wspomnienia

Andrzej Gawroński

10.02.1935 r.
 – 04.09.2020 r.
Wielkim polem aktorskiej działalności Andrzeja Gawrońskiego było radio i dubbing. Stworzył głosem kilkaset ról w słuchowiskach, przedstawieniach Teatru Polskiego Radia, filmach i serialach animowanych, w dubbingu filmów aktorskich, a także w grach komputerowych.

Jego najsłynniejsza chyba dubbingowa rola to Filip, konik polny z serialu „Pszczółka Maja”. Niezapomnianą kreację stworzył także w „Smerfach” jako smerf Maruda, który na okrągło czegoś „nie cierpiał”.

Nie miałem okazji bliżej poznać Andrzeja Gawrońskiego. Moje kontakty z nim ograniczyły się do rozmowy telefonicznej na temat Mariusza Gorczyńskiego, którą to rozmowę spisałem i umieściłem na prowadzonej przeze mnie stronie poświęconej Gorczyńskiemu oraz do krótkich pogawędek na kilku pogrzebach. Z tych rozmów wyniosłem jednak obraz sympatycznego i serdecznego człowieka. Choć pierwszy kontakt przebiegł burzliwie… Pan Andrzej zgodził się na rozmowę o Gorczyńskim, uprzedził, że wypowiedź nie będzie długa i że wolałby, bym sobie jego słowa nagrał na dyktafon z telefonu zamiast się spotykać, przeprosił, że teraz nie może się wypowiedzieć, bo właśnie wychodzi i umówił się ze mną na telefon na konkretny dzień i godzinę. Zadzwoniłem punktualnie i… usłyszałem rozgniewany głos pana Andrzeja, że przecież uprzedzał, że nie zamierza mówić na ten temat i nie życzy sobie, by wydzwaniać do niego w tej sprawie. Zanim zdążyłem się zdziwić – w telefonie zapadły jakieś dwie sekundy ciszy, a potem usłyszałem słowa: „Przepraszam, może pan powtórzyć swoje nazwisko i po co pan do mnie dzwoni?” Gdy powtórzyłem – pan Andrzej zaczął mnie serdecznie przepraszać bo mnie z kimś pomylił. I rzecz jasna udzielił umówionej wypowiedzi.

Po ukończeniu w 1959 roku warszawskiej PWST Andrzej Gawroński występował w dwóch stołecznych teatrach: Ateneum (1959-1969) i Syrena (1969-1987). W obu miał okazję współpracować ze znakomitymi reżyserami. W Ateneum byli to m.in. Janusz Warmiński, Aleksander Bardini, Konrad Swinarski, Zygmunt Hübner, Andrzej Wajda i Bohdan Korzeniewski. W Syrenie – Edward Dziewoński, Zbigniew Czeski, Zbigniew Bogdański i Jerzy Gruza. Często występował w filmach, w rolach drugoplanowych i epizodycznych. Co ciekawe – reżyserzy filmowi chętnie widzieli go w niemieckim mundurze. Hitlerowców grał m.in. we „Wniebowstąpieniu” Jana Rybkowskiego, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” Tadeusza Chmielewskiego, „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego oraz serialach „Kolumbowie”, „Polskie drogi” i „Tajemnica Enigmy”.

Wielkim polem aktorskiej działalności Andrzeja Gawrońskiego było radio i dubbing. Stworzył głosem kilkaset ról w słuchowiskach, przedstawieniach Teatru Polskiego Radia, filmach i serialach animowanych, w dubbingu filmów aktorskich, a także w grach komputerowych. Jego najsłynniejsza chyba dubbingowa rola to Filip, konik polny z serialu „Pszczółka Maja”. Niezapomnianą kreację stworzył także w „Smerfach” jako smerf Maruda, który na okrągło czegoś „nie cierpiał”.

Andrzej Gawroński zmarł w Warszawie 4 września 2020 roku.

Autor tekstu: Rafał Dajbor
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej