wspomnienia

Andrzej Maria Marczewski

15.02.1947 r.
 – 24.11.2020 r.
Dzisiaj odszedł Andrzej Maria Marczewski – reżyser, dramaturg, autor i wydawca książek, producent teatralny, absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi.

Twórca Grupy ARA (Autor, Reżyser, Aktor), dyrektor teatrów: Dramatycznego w Wałbrzychu, im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, Rozmaitości w Warszawie, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, Polskiego w Bydgoszczy, gdzie pełnił też obowiązki dyrektora sceny operowej, oraz Teatru Małego w Tychach. Kierował też w Warszawie prywatnym Studio Teatrem Test, założonym wspólnie z aktorką Jadwigą Andrzejewską.

Reżyserował nie tylko w kraju. Przez rok pracował na scenach teatralnych w Jugosławii – w Belgradzie, Splicie, Dubrowniku, Mostarze i Sarajewie, wystawiając prapremierę „Świętego diabła Rasputina” Aco Popovicia, prapremierę „Nocy bogów” Miro Gavrana, światową prapremierę sztuki Janusza Głowackiego „Fortynbras się upił”, czy „Wielką magię” Eduarda de Filippo.

Współpracował z Telewizją Polską, teatrami: Polskim w Bielsku-Białej, Nowym w Łodzi, Nowym im. Witkacego w Słupsku, Dramatycznym w Białymstoku. Wyreżyserował dziesiątki spektakli, wśród których m.in.: „Przed sklepem jubilera” i „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły, „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa we własnej adaptacji, „Hamlet” Szekspira, „Termopile polskie” Micińskiego, „Wyzwolenie” Wyspiańskiego, „Nienasycenie” i „W małym dworku” Witkacego, „Emigranci” Mrożka, „Moralność pani Dulskiej” Zapolskiej, „Cabaret” Ebba/Masteroffa/Kandera, „Betlejem polskie” Rydla, „Rozmowy z katem” Moczarskiego, „Śluby panieńskie” i „Zemsta” Fredry, „Kubuś Fatalista” Diderota, „Dwa teatry” Szaniawskiego, „Zamiana” Claudela, „Opera za trzy grosze” Brechta/Weilla, „Dialogikarmelitanek” Bernanosa, „Dozorca” Pintera, „Ferdydurke” Gombrowicza i wiele innych.

Ostatnią premierą był spektakl „Życie przecięte”, zrealizowany według własnego scenariusza na podstawie rozmów Joanny Wiszniewicz z żydowskimi świadkami wydarzeń Marca 1968. Premiera odbyła się w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

W wywiadzie udzielonym przy okazji przyjęcia Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” mówił: „Teatr jest moim sposobem wyrażania świata w wymiarze ducha…”

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Barbara Stesłowicz-Biały

30.08.1936 r.
 – 24.10.2023 r.
Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odeszła aktorka – Barbara Stesłowicz-Biały. Związana z wieloma teatrami m.in: Teatrem Dolnośląskim, Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatrze Rozmaitości we Wrocławiu, Teatrze Bagatela i Teatrze Ludowym w Krakowie.
więcej

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej