wspomnienia

ANDRZEJ WIZA

25.05.1933 r.
 – 14.07.2022 r.
Solista śpiewak, reżyser, dyrektor i kierownik artystyczny Teatru Muzycznego w Poznaniu (1980-1984),organizator życia kulturalnego. Ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną i Szkołę Muzyczną w Poznaniu.

W 1956 roku w Operetce Poznańskiej zadebiutował jako śpiewak partią Koltaja w ,,Wiktorii i jej huzarze” P. Abrahama, potem zaśpiewał w ,,Wesołej wdówce” Fr. Lehara (Camill de Rossillon), ,,Krysi leśniczance” Jarno George (cesarz Józef II), ,,Hrabinie Marizy” I. Kalmana (hrabia Tasillo), ,,Krainie uśmiechu” Fr. Lehara (Sou Chong), ,,Balu w Svoyu” P. Abraham (markiz Arystyd). W latach 1958-1960 śpiewał w Operetce w Szczecinie :,,Tysiąc i jedna noc” J. Straussa (Sułtan Sulejman), ,,Król włóczęgów” R. Frimla (Ludwik  XI), ,,Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale” (Bardos), ,,Kwiat Hawai” (Lilo-Taro).  W 1960 roku śpiewał partie tenorowe w Teatrze Muzycznym w Gdańsku. ,,Cnotliwa Zuzanna” J. Gilberta (Rene), ,,Bajadera” I. Kalmana (Książę Radiami), ,,Zamek na Czorsztynie” K. Kurpińskiego (Przemysław), ,,Księżniczka czardasza” I. Kalmana (Edwin).

W 1961 roku powrócił do Poznania do Operetki Poznańskiej i śpiewał w spektaklach operowych: ,,Rose Marie” (Jim), ,,Dziękuję ci Ewo” St. Renza (Bob), ,,Sinobrody” (Książę Safir), ,,Can-can” C. Portera (Forestier), ,,My fair lady” L. Fredericka ( Higgins), ,,Eksportowa żona” St. Renza (dr Martin), ,,Gasparone” C. Millockera (Erminio), ,,Wesoła wojna” J. Straussa (Sebastian), ,,Skrzydlaty kochanek” St. Renza (E. Baldwin), ,,Hrabia Luxemburg” Fr. Lehara (hr. Luxemburg), ,,Piękna Helena” J. Offenbach (Parys), ,,Paganini” Fr. Lehara ((ks. Bacciocchi), ,,Cygańska miłość” Fr. Lehara (Jonel), ,,Kariera Nikodema Dyzmy” T. Dołęgi-Mostowicza (Ponimirski), ,,Domek trzech dziewcząt” Fr. Schuberta (F. Schubert), ,,Myszka” J. Szczygła (Wincenty), ,,SalonMarii Szymanowskiej” I. Bojkowskiej (K. Kurpinski).Wyreżyserował 25 operetek w Bydgoszczy, Szczecinie, Gdyni, Poznaniu, Gliwicach, Wrocławiu i Lublinie.

Współpracował z Towarzystwem im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, z Towarzystwem im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach, był twórcą i kierownikiem artystycznym Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni i Arii. Zasłużony członek ZASP

Odznaczenia:

Honorowa Odznaka Miasta Poznania

Zasłużony dla kultury Województwa Wielopolskiego

Złoty Krzyż Zasługi

Złota Odznaka Działacza Kultury

ZASP-Statuetka ARIONA

Złoty Medal ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2006

fot. Maria Wilma - Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej