wspomnienia

ANDRZEJ WIZA

25.05.1933 r.
 – 14.07.2022 r.
Solista śpiewak, reżyser, dyrektor i kierownik artystyczny Teatru Muzycznego w Poznaniu (1980-1984),organizator życia kulturalnego. Ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną i Szkołę Muzyczną w Poznaniu.

W 1956 roku w Operetce Poznańskiej zadebiutował jako śpiewak partią Koltaja w ,,Wiktorii i jej huzarze” P. Abrahama, potem zaśpiewał w ,,Wesołej wdówce” Fr. Lehara (Camill de Rossillon), ,,Krysi leśniczance” Jarno George (cesarz Józef II), ,,Hrabinie Marizy” I. Kalmana (hrabia Tasillo), ,,Krainie uśmiechu” Fr. Lehara (Sou Chong), ,,Balu w Svoyu” P. Abraham (markiz Arystyd). W latach 1958-1960 śpiewał w Operetce w Szczecinie :,,Tysiąc i jedna noc” J. Straussa (Sułtan Sulejman), ,,Król włóczęgów” R. Frimla (Ludwik  XI), ,,Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale” (Bardos), ,,Kwiat Hawai” (Lilo-Taro).  W 1960 roku śpiewał partie tenorowe w Teatrze Muzycznym w Gdańsku. ,,Cnotliwa Zuzanna” J. Gilberta (Rene), ,,Bajadera” I. Kalmana (Książę Radiami), ,,Zamek na Czorsztynie” K. Kurpińskiego (Przemysław), ,,Księżniczka czardasza” I. Kalmana (Edwin).

W 1961 roku powrócił do Poznania do Operetki Poznańskiej i śpiewał w spektaklach operowych: ,,Rose Marie” (Jim), ,,Dziękuję ci Ewo” St. Renza (Bob), ,,Sinobrody” (Książę Safir), ,,Can-can” C. Portera (Forestier), ,,My fair lady” L. Fredericka ( Higgins), ,,Eksportowa żona” St. Renza (dr Martin), ,,Gasparone” C. Millockera (Erminio), ,,Wesoła wojna” J. Straussa (Sebastian), ,,Skrzydlaty kochanek” St. Renza (E. Baldwin), ,,Hrabia Luxemburg” Fr. Lehara (hr. Luxemburg), ,,Piękna Helena” J. Offenbach (Parys), ,,Paganini” Fr. Lehara ((ks. Bacciocchi), ,,Cygańska miłość” Fr. Lehara (Jonel), ,,Kariera Nikodema Dyzmy” T. Dołęgi-Mostowicza (Ponimirski), ,,Domek trzech dziewcząt” Fr. Schuberta (F. Schubert), ,,Myszka” J. Szczygła (Wincenty), ,,SalonMarii Szymanowskiej” I. Bojkowskiej (K. Kurpinski).Wyreżyserował 25 operetek w Bydgoszczy, Szczecinie, Gdyni, Poznaniu, Gliwicach, Wrocławiu i Lublinie.

Współpracował z Towarzystwem im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, z Towarzystwem im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach, był twórcą i kierownikiem artystycznym Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni i Arii. Zasłużony członek ZASP

Odznaczenia:

Honorowa Odznaka Miasta Poznania

Zasłużony dla kultury Województwa Wielopolskiego

Złoty Krzyż Zasługi

Złota Odznaka Działacza Kultury

ZASP-Statuetka ARIONA

Złoty Medal ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2006

fot. Maria Wilma - Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej