wspomnienia

Anna Lenartowicz

28.07.1954 r.
 – 21.08.2019 r.
Z żalem żegnamy zmarłą Annę Lenartowicz, aktorkę, scenarzystkę, reżyserkę, absolwentkę warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, aktorkę teatrów: im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Polskiego w Szczecinie oraz Rozmaitości, Północnego i Nowego w Warszawie.

Zadebiutowała w 1976 roku na deskach częstochowskiego teatru rolą Lizy w spektaklu „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja w reżyserii Ireny Babel. Wśród postaci, które wykreowała w teatrach znaleźć można: Oliwię w „Wieczorze trzech króli” Szekspira, Zosię w „Panu Tadeuszu” Mickiewicza, Duniaszę w „Wiśniowym sadzie” Czechowa, Diannę w „Fantazym”, Rozę w „Lilli Wenedzie” i Alinę w „Balladynie” Słowackiego, Helenę w „Odprawie posłów greckich” Kochanowskiego, Anielę w „Ślubach panieńskich” i Klarę w „Zemście” Fredry, tytułową Królową Śniegu Andersena, Lidkę w „Daczy” Iredyńskiego, Kobietę wytworną w „Na czworakach” Różewicza, czy Ochmistrzynię a nawet Psa w bajce „Król Ból” Lengren.

Pracowała pod okiem reżyserów, m.in.: Janusza Bukowskiego, Andrzeja Marii Marczewskiego, Bohdana Cybulskiego, Wandy Laskowskiej, czy Andrzeja Zaorskiego.

Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawiła się kreując postać Anieli Trembelówny, narzeczonej Pucewicza w ekranizacji najbardziej znanej powieści Józefa Weyssenhoffa „Soból i panna” w reżyserii Huberta Drapelli.

W okresie szczecińskim wyróżniona została Nagrodą Artystyczną Młodych „Głosu Szczecińskiego” – za role zagrane w Teatrze Polskim w Szczecinie oraz Bursztynowym Pierścieniem – nagrodą w plebiscycie publiczności za rolę Lidki w „Daczy”.

W ostatnich latach z wielkim powodzeniem i uznaniem środowiska i widzów oddawała się pracy scenarzystki i reżyserki programów edukacyjnych dla młodzieży pięknie przybliżając jej klasykę literatury, poezji, m.in. Kochanowskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Wyspiańskiego, Gałczyńskiego, Tuwima, Broniewskiego i Szymborskiej.

 

***

Msza pożegnalna odbędzie się 24 sierpnia 2019 roku, w sobotę, o godzinie 11.00 w Katowicach w kościele Mariackim (Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP), Pl. Szramka 1, po czym nastąpi złożenie do grobu na cmentarzu na ul. Francuskiej 26 o godzinie 12.00.

Msza warszawska – 27 sierpnia 2019 roku, we wtorek, o godzinie 17.30 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej