wspomnienia

Anna Proszkowska

15.06.1925 r.
 – 08.03.2019 r.
Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Annę Proszkowską, aktorkę, reżysera i pedagoga, nauczyciela wielu pokoleń aktorów teatru lalek i teatru dramatycznego.

Odeszła znakomita artystka, ale przede wszystkim mądry, czuły, serdeczny Człowiek i nasz Przyjaciel.

Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP

***
Pogrzeb odbędzie się 16 marca 2019 roku , w sobotę o godzinie 12.00 na Cmentarzu Kiełczowskim we Wrocławiu.

***
Wspomnienie o Annie Proszkowskiej (1925-2019)
Kreślę to wspomnienie o wyjątkowej kobiecie, bo była moim wychowawcą zajęć pozalekcyjnych w Technikum Księgarskim we Wrocławiu, gdzie namawiała nas do regularnego czytania i recytowania poezji. Była wyjątkową nauczycielką, bowiem to dzięki Niej wygrałam Ogólnopolski Konkurs Recytatorski w Szczecinie recytując wiersz Tadeusza Różewicza „Stare kobiety”, pokonując nawet córkę znanej aktorki Ewy Skarżanki, i jako nagrodę dostałam wówczas radio „Szarotka”, co na tamte czasy było rarytasem. To ona namówiła mnie i przygotowała do egzaminów do krakowskiej PWST, do której dostałam się za pierwszym razem, ale raczej z ciekawości, niż z zainteresowania profesją artystki teatralnej.
Była utalentowanym reżyserem, nauczycielem akademickim nie tylko w Polsce ale i w Vaasa Akademia Teatralna w Finlandii, która doceniła jej zreformowanie teatru lalkowego nie tylko w samej Finlandii, gdzie w książce pt. „Lalkarze” napisano o niej: „…była w fińskim teatrze czymś więcej niż reżyserem teatralnym, bo jej polska osobowość promieniowała nie tylko na osoby czy teatry, z którymi miała styczność, ale na cały teatr fiński lalek w najszerszym tego słowa znaczeniu”… promując przy okazji nie tylko Wrocław , w którym mieszkała i pracowała od roku 1947. W latach 1961-1981 występowała na deskach Teatru Lalek. Pełniła też funkcję dyrektora tego teatru. Promowała bardzo Polskę i teatr lalkowy. W latach 90. kontynuowała karierę pracując w Finlandii wnosząc nową myśl, teorię i filozofię tego gatunku teatru, którego była przedstawicielką.
Już od lat powojennych organizowała w naszym mieście amatorskie zespoły lalkowe współpracując z Teatrem Młodego Widza utworzonym we Wrocławiu. Była bowiem prekursorką grania w teatrze lalkowym w tzw. „żywym planie”, czyli postać aktora na proscenium wraz z lalką, jawajką, marionetką, czy pacynką dla widzów dorosłych, stąd utworzenie dzięki niej Wrocławskiej Małej Sceny Teatru Lalek, gdzie tak pięknie zagrała z Andrzejem Dziedziulem w przedstawieniach z tekstami Grochowiaka, czy Mirona Białoszewskiego, którego znała osobiście. W całej swoje pracy aktorskiej, reżyserskiej i pedagogicznej była wierna swoim przekonaniom i nie bała się ryzyka artystycznego swego zawodu, co postawiło ją w gronie największych artystów teatru lalkowego w Polsce.
W życiu prywatnym też miała niebywała odwagę, bowiem od 17. roku życia, a urodziła się w roku 1925 w Kielcach, do końca II wojny światowej pozostawała w szeregach Armii Krajowej, jako członek wywiadu i łączniczka II Pułku Piechoty Legionów, Oddział Sosna (pseudonim „Hanka” i „Bogusz”). Za swoją postawę w AK odznaczona w 1948 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Armii Krajowej w 1964. Także ZASP nagrodził Annę Proszkowską za jej wybitne osiągnięcia teatralne przyznając w 2010 roku najwyższą Nagrodę Sekcji Teatrów Lalkowych „HENRYK”, a Marszałek Województwa Dolnośląskiego Nagrodą „WENA”. Rok temu, 8 marca 2018 roku, została w Międzynarodowym Dniu Kobiet wpisana do tworzonej przeze mnie od 2,5 roku Wrocławskiej Księgi Pamięci i tym samym odznaczona przez Prezydenta Miasta Medalem „Zasłużony dla Wrocławia – Merito de Wratislavia”.
Od lat chorowała przykuta do łóżka ale pełna ciekawości i sprawnego umysłu. 16 czerwca w tym roku skończyłaby 94 lata!
Żegnaj, Kochana moja Pani Aniu.
Wdzięczna Ci za wszystko Wanda Ziembicka-Has

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej