wspomnienia

ANTONINA GIRYCZ

20.02.1939 r.
 – 19.01.2022 r.
Z żalem żegnamy aktorkę Teatrów Dramatycznych we Wrocławiu, Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Teatru Współczesnego w Warszawie. Absolwentkę Studia Dramatycznego we Wrocławiu, która zadebiutowała w 1959 roku rolą Ady w „Lekkomyślnej siostrze” Perzyńskiego w reżyserii Igora Przegrodzkiego.

Na scenie zagrała m.in. Ludmiłę w „Wassie Żeleznowej” Gorkiego, Polę w „Łaźni” Majakowskiego i Harfiarkę w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego, Babette Cherron w „Dniach komuny” i Dziewczynę w „Mahagonny” Brechta, Spikę Tremendosę w „Onych” i Lucynę Beer w „Matce” Witkiewicza, Justysię w „Mężu i żonie” Fredry, Alę w „Tangu” Mrożka, Anioła, Druhnę i Pannę w „Kuligu, czyli pochwale dawnej wesołości” Schillera, Eleonorę w „Sprawie Dantona” Przybyszewskiej, Żonę w „Dwóch teatrach” Szaniawskiego i Papugę w „Kordianie” Słowackiego, Hrabinę w „Człowioeku-Słoniu” Pomeranca, Adelfinę i Signorę Teofanę w „Mistrzu i Małgorzacie” Bułhakowa, Żonę Illi w „Wizycie starszej pani” Dürrenmatta, Teodulię w „Martwych duszach” Gogola, czy Madame w „Samotniku” Andersona w reżyserii Norberta Rakowskiego, ostatniej premierze stworzonej w 2001 roku na deskach warszawskiego Teatru Współczesnego. W teatrze pracowała pod reżyserskim okiem m.in. Marka Okopińskiego, Witolda Skarucha, Marii Straszewskiej, Krystyny Meissner, Tadeusza Kozłowskiego, Jerzego Krasowskiego, Erwina Axera, Jerzego Kreczmara, Tadeusza Łomnickiego, Zygmunta Hübnera, Macieja Prusa, Macieja Englerta, Wojciecha Adamczyka, czy Krzysztofa Zaleskiego. Teatr Telewizji i Teatr Polskiego Radia – to praca z wybitnymi realizatorami i dziesiątki interesujących aktorskich wcieleń.

Na dużym ekranie, oprócz postaci Matki w „Okruchach lustra” w reżyserii Andrzeja Zajączkowskiego, który scenariusz napisał wspólnie z Agnieszką Holland, nie miała szczęścia do głównych, czy pierwszoplanowych ról. Ale te drugoplanowe, czy epizodyczne zawsze były zauważalne i pozostawały w pamięci widza, bowiem tworzyła je aktorka wyrazista i charakterystyczna. Po raz pierwszy stanęła na planie filmowym u Sylwestra Chęcińskiego grając Projektantkę Ewę w „Katastrofie”, po raz ostatni w zabawnym serialu, do którego scenariusz napisała Agnieszka Pilaszewska „Przepis na życie”.

Odeszła interesująca, utalentowana aktorka, pogodna i obdarzona poczuciem humoru Koleżanka.

fot. Maria Wilma - Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej