wspomnienia

ANTONINA GIRYCZ

20.02.1939 r.
 – 19.01.2022 r.
Z żalem żegnamy aktorkę Teatrów Dramatycznych we Wrocławiu, Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Teatru Współczesnego w Warszawie. Absolwentkę Studia Dramatycznego we Wrocławiu, która zadebiutowała w 1959 roku rolą Ady w „Lekkomyślnej siostrze” Perzyńskiego w reżyserii Igora Przegrodzkiego.

Na scenie zagrała m.in. Ludmiłę w „Wassie Żeleznowej” Gorkiego, Polę w „Łaźni” Majakowskiego i Harfiarkę w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego, Babette Cherron w „Dniach komuny” i Dziewczynę w „Mahagonny” Brechta, Spikę Tremendosę w „Onych” i Lucynę Beer w „Matce” Witkiewicza, Justysię w „Mężu i żonie” Fredry, Alę w „Tangu” Mrożka, Anioła, Druhnę i Pannę w „Kuligu, czyli pochwale dawnej wesołości” Schillera, Eleonorę w „Sprawie Dantona” Przybyszewskiej, Żonę w „Dwóch teatrach” Szaniawskiego i Papugę w „Kordianie” Słowackiego, Hrabinę w „Człowioeku-Słoniu” Pomeranca, Adelfinę i Signorę Teofanę w „Mistrzu i Małgorzacie” Bułhakowa, Żonę Illi w „Wizycie starszej pani” Dürrenmatta, Teodulię w „Martwych duszach” Gogola, czy Madame w „Samotniku” Andersona w reżyserii Norberta Rakowskiego, ostatniej premierze stworzonej w 2001 roku na deskach warszawskiego Teatru Współczesnego. W teatrze pracowała pod reżyserskim okiem m.in. Marka Okopińskiego, Witolda Skarucha, Marii Straszewskiej, Krystyny Meissner, Tadeusza Kozłowskiego, Jerzego Krasowskiego, Erwina Axera, Jerzego Kreczmara, Tadeusza Łomnickiego, Zygmunta Hübnera, Macieja Prusa, Macieja Englerta, Wojciecha Adamczyka, czy Krzysztofa Zaleskiego. Teatr Telewizji i Teatr Polskiego Radia – to praca z wybitnymi realizatorami i dziesiątki interesujących aktorskich wcieleń.

Na dużym ekranie, oprócz postaci Matki w „Okruchach lustra” w reżyserii Andrzeja Zajączkowskiego, który scenariusz napisał wspólnie z Agnieszką Holland, nie miała szczęścia do głównych, czy pierwszoplanowych ról. Ale te drugoplanowe, czy epizodyczne zawsze były zauważalne i pozostawały w pamięci widza, bowiem tworzyła je aktorka wyrazista i charakterystyczna. Po raz pierwszy stanęła na planie filmowym u Sylwestra Chęcińskiego grając Projektantkę Ewę w „Katastrofie”, po raz ostatni w zabawnym serialu, do którego scenariusz napisała Agnieszka Pilaszewska „Przepis na życie”.

Odeszła interesująca, utalentowana aktorka, pogodna i obdarzona poczuciem humoru Koleżanka.

fot. Maria Wilma - Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej