wspomnienia

Barbara Dunin-Kurtycz

03.12.1943 r.
 – 12.01.2020 r.
Z żalem żegnamy Barbarę Dunin-Kurtycz, zmarłą 12 stycznia 2020 roku w Warszawie piosenkarkę, piękniejszą połowę duetu tworzonego z mężem, Zbigniewem Kurtyczem, od 1971 roku członkinię Związku Artystów Scen Polskich i Sekcji Estrady.

Zanim rozpoczęła współpracę z Krakowską Estradą występując w programach Tadeusza Kwiatkowskiego i Brunona Miecugowa w reżyserii Jerzego Ronarda Bujańskiego, czy w Starym Teatrze w kabarecie „Przy szabasowych świecach”, ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu, a jako mała dziewczynka śpiewała w Polskim Radiu w audycji prof. Bronisława Rutkowskiego.
W latach sześćdziesiątych rozpoczęła koncertowanie w duecie z mężem zdobywając od razu pierwsze miejsce w Giełdzie piosenki „U Ewy”. Śpiewała w audycjach „Podwieczorek przy mikrofonie” i „Zgaduj-zgadula”, w cyklu telewizyjnym „Mała Antologia Kabaretu” w reżyserii Lopka Krukowskiego, w Teatrze Syrena-Buffo, na Festiwalach Polskiej Piosenki w Opolu i na estradach w kraju, Europie i Stanach.
Za swoją pracę artystyczną otrzymała odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” oraz brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej.
Odeszła artystka a dla nas serdeczna Koleżanka, która wraz ze Zbigniewem Kuryczem śpiewała piosenkę z prostym, acz pięknym przesłaniem „Żeby się ludzie kochali”…

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej