wspomnienia

Bogusława Czosnowska

22.02.1926 r.
 – 04.08.2021 r.
Z wielkim żalem żegnamy naszą Koleżankę Bogusławę Czosnowską, wieloletnią aktorkę, reżyserkę i pedagoga. Zasłużoną członkinię naszego Stowarzyszenia, w latach 1961 – 1965 Przewodniczącą Oddziału ZASP w Gdańsku. Zmarła 4 sierpnia 2021 r. w Gdańsku.

Przez 36 lat była aktorką teatralną, w tym 26 lat na scenie Teatru Wybrzeże. Na emeryturę odeszła w 1981 r., rozpoczynając pracę reżysera.

Debiutowała w 1944 r. w rodzinnym mieście Lwowie, gdzie ukończyła Studio Aktorskie kierowane przez Aleksandra Bardiniego i do roku 1948 pracowała w Polskim Teatrze Dramatycznym. Po repatriacji do Polski przez 10 lat grała w Teatrze Rozmaitości i Nowym w Warszawie, w Teatrze Jaracza w Olsztynie, Teatrze Satyryków w Poznaniu, Teatrze 7.15 w Łodzi. Po czasie tułaczki i niestabilności zawodowej, zaproszona przez Antoniego Biliczaka, w 1957 r. związała się z Teatrem Wybrzeże. Apogeum aktorskiej kariery osiągnęła w latach 60., zwłaszcza za czasów Jerzego Golińskiego. Był to okres jej licznych sukcesów i pamiętnych aktorskich kreacji: Lichwiarka w Zbrodni i karze, Jenny w Operze za trzy grosze, Rachel i Klimina w Weselu, Otylia we Franku V, Pilar w Komu bije dzwon, tytułowa Matka Courage. Lista ról jest długa. Było ich około 200. Poza rolami dramatycznymi chętnie odkrywała u siebie nowe możliwości w rolach charakterystycznych i stylu groteski buffo. W poszukiwaniu środków jak najpełniejszej transformacji postaci scenicznej eksperymentowała w makijażu, wynajdując własne sposoby charakteryzacji.

Po zakończeniu kariery aktorskiej zajęła się reżyserią, głównie oper, operetek, musicali, komedii muzycznych. Uprawnienia reżyserskie zdobyła w 1984r., ale Jej debiutem reżyserskim była Jadzia wdowa (1977) w Teatrze Wybrzeże. W Państwowej Operze i Filharmonii Bałtyckiej zrealizowała 8 premier, w tym Hrabinę i Straszny Dwór Moniuszki oraz Wesele Figara Mozarta.

Wyreżyserowała 69 przedstawień. Stała się poszukiwanym reżyserem, zwłaszcza w teatrach muzycznych i operowych w całej Polsce.

Przez szereg lat zajmowała się działalnością pedagogiczną. Prowadziła zajęcia aktorskie w Studio przy Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Studium Aktorskim prze Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

W wydanej w 2000 r. książce „Ostatni gong” opisała swoje doświadczenia i wspomnienia teatralne. Znalazł się tam również wybór Jej wierszy,  które grupa przyjaciół, w darze na 95 urodziny, w marcu tego roku, zaprezentowała w Nadbałtyckim Centrum Kultury w ramach cyklu Krakowski Salon Poezji. Autorka brała czynny udział w przygotowaniu tego wieczoru.

Całe życie Bogusławy Czosnowskiej podporządkowane było twórczości na najwyższym poziomie artystycznym. I o tym będziemy pamiętać. Ale w sercach wielu zapisała się też jako osoba otwarta na ludzi, z dużym poczuciem humoru.

Odeszła nasza Busia.

Koleżanki i Koledzy

z Gdańskiego Oddziału ZASP

 

fot. archiwum Oddziału ZASP w Gdańsku
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Barbara Stesłowicz-Biały

30.08.1936 r.
 – 24.10.2023 r.
Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odeszła aktorka – Barbara Stesłowicz-Biały. Związana z wieloma teatrami m.in: Teatrem Dolnośląskim, Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatrze Rozmaitości we Wrocławiu, Teatrze Bagatela i Teatrze Ludowym w Krakowie.
więcej

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej