wspomnienia

Czesław Jaroszyński

29.07.1931 r.
 – 27.01.2020 r.
Z żalem żegnamy zmarłego 27 stycznia 2020 roku Czesława Jaroszyńskiego, absolwenta łódzkiej PWST im. Leona Schillera, aktora teatrów warszawskich: Klasycznego, Powszechnego, Narodowego i Polskiego, również Polskiego w Poznaniu.

Zadebiutował na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi w roku 1956 rolą Notariusza w „Małym domku” Rittnera, by stworzyć w kolejnych latach postaci, m.in. Tietierewa w „Mieszczaninie” Gorkiego, Brabancja i Lodowika w „Otellu”, Malarza w „Tymonie Ateńczyku”, Adiutanta w „Koriolanie”, Ducha Ojca w „Hamlecie”, czy tytułowego Makbeta Szekspira, Czepca w „Weselu” i Maskę w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego, Zosimowa w „Zbrodni i karze” Dostojewskiego, Don Carlosa w „Don Juanie” Moliera, St. Justa w „Śmierci Dantona” Büchnera, Capponiego w „Lorenzacciu” de Musseta, Don Pleberia w „Celestynie” de Rojasa, księdza w „Dziadach” Mickiewicza, czy Ochmistrza w „Wizycie starszej pani” Dürrenmatta.

Zagrał w wielu filmach i serialach. Widzowie zapamiętali go w roli harnasia Bardosa, wyrazistej postaci stworzonej w niezwykle widowiskowym i popularnym serialu telewizyjnym „Janosik”.

Po zakończeniu kariery aktorskiej oddał się pisaniu, recenzowaniu spektakli i pracy pedagogicznej wykładając retorykę w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach oraz na Wydziale Teologii w Suwałkach.

Wraz ze zmarłą przed dwoma laty Janiną Jaroszyńską, aktorką estradową, również absolwentką łódzkiej szkoły, tworzyli zgodne, udane małżeństwo. Dzisiaj znów są razem…

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej