Search
Generic filters
Wspomnienia

Czesław Jaroszyński

29.07.1931 - 
27.01.2020 -
Z żalem żegnamy zmarłego 27 stycznia 2020 roku Czesława Jaroszyńskiego, absolwenta łódzkiej PWST im. Leona Schillera, aktora teatrów warszawskich: Klasycznego, Powszechnego, Narodowego i Polskiego, również Polskiego w Poznaniu.

Zadebiutował na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi w roku 1956 rolą Notariusza w „Małym domku” Rittnera, by stworzyć w kolejnych latach postaci, m.in. Tietierewa w „Mieszczaninie” Gorkiego, Brabancja i Lodowika w „Otellu”, Malarza w „Tymonie Ateńczyku”, Adiutanta w „Koriolanie”, Ducha Ojca w „Hamlecie”, czy tytułowego Makbeta Szekspira, Czepca w „Weselu” i Maskę w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego, Zosimowa w „Zbrodni i karze” Dostojewskiego, Don Carlosa w „Don Juanie” Moliera, St. Justa w „Śmierci Dantona” Büchnera, Capponiego w „Lorenzacciu” de Musseta, Don Pleberia w „Celestynie” de Rojasa, księdza w „Dziadach” Mickiewicza, czy Ochmistrza w „Wizycie starszej pani” Dürrenmatta.

Zagrał w wielu filmach i serialach. Widzowie zapamiętali go w roli harnasia Bardosa, wyrazistej postaci stworzonej w niezwykle widowiskowym i popularnym serialu telewizyjnym „Janosik”.

Po zakończeniu kariery aktorskiej oddał się pisaniu, recenzowaniu spektakli i pracy pedagogicznej wykładając retorykę w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach oraz na Wydziale Teologii w Suwałkach.

Wraz ze zmarłą przed dwoma laty Janiną Jaroszyńską, aktorką estradową, również absolwentką łódzkiej szkoły, tworzyli zgodne, udane małżeństwo. Dzisiaj znów są razem…

Zobacz również