wspomnienia

Daniela Zybalanka-Jaśko

31.08.1936 r.
 – 25.10.2020 r.
Z ogromnym smutkiem, żegnamy naszą koleżankę Danielę Zybalankę-Jaśko, sekretarza Zarządu Oddziału ZASP w Poznaniu. Pani Daniela przystąpiła do naszego stowarzyszenia w 1961. Całe zawodowe życie związała pasją z teatrem. Niezwykle ciepła, kochającą ludzi, całym sercem do ostatnich chwil działająca na rzecz poznańskiego środowiska artystów wykonawców.

Wyróżniały Ją koleżeństwo i niezwykła prawość. Dla wielu z nas był wzorem etyki zawodowej aktora, zespołowości teatralnej i oddania scenie.

Jest nam niezwykle przykro, że odeszła od nas osoba, która przekazywała najlepsze tradycje teatru młodemu pokoleniu aktorek i aktorów. Zostanie w naszych sercach zawsze uśmiechnięta, pełna życia i miłości do sceny, której pozostała wierna do końca.

Zarząd Oddziału ZASP w Poznaniu

Daniela Zybalanka-Jaśko urodzona w 1936 roku w Poznaniu. Absolwentka Państwowej Szkoły Instytutów Teatralnych i Oświatowych. Swoją karierę aktorską rozpoczęła w teatrze objazdowym działającym przy Poznańskiej Estradzie.  Zadebiutowała w roku 1956 w Teatrze Satyry jeszcze przed uzyskaniem dyplomu.  Grała między innymi w teatrach w Toruniu, Olsztynie, Elblągu, Nowej Hucie i Zielonej Górze. Pierwszy raz wystąpiła w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie w 1976 roku w spektaklu „Nie ma konia dla Marianny” w reż. Henryka Mozera jako pani Kowalska. Na deskach gnieźnieńskiego teatru zagrała w ponad 50 spektaklach.

Najbardziej znaczące spektakle to : „Sen nocy letniej” reż. Henryk Tomaszewski, „Rzeźnia” reż. Józef Jasielski, „Moralność pani Dulskiej” reż. Zdzisław Wardejn, „Kartoteka” reż. Piotr Kruszczyński, „Trzy siostry” reż. Piotr Kruszczyński.

Po przejściu na emeryturę nie zrezygnowała z pracy artystycznej. Jednymi z ostatnich spektakli w których występowała są „Nie/Boska komedia. Rzecz o krzyżu” reż. Piotr Kruszczyński, „Światy równoległe/Między nami dobrze jest” reż. Piotr Waligórski, oraz ostatni „Nasze miasto„ w reż. Piotra Kruszczyńskiego którego premiera odbyła się w  październiku 2015 roku.

W swojej drodze zawodowej była także dziennikarką, publikując w lokalnej prasie materiały na temat teatru, poezji czy życia kulturalnego. Pisała wiersze, zadebiutowała już w 1964 roku, a jej twórczość doczekała się wydania w formie kilku tomików.

W listopadzie 2016 roku obchodziła 60-lecie pracy artystycznej, za co otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Daniela Zybalanka-Jaśko zmarła 25 października br. w Gnieźnie w wieku 84 lat.

fot. Dawid Stube

Galeria zdjęć

Źródło: https://teatr.gniezno.pl/newsroom/zmarla-daniela-zybalanka-jasko/
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej