wspomnienia

Elżbieta Pasierbówna-Lange

04.01.1931 r.
 – 07.08.2019 r.
Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 7 sierpnia 2019 r. zmarła Elżbieta Lange, wieloletnia aktroka Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Z żalem żegnamy Elżbietę Pasierbównę, aktorkę Teatru Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, gdzie zadebiutowała rolą Kostka w „Poemacie pedagogicznym” Makarenki w reżyserii Ryszarda Szerzeniewskiego, a od 1958 roku do końca swojej aktywności zawodowej – Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Wykreowała dziesiątki postaci, m.in.: Justysi w „Mężu i żonie” i Józi w „Damach i huzarach” Fredry, Rozyny w „Cyruliku sewilskim” Beaumarchais, Agnieszki w „Skowronku” Anouilha, Seliny w „Księciu niezłomnym” Słowackiego, Zosi w „Weselu” i Eleonory w „Cydzie” Wyspiańskiego, Berty w „Heddzie Gabler” Ibsena, Gwendoliny Fairfax w „Bracie marnotrawnym” Wilde’a, Żebraczki w „Operze za trzy grosze” Brechta, Pani Page w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Szekspira, Ciotki tytułowej „Iwony, czy księżniczki Burgunda” Gombrowicza. Wśród ostatnich ról, jakie stworzyła na deskach częstochowskiego teatru była Szlachcianka w „Księdzu Marku” Juliusza Słowackiego oraz Kobieta w „Obronie Częstochowy” Elżbiety Bośniackiej.

Była członkinią ZASP od 1957 roku. W deklaracji członkowskiej koledzy z Koła ZASP zielonogórskiego teatru wprowadzający ją do Stowarzyszenia pisali: „… odznacza się nienagannym stosunkiem do pracy i koleżeńskością…”.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej