wspomnienia

Elżbieta Ryl-Górska

16.04.1933 r.
 – 28.09.2021 r.
Śpiewaczka, absolwentka Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej, solistka Operetki Warszawskiej, gościnnie występująca w Operetce Szczecińskiej, Krakowskiej, Operze Nova i Operze Wrocławskiej, koncertująca w wielu krajach europejskich oraz w Ameryce.

Śpiewaczka, absolwentka Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej, solistka Operetki Warszawskiej, gościnnie występująca w Operetce Szczecińskiej, Krakowskiej, Operze Nova i Operze Wrocławskiej, koncertująca w wielu krajach europejskich oraz w Ameryce.

Zadebiutowała w 1954 roku na deskach Teatru Nowego (Teatru Komedii Muzycznej), wcielając się w postać Rózi w „Domku trzech dziewcząt” Schuberta w reżyserii Zbigniewa Sawana, który rok później, już w Operetce Warszawskiej, powierzył Jej rolę Barbary w „Nocy w Wenecji” Johanna Straussa. W operetkach Offenbacha: „Życie paryskie” była Krystyną de Gondremark, w „Pięknej Helenie” zaśpiewała rolę tytułową, a w „Orfeuszu w piekle” – Wenus. W „Księżniczce czardasza” Emmericha Kálmána odnalazła się, jako Hrabianka Anastazja, w „Zemście nietoperza” Johanna II Straussa – Rozalinda, w „Wesołej wdówce” Franza Lehára – Walentyna, czy Królowa Marysieńka w „Zamku na Czorsztynie” Karola Kurpińskiego.

Pracowała pod reżyserskim okiem Sławomira Lindnera i Jana Kulczyńskiego, Ludwika René i Beaty Artemskiej, Tadeusza Bursztynowicza, Macieja Bordowicza, czy Stanisławy Stanisławskiej.

Publiczności zagranicznej pokazała się w roli Glavari w „Wesołej Wdówce” Lehara i Sylwii w „Księżniczce czardasza” Kálmána. Występowała w koncertach i programach estradowych „Uśmiech za uśmiech”, „Zgaduj-Zgadula”, „Kabaret Dudek”, „Sprawa o czardaszkę”, czy „Kram z piosenkami”.

Zrealizowała nagrania w Polskim Radiu, TVP a także płytowe: „Najpiękniejsze arie operetkowe” i „Pokochaj mnie” razem z Ryszardem Wojtkowskim oraz „Elżbieta Ryl-Górska zaprasza do krainy operetki” i „Elżbieta Ryl-Górska śpiewa”.

Za swoje osiągnięcia zawodowe uhonorowana została odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski a w ostatnim czasie, podczas Dnia Artysty Śpiewaka, uroczystości Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP – wyróżniona najwyższą Nagrodą Sekcji – statuetką Ariona, a przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

***

Msza żałobna zostanie odprawiona 6 października 2021 roku o godzinie 14.00, w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na miejscowym cmentarzu.

fot. Maria Wilma-Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej