Search
Generic filters
Wspomnienia

Elżbieta Ryl-Górska

16.04.1933 - 
28.09.2021 -
Śpiewaczka, absolwentka Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej, solistka Operetki Warszawskiej, gościnnie występująca w Operetce Szczecińskiej, Krakowskiej, Operze Nova i Operze Wrocławskiej, koncertująca w wielu krajach europejskich oraz w Ameryce.

Śpiewaczka, absolwentka Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej, solistka Operetki Warszawskiej, gościnnie występująca w Operetce Szczecińskiej, Krakowskiej, Operze Nova i Operze Wrocławskiej, koncertująca w wielu krajach europejskich oraz w Ameryce.

Zadebiutowała w 1954 roku na deskach Teatru Nowego (Teatru Komedii Muzycznej), wcielając się w postać Rózi w „Domku trzech dziewcząt” Schuberta w reżyserii Zbigniewa Sawana, który rok później, już w Operetce Warszawskiej, powierzył Jej rolę Barbary w „Nocy w Wenecji” Johanna Straussa. W operetkach Offenbacha: „Życie paryskie” była Krystyną de Gondremark, w „Pięknej Helenie” zaśpiewała rolę tytułową, a w „Orfeuszu w piekle” – Wenus. W „Księżniczce czardasza” Emmericha Kálmána odnalazła się, jako Hrabianka Anastazja, w „Zemście nietoperza” Johanna II Straussa – Rozalinda, w „Wesołej wdówce” Franza Lehára – Walentyna, czy Królowa Marysieńka w „Zamku na Czorsztynie” Karola Kurpińskiego.

Pracowała pod reżyserskim okiem Sławomira Lindnera i Jana Kulczyńskiego, Ludwika René i Beaty Artemskiej, Tadeusza Bursztynowicza, Macieja Bordowicza, czy Stanisławy Stanisławskiej.

Publiczności zagranicznej pokazała się w roli Glavari w „Wesołej Wdówce” Lehara i Sylwii w „Księżniczce czardasza” Kálmána. Występowała w koncertach i programach estradowych „Uśmiech za uśmiech”, „Zgaduj-Zgadula”, „Kabaret Dudek”, „Sprawa o czardaszkę”, czy „Kram z piosenkami”.

Zrealizowała nagrania w Polskim Radiu, TVP a także płytowe: „Najpiękniejsze arie operetkowe” i „Pokochaj mnie” razem z Ryszardem Wojtkowskim oraz „Elżbieta Ryl-Górska zaprasza do krainy operetki” i „Elżbieta Ryl-Górska śpiewa”.

Za swoje osiągnięcia zawodowe uhonorowana została odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski a w ostatnim czasie, podczas Dnia Artysty Śpiewaka, uroczystości Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP – wyróżniona najwyższą Nagrodą Sekcji – statuetką Ariona, a przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

***

Msza żałobna zostanie odprawiona 6 października 2021 roku o godzinie 14.00, w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na miejscowym cmentarzu.

fot. Maria Wilma-Hinz

Zobacz również