Search
Generic filters
Wspomnienia

Franciszek Knapik

13.12.1945 - 
23.01.2020 -
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy Franciszka Knapika, wybitnego tancerza i choreografa, absolwenta Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu, solistę Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Wrocławskiej, Polskiego Teatru Tańca Conrada Drzewieckiego, Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Laureat „Złotej Iglicy”, wyróżniony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, członek Stowarzyszenia ZASP od niemal pół wieku, zadebiutował w 1966 roku w „Hrabinie” Moniuszki w reżyserii Danuty Baduszkowej na deskach Opery w Poznaniu, gdzie zatańczył też u Conrada Drzewieckiego m.in. w „Cudownym Mandarynie” Beli Bartoka.

Był Albertem w „Giselle” Adama Adolphe, Wacławem w „Przypowieści sarmackiej” Fredy, Wiktorem w „Czarze miłości” de Falli w reżyserii wybitnej tancerki, Teresy Kujawy, z którą wielokrotnie w przyszłości spotkać się miał na scenie, choćby kreując postaci Erosa i Franciszka w „Coppelii”, czy tańcząc w „Baletach hiszpańskich” pod jej reżyserskim okiem. Wcielił się w tytułowego „Błękitnego kota” Jadwigi Szajny-Lewandowskiej, Efeba w „Mitach” Szymanowskiego, Hrabiego Ludwika w „Bramach raju” Joanny Bruzdowicz, czy Mnicha w „Don Kichote” Ludwiga Minkusa. Dane mu było także przywdziać szaty Przełożonej w „Balu kadetów” Johanna Straussa. „Muzy Chopina”, w reżyserii Pawła Chynowskiego i Waldemara Wołk-Karaczewskiego na scenie Teatru Wielkiego, to jego ostania premiera.

Odszedł znakomity, sumienny Artysta, szlachetny Człowiek, nasz serdeczny Przyjaciel.

Żonie, Teresie Kujawie-Knapik, składamy wyrazy głębokiego współczucia.

***
Pogrzeb i pożegnanie odbędzie się 29 stycznia 2020 roku o godzinie 12.00 w Kaplicy na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Zobacz również