wspomnienia

Franciszek Knapik

13.12.1945 r.
 – 23.01.2020 r.
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy Franciszka Knapika, wybitnego tancerza i choreografa, absolwenta Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu, solistę Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Wrocławskiej, Polskiego Teatru Tańca Conrada Drzewieckiego, Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Laureat „Złotej Iglicy”, wyróżniony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, członek Stowarzyszenia ZASP od niemal pół wieku, zadebiutował w 1966 roku w „Hrabinie” Moniuszki w reżyserii Danuty Baduszkowej na deskach Opery w Poznaniu, gdzie zatańczył też u Conrada Drzewieckiego m.in. w „Cudownym Mandarynie” Beli Bartoka.

Był Albertem w „Giselle” Adama Adolphe, Wacławem w „Przypowieści sarmackiej” Fredy, Wiktorem w „Czarze miłości” de Falli w reżyserii wybitnej tancerki, Teresy Kujawy, z którą wielokrotnie w przyszłości spotkać się miał na scenie, choćby kreując postaci Erosa i Franciszka w „Coppelii”, czy tańcząc w „Baletach hiszpańskich” pod jej reżyserskim okiem. Wcielił się w tytułowego „Błękitnego kota” Jadwigi Szajny-Lewandowskiej, Efeba w „Mitach” Szymanowskiego, Hrabiego Ludwika w „Bramach raju” Joanny Bruzdowicz, czy Mnicha w „Don Kichote” Ludwiga Minkusa. Dane mu było także przywdziać szaty Przełożonej w „Balu kadetów” Johanna Straussa. „Muzy Chopina”, w reżyserii Pawła Chynowskiego i Waldemara Wołk-Karaczewskiego na scenie Teatru Wielkiego, to jego ostania premiera.

Odszedł znakomity, sumienny Artysta, szlachetny Człowiek, nasz serdeczny Przyjaciel.

Żonie, Teresie Kujawie-Knapik, składamy wyrazy głębokiego współczucia.

***
Pogrzeb i pożegnanie odbędzie się 29 stycznia 2020 roku o godzinie 12.00 w Kaplicy na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Barbara Stesłowicz-Biały

30.08.1936 r.
 – 24.10.2023 r.
Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odeszła aktorka – Barbara Stesłowicz-Biały. Związana z wieloma teatrami m.in: Teatrem Dolnośląskim, Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatrze Rozmaitości we Wrocławiu, Teatrze Bagatela i Teatrze Ludowym w Krakowie.
więcej

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej