wspomnienia

Franciszek Knapik

13.12.1945 r.
 – 23.01.2020 r.
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy Franciszka Knapika, wybitnego tancerza i choreografa, absolwenta Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu, solistę Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Wrocławskiej, Polskiego Teatru Tańca Conrada Drzewieckiego, Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Laureat „Złotej Iglicy”, wyróżniony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, członek Stowarzyszenia ZASP od niemal pół wieku, zadebiutował w 1966 roku w „Hrabinie” Moniuszki w reżyserii Danuty Baduszkowej na deskach Opery w Poznaniu, gdzie zatańczył też u Conrada Drzewieckiego m.in. w „Cudownym Mandarynie” Beli Bartoka.

Był Albertem w „Giselle” Adama Adolphe, Wacławem w „Przypowieści sarmackiej” Fredy, Wiktorem w „Czarze miłości” de Falli w reżyserii wybitnej tancerki, Teresy Kujawy, z którą wielokrotnie w przyszłości spotkać się miał na scenie, choćby kreując postaci Erosa i Franciszka w „Coppelii”, czy tańcząc w „Baletach hiszpańskich” pod jej reżyserskim okiem. Wcielił się w tytułowego „Błękitnego kota” Jadwigi Szajny-Lewandowskiej, Efeba w „Mitach” Szymanowskiego, Hrabiego Ludwika w „Bramach raju” Joanny Bruzdowicz, czy Mnicha w „Don Kichote” Ludwiga Minkusa. Dane mu było także przywdziać szaty Przełożonej w „Balu kadetów” Johanna Straussa. „Muzy Chopina”, w reżyserii Pawła Chynowskiego i Waldemara Wołk-Karaczewskiego na scenie Teatru Wielkiego, to jego ostania premiera.

Odszedł znakomity, sumienny Artysta, szlachetny Człowiek, nasz serdeczny Przyjaciel.

Żonie, Teresie Kujawie-Knapik, składamy wyrazy głębokiego współczucia.

***
Pogrzeb i pożegnanie odbędzie się 29 stycznia 2020 roku o godzinie 12.00 w Kaplicy na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej

JANINA KOZARZEWSKA

05.03.1932 r.
 – 09.11.2022 r.
Zaledwie pięć lat minęło od spotkania środowiska lalkarskiego, podczas którego aktorka uroczyście obchodziła jubileusz sześćdziesiątej rocznicy debiutu na deskach Teatru Lalki i Aktora „Baj” w Warszawie, scenie, której pozostała wierna do końca swojej kariery.
więcej

LILIANA JANKOWSKA

06.03.1931 r.
 – 10.10.2022 r.
Scenografka, kostiumolożka, absolwentka Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończonej pod kierunkiem Andrzeja Stopki, członkini ZASP od 1957 roku.
więcej

Sabina Mielczarek – Taborska

30.06.1927 r.
 – 10.10.2022 r.
W piątek, 14 października na gdańskim cmentarzu Łostowice, pożegnamy naszą Koleżankę, Sabinę Mielczarek-Taborską, jedną z pierwszych powojennych aktorek scen teatralnych Polski.
więcej