wspomnienia

Franciszek Knapik

13.12.1945 r.
 – 23.01.2020 r.
Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy Franciszka Knapika, wybitnego tancerza i choreografa, absolwenta Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu, solistę Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Wrocławskiej, Polskiego Teatru Tańca Conrada Drzewieckiego, Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Laureat „Złotej Iglicy”, wyróżniony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, członek Stowarzyszenia ZASP od niemal pół wieku, zadebiutował w 1966 roku w „Hrabinie” Moniuszki w reżyserii Danuty Baduszkowej na deskach Opery w Poznaniu, gdzie zatańczył też u Conrada Drzewieckiego m.in. w „Cudownym Mandarynie” Beli Bartoka.

Był Albertem w „Giselle” Adama Adolphe, Wacławem w „Przypowieści sarmackiej” Fredy, Wiktorem w „Czarze miłości” de Falli w reżyserii wybitnej tancerki, Teresy Kujawy, z którą wielokrotnie w przyszłości spotkać się miał na scenie, choćby kreując postaci Erosa i Franciszka w „Coppelii”, czy tańcząc w „Baletach hiszpańskich” pod jej reżyserskim okiem. Wcielił się w tytułowego „Błękitnego kota” Jadwigi Szajny-Lewandowskiej, Efeba w „Mitach” Szymanowskiego, Hrabiego Ludwika w „Bramach raju” Joanny Bruzdowicz, czy Mnicha w „Don Kichote” Ludwiga Minkusa. Dane mu było także przywdziać szaty Przełożonej w „Balu kadetów” Johanna Straussa. „Muzy Chopina”, w reżyserii Pawła Chynowskiego i Waldemara Wołk-Karaczewskiego na scenie Teatru Wielkiego, to jego ostania premiera.

Odszedł znakomity, sumienny Artysta, szlachetny Człowiek, nasz serdeczny Przyjaciel.

Żonie, Teresie Kujawie-Knapik, składamy wyrazy głębokiego współczucia.

***
Pogrzeb i pożegnanie odbędzie się 29 stycznia 2020 roku o godzinie 12.00 w Kaplicy na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej