wspomnienia

Franciszek Pieczka

18.01.1928 r.
 – 23.09.2022 r.
Niezapomniany odtwórca dziesiątków wyrazistych kreacji teatralnych, stworzonych na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze, Ludowego w Krakowie-Nowej Hucie, Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej, teatrów warszawskich: Dramatycznego, Narodowego, Powszechnego i łódzkiego Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla oraz w obrazach filmowych.

W teatrze był Bryndasem w „Cudzie mniemanym” Bogusławskiego i Dżumą w „Stanie oblężenia” Camusa, Antoniem i Gonzalem w „Burzy”, Malwoliem w „Wieczorze Trzech Króli”, Spodkiem i Egeuszem w „Śnie nocy letniej”, Duncanem w „Makbecie” i Jerzym Pagem w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Szekspira, Żewiakinem i Anuczkinem w „Ożenku” Gogola, Benią i Mendelem Krzykiem w „Zmierzchu” Babla, Juanem w „Yermie” Lorki, Wodzem Bromdenem w „Locie nad kukułczym gniazdem” Wassermana i Kreonem w „Antygonie” Sofoklesa, Isidorem w „Awanturze w Chioggi” Goldoniego i Pustelnikiem w „Balladynie” Słowackiego, Szymonem Morleyem w „Żelaznej konstrukcji” Wojtyszki, Tichonem w „Biesach” Dostojewskiego i Francisem Nursem w „Czarownicach z Salem” Millera, Alem Lewisem w „Słonecznych chłopcach” Simona, czy Profesorem Ernestem Walldorfem w „Wariacie i zakonnicy” Witkiewicza. Do historii przeszła też podziwiana i wspominana rola wrażliwego Lenniego Smalla w „Myszach i ludziach” w reżyserii Jerzego Krasowskiego, czy tytułowego autystycznego Woyzecka u Swinarskiego.

Popularność i wielką sympatię widzów zyskał grając Gustlika w „Czterech pancernych”. Wzruszał kreacją nadwrażliwego bohatera w „Żywocie Mateusza”, bawił Kiemliczem w „Potopie”. Stworzył całą gamę postaci, kilka niezapomnianych kreacji w obrazach Jana Jakuba Kolskiego: „Pogrzeb kartofla”, „Pograbek”, „Cudowne miejsce”, „Grający z talerza”, „Szabla od komendanta”, „Historia kina w Popielawach”, „Jasminum”, czy wreszcie „Jańcio Wodnik”.

Odszedł wybitny artysta, serdeczny i życzliwy Kolega, Ambasador Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, miejsca, które wspierał swoim autorytetem.

 

 

 

 

 

fot. PAP
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej