wspomnienia

Franciszek Pieczka

18.01.1928 r.
 – 23.09.2022 r.
Niezapomniany odtwórca dziesiątków wyrazistych kreacji teatralnych, stworzonych na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze, Ludowego w Krakowie-Nowej Hucie, Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej, teatrów warszawskich: Dramatycznego, Narodowego, Powszechnego i łódzkiego Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla oraz w obrazach filmowych.

W teatrze był Bryndasem w „Cudzie mniemanym” Bogusławskiego i Dżumą w „Stanie oblężenia” Camusa, Antoniem i Gonzalem w „Burzy”, Malwoliem w „Wieczorze Trzech Króli”, Spodkiem i Egeuszem w „Śnie nocy letniej”, Duncanem w „Makbecie” i Jerzym Pagem w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Szekspira, Żewiakinem i Anuczkinem w „Ożenku” Gogola, Benią i Mendelem Krzykiem w „Zmierzchu” Babla, Juanem w „Yermie” Lorki, Wodzem Bromdenem w „Locie nad kukułczym gniazdem” Wassermana i Kreonem w „Antygonie” Sofoklesa, Isidorem w „Awanturze w Chioggi” Goldoniego i Pustelnikiem w „Balladynie” Słowackiego, Szymonem Morleyem w „Żelaznej konstrukcji” Wojtyszki, Tichonem w „Biesach” Dostojewskiego i Francisem Nursem w „Czarownicach z Salem” Millera, Alem Lewisem w „Słonecznych chłopcach” Simona, czy Profesorem Ernestem Walldorfem w „Wariacie i zakonnicy” Witkiewicza. Do historii przeszła też podziwiana i wspominana rola wrażliwego Lenniego Smalla w „Myszach i ludziach” w reżyserii Jerzego Krasowskiego, czy tytułowego autystycznego Woyzecka u Swinarskiego.

Popularność i wielką sympatię widzów zyskał grając Gustlika w „Czterech pancernych”. Wzruszał kreacją nadwrażliwego bohatera w „Żywocie Mateusza”, bawił Kiemliczem w „Potopie”. Stworzył całą gamę postaci, kilka niezapomnianych kreacji w obrazach Jana Jakuba Kolskiego: „Pogrzeb kartofla”, „Pograbek”, „Cudowne miejsce”, „Grający z talerza”, „Szabla od komendanta”, „Historia kina w Popielawach”, „Jasminum”, czy wreszcie „Jańcio Wodnik”.

Odszedł wybitny artysta, serdeczny i życzliwy Kolega, Ambasador Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, miejsca, które wspierał swoim autorytetem.

 

 

 

 

 

fot. PAP
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej