wspomnienia

Halina Kwiatkowska

25.04.1921 r.
 – 12.11.2020 r.
Aktorka teatrów krakowskich, pedagog.

Należąc do grupy założycielskiej Teatru Rapsodycznego, powstałego w Krakowie jeszcze w latach okupacji niemieckiej, po raz pierwszy zagrała pod reżyserskim okiem Mieczysława Kotlarczyka w „Królu Duchu” Słowackiego, by pięć lat później już w Teatrze Słowackiego wcielić się w postać Poli u „Mieszczan” Gorkiego. Po krótkiej przygodzie z krakowskim Teatrem Powszechnym KUR zakotwiczyła w Teatrze Starym, by pokazać się publiczności kreując postaci z literatury klasycznej i współczesnej, polskiej i światowej, m.in. Anieli w „Ślubach panieńskich” Fredry, Iriny w „Trzech siostrach” i Warii w „Wiśniowym sadzie” Czechowa, Doroty w „Psie ogrodnika” Lope de Vegi, Aliny i Goplany w „Balladynie” Słowackiego, Warwary w „Jegorze Bułyczowie i innych” Gorkiego, Ismeny w „Antygonie” Anouilha i Dwojry w „Zmierzchu” Babla, Stelli w „Tramwaju zwanym pożądaniem” Williamsa, Miss Furnival w „Czarnej komedii” Shaffera, Estery Franz w „Cenie” Millera, czy Nell w „Końcówce” Becketta, by w 2006 roku zagrać ostatnią premierę teatralną wcielając się w rolę Pani Pernelle w molierowskim „Tartuffie” wyreżyserowanym przez Mikołaja Grabowskiego.

Pracowała z reżyserami, wśród których Bronisław Dąbrowski, Władysław Krzemiński, Lidia Zamkow, Halina Gall, Henryk Szletyński, Mieczysław Górkiewicz, Zygmunt Hubner, Józef Szajna, Jerzy Jarocki, czy Konrad Swinarski.

Wraz ze swoim mężem, literatem Tadeuszem Kwiatkowskim, zapisała ciekawą kartę współtworząc z nim Jamę Michalikową, kabaret, któremu poświęciła dwadzieścia lat scenicznego życia.

Czas zawodowych obowiązków dzieliła z krakowską Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego, w której przez czterdzieści lat ucząc prozy, wiersza, piosenki i stworzonego przez siebie przedmiotu – kultury bycia, wypuściła w świat blisko 600 uczniów.

Za swoje dokonania została odznaczona m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagrodą Honorową Fundacji Kultury Polskiej, Medalem Honoris Gratia i Medalem 100-lecia ZASP-u, Stowarzyszenia, w którym pełniła zaszczytne funkcje należąc też do elitarnego grona Członków Zasłużonych..

W życiu miała jeszcze dwie pasje – pisanie (była autorką tomów: „Porachunki z pamięcią”, „Wielki Kolega”, „Nie ma takiej świętej” i „Boyowym szlakiem, czyli a to ci kabaret” – współautorstwo z Bruno Miecugowem) oraz podróże.

Teraz właśnie wybrała się w tę najdłuższą…

Autor tekstu: mw-h
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej