wspomnienia

Henryk Łapiński

02.01.1933 r.
 – 11.09.2020 r.
Z żalem żegnamy Henryka Łapińskiego aktora radiowego, filmowego, telewizyjnego, dubbingowego, ale przede wszystkim teatralnego, który przez ponad sześć dekad był wierny jednej stołecznej scenie – Ateneum, na której zadebiutował rolą Dujardin’a w sztuce „Ich głowy” Marcela Aymea w reżyserii Zdzisława Tobiasza.

W swoim macierzystym teatrze stworzył dziesiątki ról poważnych i komediowych w repertuarze klasycznym i współczesnym. I choć nie były pierwszoplanowe, to zawsze zauważalne, wyraziste.
Był Kucharzem w „Lecie” Rittnera, Marynarzem w „Tramwaju zwanym pożądaniem”, Ryjkiem w „Śnie nocy letniej”, Archibaldem w „Królu Henryku IV”, Arcybiskupem Yorku i Sir Jamesem Bluntem w „Ryszardzie III”, czy Malvoliem w „Wieczorze trzech króli” Szekspira, Braciszkiem i Śmiercią w „Testamencie psa” Suassuna, Poetą romansowym i Ułanem w „Kramie z piosenkami” Schillera, Ludwikiem XIII w „Demonach” Whitinga, Inteligentem, Rewelersem, Szabrownikiem i Sztywnym w „Niech no tylko zakwitną jabłonie” Osieckiej, Kamerdynerem w „Mężu i żonie” i Trzymałkiewiczem w „Dyliżansie” Fredry, Semenem i Turkiem w „Zmierzchu” Babla, Pastorem, Asystentem i Gościem w „Biografii” Frischa, Don Jose Intriquez de Estrada w „Sonacie Belzebuba” i Chochołem w „Szewcach” Witkiewicza, Maurycym Nikołajewiczem w „Biesach” Dostojewskiego, Policjantem w „Na dnie” Gorkiego, Studentem w „Ameryce” Kafki, Hipnotyzerem i Sanitariuszem w „A miłość nigdy się nie kończy…” Horvatha, Neumannem w „Wielkim Fryderyku” Nowaczyńskiego, Policjantem w „Operze za trzy grosze” Brechta, Protokolantem w „Trans-Atlantyku” Gombrowicza, Psychiatrą w „Małżeństwie pana Missisipi” Durrenmatta, Pedrillem w „Szalonym dniu, czyli Weselu Figara” Beaumarchaisa, Kentem w „Garderobianym” Harwooda, Szymonem w „Skąpcu” Moliera, Kuratorem w „Rewizorze” Gogola, czy w ostatnich latach Woźnym w „Rzeźni” Mrożka, Śmiercią w „Dziewicach i mężatkach” Moliera i Starcem w „Antygonie” Sofoklesa.
Współpracował z Teatrem Prezentacje Jerzego Szejda i warszawskim Teatrem Polskim, gdzie zagrał w „Zemście” Fredry w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, „Królu Learze” Szekspira w reżyserii Jacques’a Lassalle’a, czy w „Dziadach” Mickiewicza w reżyserii Janusza Wiśniewskiego.
Pracował z reżyserami tej miary, co Janusz Warmiński, Aleksander Bardini i Konrad Swinarski, Jacek Woszczerowicz, Andrzej Wajda i Bohdan Korzeniewski, Jan Kulczyński, Kazimierz Dejmek i Jan Świderski, Maciej Prus, Kazimierz Kutz, Maciej Wojtyszko, Waldemar Śmigasiewicz, czy Krzysztof Zaleski.
Na srebrnym ekranie zadebiutował w obrazie „Jak rozpętałem II wojnę światową” Tadeusza Chmielewskiego. Zagrał w filmach: „Nie lubię poniedziałku”, „Wielka miłość Balzaka”, „Człowiek z marmuru”, „Polskie drogi”, „Dom”, „Sztuka kochania”, „Kuchnia polska”, czy „Tajemnica Sagali”.
Jego charakterystyczny, ciepły głos ożywiał postaci z kreskówek: „Królewna Śnieżka”, „Goofy”, „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”, „101 dalmatyńczyków”, „Pocahontas”, „Smerfy”, ale przede wszystkim druida Panoramixa w serialu „Asterix”.

Odszedł, krytyczny wobec siebie, ale pełen życzliwości dla swoich teatralnych koleżanek i kolegów, wrażliwy artysta.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej