wspomnienia

Henryka Komorowska-Głąbczyńska

27.02.1925 r.
 – 13.05.2019 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłą w Berlinie Henrykę Komorowską-Głąbczyńską, tancerkę, choreografa, pedagoga, absolwentkę Szkoły Baletowej przy warszawskim Teatrze Wielkim, studiów przy Ministerstwie Kultury i Sztuki – „Metodyka nauczania tańca klasycznego”, Akademii Tańca w Moskwie, Stage Mondial de la Danse…

pod kierownictwem Serge Lifara w Paryżu, stypendiów w ZSRR, Francji, NRD i Wielkiej Brytanii, artystkę, której, jako pierwszej zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej Ministerstwo Kultury i Sztuki powierzyło prowadzenie przedstawień objazdowych.

Była tancerką warszawskich teatrów: Wielkiego i Miejskiego, Opery Poznańskiej, solistką Opery San Carlo w Neapolu, artystką występującą gościnnie w mediolańskiej La Scali, kierownikiem baletu i choreografem Reprezentacyjnego Zespołu Marynarki Wojennej, dyrektorem baletu, choreografem i pedagogiem Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, dyrektorem artystycznym baletu Stołecznej Estrady, wykładowcą baletu w warszawskiej Państwowej Szkole Baletowej, choreografem-pedagogiem i dyrektorem baletu w Teatrze na Targówku w Warszawie. Wraz z Marianem Jonkajtysem, pierwszym dyrektorem TNT, który powierzył jej funkcję szefa baletu stała się współtwórczynią tego nowego na teatralnej mapie miejsca, istotnie ożywiającego kulturalną ofertę dzielnicy oddalonej w owym czasie od kin, teatrów i sal koncertowych miasta. Teatr ten do dzisiaj spełnia rolę, którą na początku swojej działalności wyznaczyli jej założyciele.

Oprócz osiągnięć i dokonań zawodowych nie sposób pominąć jej wielkiego zaangażowania w pracę społeczną na rzecz środowiska artystów, szczególnie tancerzy, którym służyła radą i pomocą, ale przede wszystkim skutecznie i z sukcesami walczyła o ich byt, gaże i odpowiednie warunki pracy.

Odeszła utalentowana artystka, oddana swojemu środowisku serdeczna koleżanka, której nieocenione zasługi doceniła Kapituła Członków Zasłużonych ZASP przyjmując ją przed laty do swojego elitarnego grona.

Łączymy się w bólu z najbliższymi artystki – mężem, Klaudiuszem Głąbczyńskim, również stowarzyszonym w ZASP-ie, córką, Lilianą Głąbczyńską oraz synem.

 

***
Pogrzeb odbędzie się 29 maja 2019 roku o godzinie 10.00 w Berlinie, na cmentarzu Friedhof Zehlendorf, ul. Onkel-Tom Strasse.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej