wspomnienia

Henryka Komorowska-Głąbczyńska

27.02.1925 r.
 – 13.05.2019 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłą w Berlinie Henrykę Komorowską-Głąbczyńską, tancerkę, choreografa, pedagoga, absolwentkę Szkoły Baletowej przy warszawskim Teatrze Wielkim, studiów przy Ministerstwie Kultury i Sztuki – „Metodyka nauczania tańca klasycznego”, Akademii Tańca w Moskwie, Stage Mondial de la Danse…

pod kierownictwem Serge Lifara w Paryżu, stypendiów w ZSRR, Francji, NRD i Wielkiej Brytanii, artystkę, której, jako pierwszej zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej Ministerstwo Kultury i Sztuki powierzyło prowadzenie przedstawień objazdowych.

Była tancerką warszawskich teatrów: Wielkiego i Miejskiego, Opery Poznańskiej, solistką Opery San Carlo w Neapolu, artystką występującą gościnnie w mediolańskiej La Scali, kierownikiem baletu i choreografem Reprezentacyjnego Zespołu Marynarki Wojennej, dyrektorem baletu, choreografem i pedagogiem Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, dyrektorem artystycznym baletu Stołecznej Estrady, wykładowcą baletu w warszawskiej Państwowej Szkole Baletowej, choreografem-pedagogiem i dyrektorem baletu w Teatrze na Targówku w Warszawie. Wraz z Marianem Jonkajtysem, pierwszym dyrektorem TNT, który powierzył jej funkcję szefa baletu stała się współtwórczynią tego nowego na teatralnej mapie miejsca, istotnie ożywiającego kulturalną ofertę dzielnicy oddalonej w owym czasie od kin, teatrów i sal koncertowych miasta. Teatr ten do dzisiaj spełnia rolę, którą na początku swojej działalności wyznaczyli jej założyciele.

Oprócz osiągnięć i dokonań zawodowych nie sposób pominąć jej wielkiego zaangażowania w pracę społeczną na rzecz środowiska artystów, szczególnie tancerzy, którym służyła radą i pomocą, ale przede wszystkim skutecznie i z sukcesami walczyła o ich byt, gaże i odpowiednie warunki pracy.

Odeszła utalentowana artystka, oddana swojemu środowisku serdeczna koleżanka, której nieocenione zasługi doceniła Kapituła Członków Zasłużonych ZASP przyjmując ją przed laty do swojego elitarnego grona.

Łączymy się w bólu z najbliższymi artystki – mężem, Klaudiuszem Głąbczyńskim, również stowarzyszonym w ZASP-ie, córką, Lilianą Głąbczyńską oraz synem.

 

***
Pogrzeb odbędzie się 29 maja 2019 roku o godzinie 10.00 w Berlinie, na cmentarzu Friedhof Zehlendorf, ul. Onkel-Tom Strasse.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej