Search
Generic filters
Wspomnienia

Jacek Korcelli

12.03.1934 - 
19.08.2020 -
Z żalem żegnamy zmarłego w Skolimowie Jacka Korcellego operatora, pedagoga, absolwenta Wydziału Operatorskiego PWSF w Łodzi, uczelni, w której po latach, będąc profesorem sztuki filmowej, jako wykładowca już Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, dzielił się swoją wiedzą ze studentami, przyszłymi twórcami polskiej kinematografii; członka Polskiej Akademii Filmowej.

„Wielka, większa i największa” Anny Sokołowskiej z 1962 roku, to jego pierwszy film fabularny, do którego robił zdjęcia (choć wcześniej, przy innych produkcjach był operatorem kamery). Kolejny – głośna „Beata” (tej samej reżyserki) z Polą Raksą w roli głównej. Pracował z Ryszardem Berem przy filmach „Zawsze w niedzielę”, „Gdzie jest trzeci król”, „Przez dziewięć mostów”, czy „Lalka”, z Januszem Majewskim przy „Opowieściach niezwykłych”, ze Stanisławem Jędryką przy „Kamizelce”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Końcu wakacji” i „Zielonych latach”, a z Jerzym Gruzą przy „Pierścieniu i róży”. Był nie tylko operatorem. Scenariusz do „Bułeczki” współtworzył z reżyserką obrazu Anną Sokołowską, która zrealizowała też ostatni film w karierze artysty, do którego napisał też scenariusz – „Przygody Joanny”.

Utrwalił na taśmie całą plejadę aktorów, wśród których m.in.: Zofia Kucówna, Bogusz Bilewski, Antonina Gordon-Górecka, Anna Ciepielewska, Marian Opania, Kalina Jędrusik, Jan Kobuszewski, Damian i Maciej Damięccy, Bohdan Baer, Kazimierz Rudzki, Jan Kreczmar, Andrzej Łapicki, Ewa Wiśniewska, Wieńczysław Gliński, Barbara Wrzesińska, Irena Malkiewicz, Magda Teresa Wójcik, Tadeusz Janczar, Leonard Pietraszak, Emilia Krakowska, Bronisław Pawlik, Jerzy Kamas, Janusz Michałowski, czy Zbigniewa Zamachowski.

Opieką pedagogiczną otoczył prace studentów, autorów dziesiątek etiud szkolnych realizowanych w łódzkiej Filmówce przez czterdzieści lat, od 1978 do 2008 roku, wypuszczając w ten filmowy świat iluzji kilkanaście roczników absolwentów szkoły.

Za swoje osiągnięcia, w 1998 roku z okazji 50-lecia PWSFTviT, odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz również