wspomnienia

Jan Janga-Tomaszewski

29.12.1951 r.
 – 06.07.2021 r.
Był rok 1973. Dostałem się do Szkoły Teatralnej w Krakowie. Przed rozpoczęciem zajęć musiałem odbębnić praktyki robotnicze. Byliśmy zakwaterowywani w akademiku przy ulicy Warszawskiej 5. W stołówce na dole miało się odbyć zebranie organizacyjne.

Punktualnie o wyznaczonej godzinie pojawił się jakiś dziwny facio, niewielkiego wzrostu, dobrze zbudowany, o kędzierzawej, potarganej blond czuprynie, a znakiem szczególnym była… gitara w futerale, niewiele mniejsza od właściciela. Z pietyzmem położył ją na stole i głosem… bas-barytonowym zapodał:

– „Bu… bu…bu…bu…bu”… Cześć! Nazywam się Jan Tomaszewski. Będę waszym… brygadzistą – ha!!! Pracować będziemy w Krakowskich Zakładach Wyrobów Gospodarstwa Domowego. Będziemy robić prodiże, foremki i blachy do pieczenia jakichś tam ciast i inne tego typu żelastwo i… ch… wie co jeszcze, jak przystało na studentów Szkoły Teatralnej! Zaczynamy o siódmej rano, czyli spotykamy się tu o szóstej. Nie zadawajcie mi k…a żadnych pytań, bo nic więcej nie wiem na ten temat. Proponuję teraz pójść na górę do pokoju 37 i się… zintegrować.

Wziął gitarę i ruszyliśmy za nim.

Zawsze… zawsze (!) chodził z gitarą. Kiedy miał przerwę w zajęciach, siadał na korytarzu, na podłodze, wyjmował instrument i… grał, grał, grał… non stop! Ćwiczył jakieś nowe funkcje, chwyty.. cholera wie co… grał!!!

Po wielu latach dyrektor Bohdan Cybulski zaangażował Janka do Teatru Nowego (gdzie pracowałem) i… kółeczko się zamknęło. „Mieszaliśmy” z Jankiem strasznie… Może czasami zanadto! Ale konkluzje tej „mieszaniny” były tak trafne, konstruktywne, że powalały mnie absolutnie – Jasiek był GOŚĆ! Kiedy zamordowano Jurka Popiełuszkę (znałem go prywatnie) – księdza z żoliborskiej parafii – postanowiłem zrobić spektakl upamiętniający jego śmierć. Napisałem scenariusz – „Jestem gotowy na wszystko”. Wybrałem teksty… Trzon spektaklu tworzyły słowa z „Drogi Krzyżowej”, wygłoszonej przez Jerzego w Bydgoszczy chwilę przed śmiercią. Adrianna Godlewska mówiła poezje, która niejako uzupełniała słowa głoszone przez Jerzego. Ale stwierdziłem, że było to… gadulstwo. Wybrałem teksty Norwida i poprosiłem Janka, aby napisał do nich muzykę i sam to wykonał. Ludzie!!! Takiego wykonania świat nie widział. Głos Janka wespół z akustyką kościoła… powalał!!! Mieliśmy z Jangą kolejny pomysł… niestety sk…iel uciekł! Ale ja Cię Janek dogonię…

Hej Joe!

fot. Archiwum ZASP
Autor tekstu: Jacek Kałucki
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej