wspomnienia

JANINA KOZARZEWSKA

05.03.1932 r.
 – 09.11.2022 r.
Zaledwie pięć lat minęło od spotkania środowiska lalkarskiego, podczas którego aktorka uroczyście obchodziła jubileusz sześćdziesiątej rocznicy debiutu na deskach Teatru Lalki i Aktora „Baj” w Warszawie, scenie, której pozostała wierna do końca swojej kariery.

Choć rok wcześniej zagrała u Aleksandra Fogla w szczecińskim Teatrze Lalek Rusałka w „Lampie Aladyna”, czy u Lama Wela w „Ośmiu lalkach i jednym misiu” Jurgielewiczowej, to właśnie scena na Jagiellońskiej stała się jej artystycznym domem. To tam przeobrażała się w Rozbójnicę i Wronę w „Królowej Śniegu” Szwarca, Parasolkę i Stellę w „Młynku do kawy” Gałczyńskiego, Babę w „Leć głosie po rosie” Gołębskiej, Klaryssę w „Trzech pomarańczach” Michałkowa, Owcę w „Alicji w Krainie Szachów” Carolla, Ochmistrzynię w „O straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku”, Mamę i Sofinetkę w „Pimpusiu Sadełku” Kownackiej, w postaci rozlicznych Chłopców, także tytułowego „Janka Wędrowniczka”, czy Starą Mysz w „Latającym wiatraku” Aliny i Jerzego Afanasjewów. W tak różnorodnych osobach widzieli ją reżyserzy, wśród których Zbigniew Kopalko, Jerzy Dargiel i Edward Dobraczyński, Irena Dragan, Bohdan Radkowski, czy wieloletni dyrektor Baja, Krzysztof Niesiołowski.

Za swoje zawodowe dokonania została wyróżniona Honorową Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Od pół wieku była członkiem Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP.

fot. Maria Wilma-Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej