wspomnienia

JANINA KOZARZEWSKA

05.03.1932 r.
 – 09.11.2022 r.
Zaledwie pięć lat minęło od spotkania środowiska lalkarskiego, podczas którego aktorka uroczyście obchodziła jubileusz sześćdziesiątej rocznicy debiutu na deskach Teatru Lalki i Aktora „Baj” w Warszawie, scenie, której pozostała wierna do końca swojej kariery.

Choć rok wcześniej zagrała u Aleksandra Fogla w szczecińskim Teatrze Lalek Rusałka w „Lampie Aladyna”, czy u Lama Wela w „Ośmiu lalkach i jednym misiu” Jurgielewiczowej, to właśnie scena na Jagiellońskiej stała się jej artystycznym domem. To tam przeobrażała się w Rozbójnicę i Wronę w „Królowej Śniegu” Szwarca, Parasolkę i Stellę w „Młynku do kawy” Gałczyńskiego, Babę w „Leć głosie po rosie” Gołębskiej, Klaryssę w „Trzech pomarańczach” Michałkowa, Owcę w „Alicji w Krainie Szachów” Carolla, Ochmistrzynię w „O straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku”, Mamę i Sofinetkę w „Pimpusiu Sadełku” Kownackiej, w postaci rozlicznych Chłopców, także tytułowego „Janka Wędrowniczka”, czy Starą Mysz w „Latającym wiatraku” Aliny i Jerzego Afanasjewów. W tak różnorodnych osobach widzieli ją reżyserzy, wśród których Zbigniew Kopalko, Jerzy Dargiel i Edward Dobraczyński, Irena Dragan, Bohdan Radkowski, czy wieloletni dyrektor Baja, Krzysztof Niesiołowski.

Za swoje zawodowe dokonania została wyróżniona Honorową Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Od pół wieku była członkiem Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP.

fot. Maria Wilma-Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej

LILIANA JANKOWSKA

06.03.1931 r.
 – 10.10.2022 r.
Scenografka, kostiumolożka, absolwentka Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończonej pod kierunkiem Andrzeja Stopki, członkini ZASP od 1957 roku.
więcej

Sabina Mielczarek – Taborska

30.06.1927 r.
 – 10.10.2022 r.
W piątek, 14 października na gdańskim cmentarzu Łostowice, pożegnamy naszą Koleżankę, Sabinę Mielczarek-Taborską, jedną z pierwszych powojennych aktorek scen teatralnych Polski.
więcej

Ryszard Wojtkowski

03.11.1929 r.
 – 08.10.2022 r.
Śpiewak przez lata uznawany za pierwszego amanta sceny operetkowej, na której zadebiutował sześćdziesiąt lat temu, początkowo śpiewając w chórze lubelskiego Teatru Muzycznego. Kazimierz Dembowski wyreżyserował wówczas „Wodewil warszawski” niezapomnianego duetu Gozdawa i Stępień.
więcej