wspomnienia

JANINA KOZARZEWSKA

05.03.1932 r.
 – 09.11.2022 r.
Zaledwie pięć lat minęło od spotkania środowiska lalkarskiego, podczas którego aktorka uroczyście obchodziła jubileusz sześćdziesiątej rocznicy debiutu na deskach Teatru Lalki i Aktora „Baj” w Warszawie, scenie, której pozostała wierna do końca swojej kariery.

Choć rok wcześniej zagrała u Aleksandra Fogla w szczecińskim Teatrze Lalek Rusałka w „Lampie Aladyna”, czy u Lama Wela w „Ośmiu lalkach i jednym misiu” Jurgielewiczowej, to właśnie scena na Jagiellońskiej stała się jej artystycznym domem. To tam przeobrażała się w Rozbójnicę i Wronę w „Królowej Śniegu” Szwarca, Parasolkę i Stellę w „Młynku do kawy” Gałczyńskiego, Babę w „Leć głosie po rosie” Gołębskiej, Klaryssę w „Trzech pomarańczach” Michałkowa, Owcę w „Alicji w Krainie Szachów” Carolla, Ochmistrzynię w „O straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku”, Mamę i Sofinetkę w „Pimpusiu Sadełku” Kownackiej, w postaci rozlicznych Chłopców, także tytułowego „Janka Wędrowniczka”, czy Starą Mysz w „Latającym wiatraku” Aliny i Jerzego Afanasjewów. W tak różnorodnych osobach widzieli ją reżyserzy, wśród których Zbigniew Kopalko, Jerzy Dargiel i Edward Dobraczyński, Irena Dragan, Bohdan Radkowski, czy wieloletni dyrektor Baja, Krzysztof Niesiołowski.

Za swoje zawodowe dokonania została wyróżniona Honorową Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Od pół wieku była członkiem Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP.

fot. Maria Wilma-Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej