wspomnienia

Janina Traczykówna

16.05.1930 r.
 – 22.01.2022 r.
Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończyła grając spektakle dyplomowe pod reżyserskim okiem Aleksandra Bardiniego, Janiny Romanówny i Jana Kreczmara.

Aktorka Teatrów Dramatycznych w Szczecinie, gdzie zadebiutowała wcielając się w postać Stelli w „Fantazym” Słowackiego w reżyserii Marii Straszewskiej, stołecznego Teatru Domu Wojska Polskiego i Dramatycznego, któremu pozostała wierna ponad cztery dekady, grając m.in. Ewę w sztuce „Pan Putila i jego sługa Matti” Brechta, Selimę w „Księżniczce Turandot” Gozziego i Mary Warren  w „Procesie w Salem” Millera, Amelkę w „W małym dworku” Witkiewicza, Saszę w „Płatonowie” Czechowa i Sonię w „Letnikach” Gorkiego, Reę w „Romulusie Wielkim” i Judytę w „Anabaptystach” Dürrenmatta, Carol w „Czarnej komedii” Shaffera, Porcję w „Juliuszu Cezarze” Szekspira, Eumenidę w „Elektrze” Giraudoux i Flecistkę w „Rzeźni” Mrożka, Arsenę w „Mizantropie” i Gusmana w „Don Juanie” Moliera, Markizę w „Operetce” Gombrowicza, czy Panią Holly w „Nagle, ostatniego lata…” Williamsa.

Na dużym ekranie zadebiutowała u Jerzego Kawalerowicza w filmie „Pod gwiazdą frygijską”; wcielała się w postaci drugoplanowe, czy epizodyczne, ale zawsze zauważalne i wyraziste, zaś główne role zagrała w obrazie Kazimierza Kutza „Ludzie z pociągu”, w „Walecie pikowym” Tadeusza Chmielewskiego i w pierwszym serialu telewizyjnym „Barbara i Jan” z Janem Kobuszewskim. Serial, to również niezapomniane „Noce i dnie” Jerzego Antczaka i wyrazista postać Michasi Ostrzeńskiej – żywiołowej, zdecydowanej, energicznej, zagranej brawurowo.

Widzom zapadła w pamięć także rolą Matki Adasia Miauczyńskiego w filmach Marka Koterskiego „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i „Dzień świra”. Z tę rolę otrzymała w 2003 roku nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii „drugoplanowa rola kobieca”. U progu kariery aktorskiej, w 1960 roku, dostrzegł Ją ZASP przyznając Nagrodę Aktorską im. Stefana Jaracza, zaś „Superświatowidem”, Nagrodą Specjalną, wyróżnił w 2015 roku I Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych w Elblągu.

„Ostatnia akcja” i rola Zosi, pracownika Muzeum Narodowego, to pożegnanie z filmem, w którym zagrała z Aliną Janowską, Barbarą Krafftówną, Janem Machulskim, Marianem Kociniakiem, Lechem Ordonem i swoim ukochanym mężem, z którym tworzyli piękną parę – Witoldem Skaruchem, do którego dołączyła teraz po dwunastu latach rozłąki.

fot. Maria Wilma - Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej