wspomnienia

Janina Traczykówna

16.05.1930 r.
 – 22.01.2022 r.
Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończyła grając spektakle dyplomowe pod reżyserskim okiem Aleksandra Bardiniego, Janiny Romanówny i Jana Kreczmara.

Aktorka Teatrów Dramatycznych w Szczecinie, gdzie zadebiutowała wcielając się w postać Stelli w „Fantazym” Słowackiego w reżyserii Marii Straszewskiej, stołecznego Teatru Domu Wojska Polskiego i Dramatycznego, któremu pozostała wierna ponad cztery dekady, grając m.in. Ewę w sztuce „Pan Putila i jego sługa Matti” Brechta, Selimę w „Księżniczce Turandot” Gozziego i Mary Warren  w „Procesie w Salem” Millera, Amelkę w „W małym dworku” Witkiewicza, Saszę w „Płatonowie” Czechowa i Sonię w „Letnikach” Gorkiego, Reę w „Romulusie Wielkim” i Judytę w „Anabaptystach” Dürrenmatta, Carol w „Czarnej komedii” Shaffera, Porcję w „Juliuszu Cezarze” Szekspira, Eumenidę w „Elektrze” Giraudoux i Flecistkę w „Rzeźni” Mrożka, Arsenę w „Mizantropie” i Gusmana w „Don Juanie” Moliera, Markizę w „Operetce” Gombrowicza, czy Panią Holly w „Nagle, ostatniego lata…” Williamsa.

Na dużym ekranie zadebiutowała u Jerzego Kawalerowicza w filmie „Pod gwiazdą frygijską”; wcielała się w postaci drugoplanowe, czy epizodyczne, ale zawsze zauważalne i wyraziste, zaś główne role zagrała w obrazie Kazimierza Kutza „Ludzie z pociągu”, w „Walecie pikowym” Tadeusza Chmielewskiego i w pierwszym serialu telewizyjnym „Barbara i Jan” z Janem Kobuszewskim. Serial, to również niezapomniane „Noce i dnie” Jerzego Antczaka i wyrazista postać Michasi Ostrzeńskiej – żywiołowej, zdecydowanej, energicznej, zagranej brawurowo.

Widzom zapadła w pamięć także rolą Matki Adasia Miauczyńskiego w filmach Marka Koterskiego „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i „Dzień świra”. Z tę rolę otrzymała w 2003 roku nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii „drugoplanowa rola kobieca”. U progu kariery aktorskiej, w 1960 roku, dostrzegł Ją ZASP przyznając Nagrodę Aktorską im. Stefana Jaracza, zaś „Superświatowidem”, Nagrodą Specjalną, wyróżnił w 2015 roku I Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych w Elblągu.

„Ostatnia akcja” i rola Zosi, pracownika Muzeum Narodowego, to pożegnanie z filmem, w którym zagrała z Aliną Janowską, Barbarą Krafftówną, Janem Machulskim, Marianem Kociniakiem, Lechem Ordonem i swoim ukochanym mężem, z którym tworzyli piękną parę – Witoldem Skaruchem, do którego dołączyła teraz po dwunastu latach rozłąki.

fot. Maria Wilma - Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej