Search
Generic filters

wspomnienia

Janina Traczykówna

16.05.1930 r.
 – 22.01.2022 r.
Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończyła grając spektakle dyplomowe pod reżyserskim okiem Aleksandra Bardiniego, Janiny Romanówny i Jana Kreczmara.

Aktorka Teatrów Dramatycznych w Szczecinie, gdzie zadebiutowała wcielając się w postać Stelli w „Fantazym” Słowackiego w reżyserii Marii Straszewskiej, stołecznego Teatru Domu Wojska Polskiego i Dramatycznego, któremu pozostała wierna ponad cztery dekady, grając m.in. Ewę w sztuce „Pan Putila i jego sługa Matti” Brechta, Selimę w „Księżniczce Turandot” Gozziego i Mary Warren  w „Procesie w Salem” Millera, Amelkę w „W małym dworku” Witkiewicza, Saszę w „Płatonowie” Czechowa i Sonię w „Letnikach” Gorkiego, Reę w „Romulusie Wielkim” i Judytę w „Anabaptystach” Dürrenmatta, Carol w „Czarnej komedii” Shaffera, Porcję w „Juliuszu Cezarze” Szekspira, Eumenidę w „Elektrze” Giraudoux i Flecistkę w „Rzeźni” Mrożka, Arsenę w „Mizantropie” i Gusmana w „Don Juanie” Moliera, Markizę w „Operetce” Gombrowicza, czy Panią Holly w „Nagle, ostatniego lata…” Williamsa.

Na dużym ekranie zadebiutowała u Jerzego Kawalerowicza w filmie „Pod gwiazdą frygijską”; wcielała się w postaci drugoplanowe, czy epizodyczne, ale zawsze zauważalne i wyraziste, zaś główne role zagrała w obrazie Kazimierza Kutza „Ludzie z pociągu”, w „Walecie pikowym” Tadeusza Chmielewskiego i w pierwszym serialu telewizyjnym „Barbara i Jan” z Janem Kobuszewskim. Serial, to również niezapomniane „Noce i dnie” Jerzego Antczaka i wyrazista postać Michasi Ostrzeńskiej – żywiołowej, zdecydowanej, energicznej, zagranej brawurowo.

Widzom zapadła w pamięć także rolą Matki Adasia Miauczyńskiego w filmach Marka Koterskiego „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i „Dzień świra”. Z tę rolę otrzymała w 2003 roku nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii „drugoplanowa rola kobieca”. U progu kariery aktorskiej, w 1960 roku, dostrzegł Ją ZASP przyznając Nagrodę Aktorską im. Stefana Jaracza, zaś „Superświatowidem”, Nagrodą Specjalną, wyróżnił w 2015 roku I Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych w Elblągu.

„Ostatnia akcja” i rola Zosi, pracownika Muzeum Narodowego, to pożegnanie z filmem, w którym zagrała z Aliną Janowską, Barbarą Krafftówną, Janem Machulskim, Marianem Kociniakiem, Lechem Ordonem i swoim ukochanym mężem, z którym tworzyli piękną parę – Witoldem Skaruchem, do którego dołączyła teraz po dwunastu latach rozłąki.

fot. Maria Wilma - Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Jerzy Trela

14.03.1942 r.
 – 15.05.2022 r.
Jerzy Trela, mistrz, wspaniały aktor, pedagog a przede wszystkim nieprzyzwoicie skromny Człowiek, Przyjaciel. Można by o nim mówić wiele, jednak to zawsze byłoby zbyt mało.
więcej

Ignacy Gogolewski

17.06.1931 r.
 – 15.05.2022 r.
Z wielkim żalem i smutkiem informujemy, że dziś rano odszedł Ignacy Gogolewski, aktor, reżyser, scenarzysta, dyrektor teatrów, Prezes ZASP w latach 2005-2006, Honorowy Przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych SPATiF-ZASP, a przede wszystkim wspaniały Człowiek..
więcej

Halina Winiarska – Kiszkis

08.10.1933 r.
 – 16.04.2022 r.
Wiadomość o Jej odejściu dotarła do nas w Wielką Sobotę, w czas czekania na cud Zmartwychwstania.
więcej

Jolanta Lothe

19.04.1942 r.
 – 01.04.2022 r.
Nie żyje Jolanta Lothe, aktorka Teatru im. Osterwy w Lublinie oraz teatrów warszawskich: Syreny, Klasycznego, Narodowego, Małego i Studio. Od 1989 roku prowadziła wraz mężem Lothe Lachman VideoTeatr Poza, znajdując dla niego siedzibę w Pałacyku Szustra w Warszawie. Spektakl tego teatru otrzymał Fringe First na Festiwalu Fringe w Edynburgu.
więcej

WŁODZIMIERZ NOWAK

08.01.1942 r.
 – 16.03.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłego dzisiaj Włodzimierza Nowaka, absolwenta PWSFTviT w Łodzi, aktora teatrów: im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Współczesnego we Wrocławiu, Dramatycznego w Elblągu, oraz warszawskich scen: Komedii, Na Woli, Kwadrat.
więcej

Ryszard Moskaluk

30.08.1924 r.
 – 10.03.2022 r.
Odszedł od nas jeden z najstarszych nie tylko wiekiem, ale i obecnością w naszym Stowarzyszeniu Kolega. Był z nami od 1956 r. Urodzony w Stanisławowie, kształcony początkowo w Siemianowicach Śląskich, wojnę przeżył z rodzicami w miejscu swojego urodzenia.
więcej
Kontakt

Sekretariat Biura ZASP

Jarosław Prytycki
+48 22 696 79 00
E-mail: zasp@zasp.pl

Adres

Al. Ujazdowskie 45

00-536 Warszawa
Biuro czynne:
pon. – pt. 9.00 – 17.00

Copyright © 2021 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design