Search
Generic filters

wspomnienia

Jerzy Wójcik

12.09.1930 r.
 – 03.04.2019 r.
Z żalem zegnamy zmarłego 3 kwietna 2019 roku Jerzego Wójcika, wybitnego operatora, reżysera filmowego i scenarzystę, absolwenta Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, pedagoga na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, profesora zwyczajnego sztuki filmowej w Pracowni Sztuki Operatorskiej Wydziału Operatorskiego łódzkiej Filmówki, wykładowcę…

sztuki filmowej na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Kultury Polskiej, pierwszego przewodniczącego oraz Honorowego Przewodniczącego Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego (PSC), artystę stowarzyszonego w ZASP-ie.

Swoją drogę artystyczną rozpoczął u boku Andrzeja Wajdy jako drugi operator przy realizacji filmu „Kanał”, by po latach już całkowicie odpowiadać za zdjęcia do „Popiołu i diamentu”, czy „Samsona” tego samego reżysera. Jest autorem zdjęć do obrazów „Eroica” Andrzeja Munka, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Matka Joanna od Aniołów” i „Faraon” Jerzego Kawalerowicza, „Potopu” Hoffmana, „Życie raz jeszcze” i „Potem nastąpi cisza” Janusza Morgensterna, „Twarzą w twarz” Krzysztofa Zanussiego oraz wielu filmów Stanisława Różewicza, wśród których: „Westerplatte”, „Opadły liście z drzew”, „Pasja”, „Pensja Pani Latter”, „Kobieta w kapeluszu”, czy „Anioł w Szafie”.

Wyreżyserował spektakle Teatru Telewizji: „Joannę d’Arc”, „Annę”, „Pyłek w oku”, „Promethidiona”, a według własnego scenariusza zrealizował filmy: „Skarga”, „Portret w przestrzeni” oraz „Wrota Europy”.

Filmy, które współtworzył zostały nagrodzone wieloma wyróżnieniami na festiwalach krajowych i zagranicznych poczynając od Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 1957 roku, poprzez m.in. MFF w Ibadau w Nigerii, FIPRESCI w Vancouver, Srebrny Laur O’Selznika w Berlinie Zachodnim, Kryształową Gwiazdę francuskiej Akademii Filmowej, Nagrodę Czechosłowackiej Krytyki Filmowej, Srebrną Palmę w Cannes, Srebrny Medal w Moskwie, kilkukrotnie Lwy Gdańskie, czy Złoty Ekran.

On sam został wyróżniony Nagrodą „Golden Camera 300” za całokształt twórczości filmowej w dziedzinie sztuki operatorskiej na MFF Sztuki Operatorskiej im. Braci Manaki w Bitola (Macedonia), za całokształt twórczości otrzymał od Duszpasterstwa Akademickiego nagrodę na III Festiwalu Filmowym Vitae Valor w Tarnowie, Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia, „Platynowe Lwy” za całokształt twórczości na Festiwalu Filmowym w Gdyni, Nagrodę Specjalną PSC za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej przyznaną przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych a za wybitne osiągnięcia artystyczne Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Od 2002 roku na Piotrkowskiej w łódzkiej Alei Gwiazd błyszczy gwiazda artysty, który w ubiegłym roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej.

 

***
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek, 11 kwietnia 2019 roku o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, ul. Jana Pawła II 7.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Jerzy Trela

14.03.1942 r.
 – 15.05.2022 r.
Jerzy Trela, mistrz, wspaniały aktor, pedagog a przede wszystkim nieprzyzwoicie skromny Człowiek, Przyjaciel. Można by o nim mówić wiele, jednak to zawsze byłoby zbyt mało.
więcej

Ignacy Gogolewski

17.06.1931 r.
 – 15.05.2022 r.
Z wielkim żalem i smutkiem informujemy, że dziś rano odszedł Ignacy Gogolewski, aktor, reżyser, scenarzysta, dyrektor teatrów, Prezes ZASP w latach 2005-2006, Honorowy Przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych SPATiF-ZASP, a przede wszystkim wspaniały Człowiek..
więcej

Halina Winiarska – Kiszkis

08.10.1933 r.
 – 16.04.2022 r.
Wiadomość o Jej odejściu dotarła do nas w Wielką Sobotę, w czas czekania na cud Zmartwychwstania.
więcej

Jolanta Lothe

19.04.1942 r.
 – 01.04.2022 r.
Nie żyje Jolanta Lothe, aktorka Teatru im. Osterwy w Lublinie oraz teatrów warszawskich: Syreny, Klasycznego, Narodowego, Małego i Studio. Od 1989 roku prowadziła wraz mężem Lothe Lachman VideoTeatr Poza, znajdując dla niego siedzibę w Pałacyku Szustra w Warszawie. Spektakl tego teatru otrzymał Fringe First na Festiwalu Fringe w Edynburgu.
więcej

WŁODZIMIERZ NOWAK

08.01.1942 r.
 – 16.03.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłego dzisiaj Włodzimierza Nowaka, absolwenta PWSFTviT w Łodzi, aktora teatrów: im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Współczesnego we Wrocławiu, Dramatycznego w Elblągu, oraz warszawskich scen: Komedii, Na Woli, Kwadrat.
więcej

Ryszard Moskaluk

30.08.1924 r.
 – 10.03.2022 r.
Odszedł od nas jeden z najstarszych nie tylko wiekiem, ale i obecnością w naszym Stowarzyszeniu Kolega. Był z nami od 1956 r. Urodzony w Stanisławowie, kształcony początkowo w Siemianowicach Śląskich, wojnę przeżył z rodzicami w miejscu swojego urodzenia.
więcej
Kontakt

Sekretariat Biura ZASP

Jarosław Prytycki
+48 22 696 79 00
E-mail: zasp@zasp.pl

Adres

Al. Ujazdowskie 45

00-536 Warszawa
Biuro czynne:
pon. – pt. 9.00 – 17.00

Copyright © 2021 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design