Search
Generic filters

wspomnienia

Jerzy Wójcik

12.09.1930 r.
 – 03.04.2019 r.
Z żalem zegnamy zmarłego 3 kwietna 2019 roku Jerzego Wójcika, wybitnego operatora, reżysera filmowego i scenarzystę, absolwenta Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, pedagoga na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, profesora zwyczajnego sztuki filmowej w Pracowni Sztuki Operatorskiej Wydziału Operatorskiego łódzkiej Filmówki, wykładowcę…

sztuki filmowej na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Kultury Polskiej, pierwszego przewodniczącego oraz Honorowego Przewodniczącego Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego (PSC), artystę stowarzyszonego w ZASP-ie.

Swoją drogę artystyczną rozpoczął u boku Andrzeja Wajdy jako drugi operator przy realizacji filmu „Kanał”, by po latach już całkowicie odpowiadać za zdjęcia do „Popiołu i diamentu”, czy „Samsona” tego samego reżysera. Jest autorem zdjęć do obrazów „Eroica” Andrzeja Munka, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Matka Joanna od Aniołów” i „Faraon” Jerzego Kawalerowicza, „Potopu” Hoffmana, „Życie raz jeszcze” i „Potem nastąpi cisza” Janusza Morgensterna, „Twarzą w twarz” Krzysztofa Zanussiego oraz wielu filmów Stanisława Różewicza, wśród których: „Westerplatte”, „Opadły liście z drzew”, „Pasja”, „Pensja Pani Latter”, „Kobieta w kapeluszu”, czy „Anioł w Szafie”.

Wyreżyserował spektakle Teatru Telewizji: „Joannę d’Arc”, „Annę”, „Pyłek w oku”, „Promethidiona”, a według własnego scenariusza zrealizował filmy: „Skarga”, „Portret w przestrzeni” oraz „Wrota Europy”.

Filmy, które współtworzył zostały nagrodzone wieloma wyróżnieniami na festiwalach krajowych i zagranicznych poczynając od Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 1957 roku, poprzez m.in. MFF w Ibadau w Nigerii, FIPRESCI w Vancouver, Srebrny Laur O’Selznika w Berlinie Zachodnim, Kryształową Gwiazdę francuskiej Akademii Filmowej, Nagrodę Czechosłowackiej Krytyki Filmowej, Srebrną Palmę w Cannes, Srebrny Medal w Moskwie, kilkukrotnie Lwy Gdańskie, czy Złoty Ekran.

On sam został wyróżniony Nagrodą „Golden Camera 300” za całokształt twórczości filmowej w dziedzinie sztuki operatorskiej na MFF Sztuki Operatorskiej im. Braci Manaki w Bitola (Macedonia), za całokształt twórczości otrzymał od Duszpasterstwa Akademickiego nagrodę na III Festiwalu Filmowym Vitae Valor w Tarnowie, Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia, „Platynowe Lwy” za całokształt twórczości na Festiwalu Filmowym w Gdyni, Nagrodę Specjalną PSC za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej przyznaną przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych a za wybitne osiągnięcia artystyczne Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Od 2002 roku na Piotrkowskiej w łódzkiej Alei Gwiazd błyszczy gwiazda artysty, który w ubiegłym roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej.

 

***
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek, 11 kwietnia 2019 roku o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, ul. Jana Pawła II 7.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Zofia Bajuk–Pieczul

13.04.1935 r.
 – 04.09.2022 r.
14 września, na cmentarzu centralnym Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu pożegnaliśmy jedną z najstarszych członkiń naszego Stowarzyszenia. Była z nami przez blisko 65 lat.
więcej

EDWARD HULEWICZ

22.11.1937 r.
 – 04.09.2022 r.
Piosenkarz, który rozwijał też inne pasje – malował, pisał teksty piosenek, wiersze (wydał dwa tomiki: „To tylko” i „Byłem ptakiem”), artykuły o tematyce muzycznej oraz wspomnienia z tras koncertowych.
więcej

WIKTOR ZATWARSKI

02.11.1935 r.
 – 31.08.2022 r.
Aktor i wokalista, absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, po ukończeniu której związał się z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, gdzie w 1957 roku zadebiutował rolą Maski w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego.
więcej

MARIA TREUTZ-KUSZYŃSKA

13.01.1930 r.
 – 30.07.2022 r.
Aktorka teatralna, która, zanim rozpoczęła studia na warszawskiej PWST w 1950 roku, należała do amatorskiego zespołu szerzącego polskość na ziemiach odzyskanych. Zawodowo współpracowała z Poznańską Estradą, poznańskim Teatrem Satyryków, a zadebiutowała na deskach Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie rolą Skierki w „Balladynie” Słowackiego w reżyserii Stanisława Cegielskiego.
więcej

Zygmunt Józefczak

30.04.1947 r.
 – 24.07.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie /1969/, w latach 1.07.1969 – 31.08.1971 – aktor Teatru Ludowego w Krakowie, od 1.09.1971 związany ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzewskiej w Krakowie. Wieloletni członek Związku Artystów Scen Polskich, Oddziału w Krakowie.
więcej

Barbara Martynowicz

09.09.1929 r.
 – 23.07.2022 r.
Znakomita aktorka, asystent reżysera i inspicjentka, przez 26 lat była częścią zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej.
więcej
Kontakt

Sekretariat Biura ZASP

Alicja Patora-Goller
+48 22 696 79 00
E-mail: zasp@zasp.pl

Adres

Al. Ujazdowskie 45

00-536 Warszawa
Biuro czynne:
pon. – pt. 9.00 – 17.00

Copyright © 2021 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design