wspomnienia

Jerzy Wójcik

12.09.1930 r.
 – 03.04.2019 r.
Z żalem zegnamy zmarłego 3 kwietna 2019 roku Jerzego Wójcika, wybitnego operatora, reżysera filmowego i scenarzystę, absolwenta Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, pedagoga na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, profesora zwyczajnego sztuki filmowej w Pracowni Sztuki Operatorskiej Wydziału Operatorskiego łódzkiej Filmówki, wykładowcę…

sztuki filmowej na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Kultury Polskiej, pierwszego przewodniczącego oraz Honorowego Przewodniczącego Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego (PSC), artystę stowarzyszonego w ZASP-ie.

Swoją drogę artystyczną rozpoczął u boku Andrzeja Wajdy jako drugi operator przy realizacji filmu „Kanał”, by po latach już całkowicie odpowiadać za zdjęcia do „Popiołu i diamentu”, czy „Samsona” tego samego reżysera. Jest autorem zdjęć do obrazów „Eroica” Andrzeja Munka, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Matka Joanna od Aniołów” i „Faraon” Jerzego Kawalerowicza, „Potopu” Hoffmana, „Życie raz jeszcze” i „Potem nastąpi cisza” Janusza Morgensterna, „Twarzą w twarz” Krzysztofa Zanussiego oraz wielu filmów Stanisława Różewicza, wśród których: „Westerplatte”, „Opadły liście z drzew”, „Pasja”, „Pensja Pani Latter”, „Kobieta w kapeluszu”, czy „Anioł w Szafie”.

Wyreżyserował spektakle Teatru Telewizji: „Joannę d’Arc”, „Annę”, „Pyłek w oku”, „Promethidiona”, a według własnego scenariusza zrealizował filmy: „Skarga”, „Portret w przestrzeni” oraz „Wrota Europy”.

Filmy, które współtworzył zostały nagrodzone wieloma wyróżnieniami na festiwalach krajowych i zagranicznych poczynając od Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 1957 roku, poprzez m.in. MFF w Ibadau w Nigerii, FIPRESCI w Vancouver, Srebrny Laur O’Selznika w Berlinie Zachodnim, Kryształową Gwiazdę francuskiej Akademii Filmowej, Nagrodę Czechosłowackiej Krytyki Filmowej, Srebrną Palmę w Cannes, Srebrny Medal w Moskwie, kilkukrotnie Lwy Gdańskie, czy Złoty Ekran.

On sam został wyróżniony Nagrodą „Golden Camera 300” za całokształt twórczości filmowej w dziedzinie sztuki operatorskiej na MFF Sztuki Operatorskiej im. Braci Manaki w Bitola (Macedonia), za całokształt twórczości otrzymał od Duszpasterstwa Akademickiego nagrodę na III Festiwalu Filmowym Vitae Valor w Tarnowie, Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia, „Platynowe Lwy” za całokształt twórczości na Festiwalu Filmowym w Gdyni, Nagrodę Specjalną PSC za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej przyznaną przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych a za wybitne osiągnięcia artystyczne Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Od 2002 roku na Piotrkowskiej w łódzkiej Alei Gwiazd błyszczy gwiazda artysty, który w ubiegłym roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej.

 

***
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek, 11 kwietnia 2019 roku o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, ul. Jana Pawła II 7.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Barbara Stesłowicz-Biały

30.08.1936 r.
 – 24.10.2023 r.
Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odeszła aktorka – Barbara Stesłowicz-Biały. Związana z wieloma teatrami m.in: Teatrem Dolnośląskim, Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatrze Rozmaitości we Wrocławiu, Teatrze Bagatela i Teatrze Ludowym w Krakowie.
więcej

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej