wspomnienia

Jerzy Żydkiewicz

29.07.1932 r.
 – 15.04.2019 r.
Z żalem przychodzi nam pożegnać Jerzego Żydkiewicza, aktora filmowego, telewizyjnego, radiowego ale przede wszystkim teatralnego, absolwenta warszawskiej PWST, który swoje teatralne losy związał z Teatrem Ziemi Opolskiej a po powrocie do stolicy z Teatrem Ziemi Mazowieckiej, później Popularnym.

Po ukończeniu studiów w roku 1957 zadebiutował na deskach Teatru Ziemi Opolskiej rolą Studenta w „Niespokojnej starości” Leonida Rachmanowa w reżyserii Ryszarda Szerzeniewskiego. W tym samym roku wstąpił do Związku Artystów Scen Polskich
Lata wojenne zastały Go poza krajem. Jako uchodźca trafił wraz z rodzicami na Węgry, skąd wrócił do Polski w 1945 roku. Po latach nauki w warszawskim Liceum Reytana rozpoczął studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Statystując w tym czasie na stołecznych scenach skutecznie połknął teatralnego bakcyla. Zdane egzaminy do PWST stały się przyczyną porzucenia Uniwersytetu na rzecz Melpomeny.

W teatrze zagrał Fortunia w „Świeczniku” Musseta, Merkucja w „Romeo i Julii” Szekspira, tytułową postać w sztuce „Achilles i Panny” Swinarskiego, w „Weselu Figara” Beaumarchais, czy „Fantazym” Słowackiego, Papkina w „Zemście” i Radosta w „Ślubach panieńskich” Fredry, Wanię w „Skrzywdzonych i poniżonych” Dostojewskiego, Mobiusa w „Fizykach” Durrenmatta, Chryzalda w „Szkole żon” Moliera, czy Mechła w „Sztukmistrzu z Lublina” Singera. A wszystko pod reżyserskim okiem m.in. Krystyny Berwińskiej, Wandy Wróblewskiej, Tadeusza Aleksandrowicza, Józefa Słotwińskiego, Tadeusza Byrskiego, Wandy Laskowskiej, Jerzego Markuszewskiego, czy Teresy Żukowskiej.

Na ekranie pojawiał się w rolach drugoplanowych w filmach i serialach, m.in.: „Trzeba zabić tę miłość”, „Polskie drogi”, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, „Cwał”, „Złoto dezerterów”, „Prymas. Trzy lata z tysiąca”, „Wiedźmin”, „Daleko od noszy”, czy „Czas honoru”.

Został wyróżniony odznakami: „Za zasługi dla Województwa Warszawskiego” oraz „Zasłużony Działacz Kultury” a w 2017 roku odznaczony medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” otrzymanym z rąk kardynała Kazimierza Nycza.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej