wspomnienia

Jerzy Zygmunt Nowak

05.03.1940 r.
 – 22.10.2020 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej (1968), w której w latach 1960-1963 studiował na Wydziale Operatorskim. Aktor filmowy, radiowy i teatrów: Współczesnego i Polskiego we Wrocławiu, Dramatycznego w Białymstoku, im. Bogusławskiego w Kaliszu oraz warszawskich: Ziemi Mazowieckiej, Popularnego, Szwedzka 2/4, Dramatycznego i Rozmaitości.

Zadebiutował w roku 1968 rolą Agenta Frańtusa w „Róży” Żeromskiego w reżyserii Andrzeja Witkowskiego na deskach wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego. Zagrał dziesiątki ról, m.in.: Heroda w „Pastorałce” Schillera (reż. J. Stokalska), Lekarza w sztuce „Stara kobieta wysiaduje” Różewicza (reż. J. Jarocki), Kaznodzieję nadwornego w „Leonce i Lenie” Buchnera (reż. H. Tomaszewski), Probula w spektaklu „Lizystrata” Arystofanesa (reż. R. Zermeno), Mateusza Lewitę w „Czy pan widział Poncjusza Piłata?” Bułchakowa (reż. P. Paradowski), Gargantuę-dziecię w „Gargantua i Pantagruel” Barraulta (reż. B. Jerković), Dostojnika i Pijaka w „Ślubie” Gombrowicza (reż. J. Grzegorzewski), Kapitana i Śpiącego w „Indyku” Mrożka (reż. A. Ziębiński), Eugeniusza w „Tangu” Mrożka (reż. J. Maciejowski), Miechodmucha w „Cudzie mniemanym” Bogusławskiego (reż. B. Fijewska), czy XX w „Emigrantach” Mrożka, których też wyreżyserował.

Najwięcej ról, choć nie pierwszoplanowych, zagrał w filmie zyskując miano „króla drugiego planu”. Jego postaci były wyraziste, mocne. Po raz pierwszy stanął przed kamerą w 1964 roku grając epizod w obrazie „Zakochani są między nami” Jana Rutkiewicza. W „Biczu Bożym” Kaniewskiej był funkcjonariuszem MO, wiejskim wesołkiem w „Opisie obyczajów” Gębskiego i Halora, Kamerdynerem w „Diable” A. Żuławskiego, Krawcem Markiem w „Lęku przestrzeni” Nowaka, Ojcem Haneczki w „Samym pośród swoich” Wójcika, Karczmarzem Samuelem w „Osobistym pamiętniku grzesznika przez niego samego spisanym” Hasa, Slavikiem w „C.K. Dezerterach” Majewskiego, Fabianem Bohatyrowiczem w „Nad Niemnem” Kuźmińskiego, Kondratem w „Dzikunie” Barszczyńskiego, Nikołajem Iwanowiczem w „Mistrzu i Małgorzacie” Wojtyszki, Lekarzem w „Dekalogu” Kieślowskiego, Bronisławem Ziemlakiem w „Balladzie o człowieku spokojnym” Trzeciaka, Johannem Falke w „Pograniczu w ogniu” Konica, Repatriantem w „Bożej podszewce” Cywińskiej, czy Siemieniukiem w „U Pana Boga w ogródku” Bromskiego.

Występował też w kabaretach: „Bon Ton” i „Dreptak”.

Poza pracą artystyczną oddawał się tej społecznej, redagując osiedlowe gazetki informacyjne i współpracując z Harcerskim Teatrem „Paradox”.

***
Pogrzeb odbędzie się w piątek, 30 października 2020 roku, o godzinie 11.50 na Cmentarzu Bródzieńskim, msza w kościele pw. św. Wincentego (tzw. murowanym przy cmentarzu).

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Barbara Stesłowicz-Biały

30.08.1936 r.
 – 24.10.2023 r.
Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odeszła aktorka – Barbara Stesłowicz-Biały. Związana z wieloma teatrami m.in: Teatrem Dolnośląskim, Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatrze Rozmaitości we Wrocławiu, Teatrze Bagatela i Teatrze Ludowym w Krakowie.
więcej

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej