wspomnienia

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,

wykładowca w krakowskiej PWST, kierownik artystyczny i dyrektor w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie; laureat Złotej Maski, członek ZASP-u od 1962 roku.

Zadebiutował w 1960 roku na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi rolą Puka w „Śnie nocy letniej” Szekspira, w reżyserii Emila Chaberskiego. W przedstawieniach reżyserowanych przez Jana Maciejowskiego zagrał tytułowego „Kordiana” Słowackiego, Lucjusza w „Igraszkach z diabłem” Drdy, Camilla w „Jaśnie Pan Nikt” Lope de Vegi, Więźnia w „Policjantach” Mrożka, Miszę w „Dzieciach słońca” Gorkiego. Na scenie był szekspirowskim Romeem u Ireneusza Kanickiego, Trinkulem w „Burzy”, Lucjem w „Miarce za miarkę” i Sebastianem w „Wieczorze Trzech Króli” u Krystyny Skuszanki, czy Chochlikiem w „Balladynie” reżyserowanej przez Marię Straszewską. Giovanni Pampiglione ubrał go w kostium tytułowego „Caliguli” Camusa, czy „Momola” Goldoniego a Jerzy Krasowski w Papkina w „Zemście” Fredry. Krystyna Meissner zobaczyła w nim Ben Zcharia i Fomina w „Zmierzchu” Babla, a Krzysztof Kelm Fiodora Kułygina w „Trzech siostrach” Czechowa.

Sam artysta wyreżyserował wiele tytułów, wśród których m.in.: „Zmierzch długiego dnia” O’Neilla, „Kopciuch” Głowackiego, „Krawiec” Mrożka, „Śluby panieńskie” Fredry, „Wujaszek Wania” Czechowa, „Burzliwe życie Lejzorka” Erenburga, na „Szatanie z siódmej klasy” Makuszyńskiego skończywszy.

I tak kółko się zamknęło. Na srebrnym ekranie aktor zadebiutował w 1960 roku u Marii Kaniewskiej, wcielając się w tytułową postać Adasia Cisowskiego. Sukces filmu zapewne sprawił, że przedstawienie „Szatana…” na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie-Słupsku dwa lata później zrealizowała Teresa Żukowska. Wspomnienie „Szatana…” ciągnęło się za artystą przez lata. Być może sentyment do tej postaci sprawił, że postanowił, jako reżyser, pokazać widzom swoją wizję przygód głównego bohatera realizując na koniec swojej artystycznej kariery przedstawienia na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi oraz Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Żegnaj, „Szatanie z siódmej klasy”!

 

fot. Edyta Garnowska
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej