wspomnienia

Krystyna Królówna

12.11.1939 r.
 – 06.07.2022 r.
Aktorka teatralna, radiowa, telewizyjna, filmowa i dubbingowa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, zawodowo związana z teatrami: Polskim w Bielsku-Białej, gdzie zadebiutowała w 1963 roku rolą Nicky w sztuce „Przed maturą” Lacoura, w reżyserii Henryka Lotara, oraz im. Juliusza Słowackiego w Krakowie a także Polskim i Narodowym w Warszawie.

W teatrze była Marianną w „Skąpcu” i Antosią w „Chorym z urojenia” Moliera, Polly Peachum w „Operze za trzy grosze” Brechta i Sulimą w „Księżniczce Turandot” Gozziego, Wiedźmą w „ Makbecie”, Panią Ford w „Wesołych kumoszkach z Windsoru”, Rozalindą w „Jak wam się podoba” i Kleopatrą w „Antoniuszu i Kleopatrze” Szekspira, Olgą w „Meteorze” Dürrenmatta, Giletą w „Księżniczce na opak” i Rosaurą w „Życie jest snem” de la Barki, Amelią w „Mazepie” Słowackiego i Elizą Doolittle w „Pigmalionie” Shawa, Agafią Tichonowną w „Ożenku” Gogola i Telimeną w „Panu Tadeuszu” Mickiewicza, Podstoliną w „Zemście” i Elwirą w „Mężu i żonie” Fredry, Julią Filipowną w „Letnikach” Gorkiego, Rozamundą w „Ubu królem” Jarry’ego, czy Panią Boyle w „Pułapce na myszy” Agathy Christie.

Pracowała z wybitnymi twórcami, wśród których, m.in.: Lidia Zamkow, Bronisław Dąbrowski, Irena Babel, Krystyna Meissner, Wanda Laskowska, August Kowalczyk, Krystyna Skuszanka, Jerzy Krasowski, Anna Minkiewicz, Tadeusz Minc, czy Jan Bratkowski.

Choć po raz pierwszy stanęła przed kamerą na planie filmu „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza, to zauważona została w obrazie Krzysztofa Szmagiera, gdzie zagrała jedną z głównych ról. Podobnie w „Pastorale heroica” i „Warszawskich gołębiach” Henryka Bielskiego, czy u Romana Wionczka w „Generale Berlingu”. Do współpracy zaprosił ją Sylwester Chęciński, twórca filmu „Bo oszalałem dla niej”. W filmie „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni” Mieczysława Waśkowskiego była pielęgniarką, a w niezapomnianym serialu „Chłopi” Jana Rybkowskiego, poruszała rolą poniewieranej, zdradzanej Hanki Borynowej.

Jej głos pamiętają też wielbiciele filmu animowanego „Toy Story 2” a w nim postać Pani Bulwy, czy Kury Audrey w „Rogatym ranczu”, Atropos w „Herkulesie”, Wiedźmy Hildy w „13 demonach Scooby Doo”, Tess Carlisle w „Strażniczce pierwszej damy” i wielu innych. W serialu „Ballada o Januszku” Henryka Bielskiego, użyczyła głosu Lidii Fiedosiejewnie-Szukszynie, grającej postać Matki.

Miała świetny radiowy głos, co sprawiło, że bodaj najwięcej czasu spędziła w studiu nagrywając dosłownie setki słuchowisk w Teatrze Polskiego Radia. Po raz pierwszy usiadła przed mikrofonem w 1967 roku wcielając się w postać Nais w „Powrocie z gwiazd” Stanisława Lema w reżyserii Józefa Grotowskiego. Wśród ostatnich ról stworzonych w 2005 roku była Anastazja w „Miłości na Krymie” Mrożka w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego i Zofia w „Napadzie” Letkiego w reżyserii Janusza Kukuły.

Nie dziwi więc, że już w 1983 roku została wyróżniona Nagrodą Ministerstwa Kultury i Sztuki II stopnia za aktorską twórczość radiową. Była też laureatką nagrody za rolę Kiszkiny w spektaklu „Zeszłego lata w Czulimsku”, przyznaną w 1977 roku na XVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Z ZASP-em była związana od 1964 roku.

 

fot. Robert Pietrzak/arch. ZASP
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej