wspomnienia

Krystyna Królówna

12.11.1939 r.
 – 06.07.2022 r.
Aktorka teatralna, radiowa, telewizyjna, filmowa i dubbingowa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, zawodowo związana z teatrami: Polskim w Bielsku-Białej, gdzie zadebiutowała w 1963 roku rolą Nicky w sztuce „Przed maturą” Lacoura, w reżyserii Henryka Lotara, oraz im. Juliusza Słowackiego w Krakowie a także Polskim i Narodowym w Warszawie.

W teatrze była Marianną w „Skąpcu” i Antosią w „Chorym z urojenia” Moliera, Polly Peachum w „Operze za trzy grosze” Brechta i Sulimą w „Księżniczce Turandot” Gozziego, Wiedźmą w „ Makbecie”, Panią Ford w „Wesołych kumoszkach z Windsoru”, Rozalindą w „Jak wam się podoba” i Kleopatrą w „Antoniuszu i Kleopatrze” Szekspira, Olgą w „Meteorze” Dürrenmatta, Giletą w „Księżniczce na opak” i Rosaurą w „Życie jest snem” de la Barki, Amelią w „Mazepie” Słowackiego i Elizą Doolittle w „Pigmalionie” Shawa, Agafią Tichonowną w „Ożenku” Gogola i Telimeną w „Panu Tadeuszu” Mickiewicza, Podstoliną w „Zemście” i Elwirą w „Mężu i żonie” Fredry, Julią Filipowną w „Letnikach” Gorkiego, Rozamundą w „Ubu królem” Jarry’ego, czy Panią Boyle w „Pułapce na myszy” Agathy Christie.

Pracowała z wybitnymi twórcami, wśród których, m.in.: Lidia Zamkow, Bronisław Dąbrowski, Irena Babel, Krystyna Meissner, Wanda Laskowska, August Kowalczyk, Krystyna Skuszanka, Jerzy Krasowski, Anna Minkiewicz, Tadeusz Minc, czy Jan Bratkowski.

Choć po raz pierwszy stanęła przed kamerą na planie filmu „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza, to zauważona została w obrazie Krzysztofa Szmagiera, gdzie zagrała jedną z głównych ról. Podobnie w „Pastorale heroica” i „Warszawskich gołębiach” Henryka Bielskiego, czy u Romana Wionczka w „Generale Berlingu”. Do współpracy zaprosił ją Sylwester Chęciński, twórca filmu „Bo oszalałem dla niej”. W filmie „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni” Mieczysława Waśkowskiego była pielęgniarką, a w niezapomnianym serialu „Chłopi” Jana Rybkowskiego, poruszała rolą poniewieranej, zdradzanej Hanki Borynowej.

Jej głos pamiętają też wielbiciele filmu animowanego „Toy Story 2” a w nim postać Pani Bulwy, czy Kury Audrey w „Rogatym ranczu”, Atropos w „Herkulesie”, Wiedźmy Hildy w „13 demonach Scooby Doo”, Tess Carlisle w „Strażniczce pierwszej damy” i wielu innych. W serialu „Ballada o Januszku” Henryka Bielskiego, użyczyła głosu Lidii Fiedosiejewnie-Szukszynie, grającej postać Matki.

Miała świetny radiowy głos, co sprawiło, że bodaj najwięcej czasu spędziła w studiu nagrywając dosłownie setki słuchowisk w Teatrze Polskiego Radia. Po raz pierwszy usiadła przed mikrofonem w 1967 roku wcielając się w postać Nais w „Powrocie z gwiazd” Stanisława Lema w reżyserii Józefa Grotowskiego. Wśród ostatnich ról stworzonych w 2005 roku była Anastazja w „Miłości na Krymie” Mrożka w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego i Zofia w „Napadzie” Letkiego w reżyserii Janusza Kukuły.

Nie dziwi więc, że już w 1983 roku została wyróżniona Nagrodą Ministerstwa Kultury i Sztuki II stopnia za aktorską twórczość radiową. Była też laureatką nagrody za rolę Kiszkiny w spektaklu „Zeszłego lata w Czulimsku”, przyznaną w 1977 roku na XVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Z ZASP-em była związana od 1964 roku.

 

fot. Robert Pietrzak/arch. ZASP
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej

JANINA KOZARZEWSKA

05.03.1932 r.
 – 09.11.2022 r.
Zaledwie pięć lat minęło od spotkania środowiska lalkarskiego, podczas którego aktorka uroczyście obchodziła jubileusz sześćdziesiątej rocznicy debiutu na deskach Teatru Lalki i Aktora „Baj” w Warszawie, scenie, której pozostała wierna do końca swojej kariery.
więcej

LILIANA JANKOWSKA

06.03.1931 r.
 – 10.10.2022 r.
Scenografka, kostiumolożka, absolwentka Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończonej pod kierunkiem Andrzeja Stopki, członkini ZASP od 1957 roku.
więcej

Sabina Mielczarek – Taborska

30.06.1927 r.
 – 10.10.2022 r.
W piątek, 14 października na gdańskim cmentarzu Łostowice, pożegnamy naszą Koleżankę, Sabinę Mielczarek-Taborską, jedną z pierwszych powojennych aktorek scen teatralnych Polski.
więcej