Search
Generic filters

wspomnienia

Krystyna Królówna

12.11.1939 r.
 – 06.07.2022 r.
Aktorka teatralna, radiowa, telewizyjna, filmowa i dubbingowa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, zawodowo związana z teatrami: Polskim w Bielsku-Białej, gdzie zadebiutowała w 1963 roku rolą Nicky w sztuce „Przed maturą” Lacoura, w reżyserii Henryka Lotara, oraz im. Juliusza Słowackiego w Krakowie a także Polskim i Narodowym w Warszawie.

W teatrze była Marianną w „Skąpcu” i Antosią w „Chorym z urojenia” Moliera, Polly Peachum w „Operze za trzy grosze” Brechta i Sulimą w „Księżniczce Turandot” Gozziego, Wiedźmą w „ Makbecie”, Panią Ford w „Wesołych kumoszkach z Windsoru”, Rozalindą w „Jak wam się podoba” i Kleopatrą w „Antoniuszu i Kleopatrze” Szekspira, Olgą w „Meteorze” Dürrenmatta, Giletą w „Księżniczce na opak” i Rosaurą w „Życie jest snem” de la Barki, Amelią w „Mazepie” Słowackiego i Elizą Doolittle w „Pigmalionie” Shawa, Agafią Tichonowną w „Ożenku” Gogola i Telimeną w „Panu Tadeuszu” Mickiewicza, Podstoliną w „Zemście” i Elwirą w „Mężu i żonie” Fredry, Julią Filipowną w „Letnikach” Gorkiego, Rozamundą w „Ubu królem” Jarry’ego, czy Panią Boyle w „Pułapce na myszy” Agathy Christie.

Pracowała z wybitnymi twórcami, wśród których, m.in.: Lidia Zamkow, Bronisław Dąbrowski, Irena Babel, Krystyna Meissner, Wanda Laskowska, August Kowalczyk, Krystyna Skuszanka, Jerzy Krasowski, Anna Minkiewicz, Tadeusz Minc, czy Jan Bratkowski.

Choć po raz pierwszy stanęła przed kamerą na planie filmu „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza, to zauważona została w obrazie Krzysztofa Szmagiera, gdzie zagrała jedną z głównych ról. Podobnie w „Pastorale heroica” i „Warszawskich gołębiach” Henryka Bielskiego, czy u Romana Wionczka w „Generale Berlingu”. Do współpracy zaprosił ją Sylwester Chęciński, twórca filmu „Bo oszalałem dla niej”. W filmie „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni” Mieczysława Waśkowskiego była pielęgniarką, a w niezapomnianym serialu „Chłopi” Jana Rybkowskiego, poruszała rolą poniewieranej, zdradzanej Hanki Borynowej.

Jej głos pamiętają też wielbiciele filmu animowanego „Toy Story 2” a w nim postać Pani Bulwy, czy Kury Audrey w „Rogatym ranczu”, Atropos w „Herkulesie”, Wiedźmy Hildy w „13 demonach Scooby Doo”, Tess Carlisle w „Strażniczce pierwszej damy” i wielu innych. W serialu „Ballada o Januszku” Henryka Bielskiego, użyczyła głosu Lidii Fiedosiejewnie-Szukszynie, grającej postać Matki.

Miała świetny radiowy głos, co sprawiło, że bodaj najwięcej czasu spędziła w studiu nagrywając dosłownie setki słuchowisk w Teatrze Polskiego Radia. Po raz pierwszy usiadła przed mikrofonem w 1967 roku wcielając się w postać Nais w „Powrocie z gwiazd” Stanisława Lema w reżyserii Józefa Grotowskiego. Wśród ostatnich ról stworzonych w 2005 roku była Anastazja w „Miłości na Krymie” Mrożka w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego i Zofia w „Napadzie” Letkiego w reżyserii Janusza Kukuły.

Nie dziwi więc, że już w 1983 roku została wyróżniona Nagrodą Ministerstwa Kultury i Sztuki II stopnia za aktorską twórczość radiową. Była też laureatką nagrody za rolę Kiszkiny w spektaklu „Zeszłego lata w Czulimsku”, przyznaną w 1977 roku na XVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Z ZASP-em była związana od 1964 roku.

 

fot. Robert Pietrzak/arch. ZASP
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

MARIA TREUTZ-KUSZYŃSKA

13.01.1930 r.
 – 30.07.2022 r.
Aktorka teatralna, która, zanim rozpoczęła studia na warszawskiej PWST w 1950 roku, należała do amatorskiego zespołu szerzącego polskość na ziemiach odzyskanych. Zawodowo współpracowała z Poznańską Estradą, poznańskim Teatrem Satyryków, a zadebiutowała na deskach Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie rolą Skierki w „Balladynie” Słowackiego w reżyserii Stanisława Cegielskiego.
więcej

Zygmunt Józefczak

30.04.1947 r.
 – 24.07.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie /1969/, w latach 1.07.1969 – 31.08.1971 – aktor Teatru Ludowego w Krakowie, od 1.09.1971 związany ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzewskiej w Krakowie. Wieloletni członek Związku Artystów Scen Polskich, Oddziału w Krakowie.
więcej

Barbara Martynowicz

09.09.1929 r.
 – 23.07.2022 r.
Znakomita aktorka, asystent reżysera i inspicjentka, przez 26 lat była częścią zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej.
więcej

ANDRZEJ WIZA

25.05.1933 r.
 – 14.07.2022 r.
Solista śpiewak, reżyser, dyrektor i kierownik artystyczny Teatru Muzycznego w Poznaniu (1980-1984),organizator życia kulturalnego. Ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną i Szkołę Muzyczną w Poznaniu.
więcej

Krystyna Królówna

12.11.1939 r.
 – 06.07.2022 r.
Aktorka teatralna, radiowa, telewizyjna, filmowa i dubbingowa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, zawodowo związana z teatrami: Polskim w Bielsku-Białej, gdzie zadebiutowała w 1963 roku rolą Nicky w sztuce „Przed maturą” Lacoura, w reżyserii Henryka Lotara, oraz im. Juliusza Słowackiego w Krakowie a także Polskim i Narodowym w Warszawie.
więcej

Adam Wolańczyk

09.05.1936 r.
 – 03.06.2022 r.
Zmarł Adam Wolańczyk – niezwykły aktor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu i barwna postać miasta.
więcej
Kontakt

Sekretariat Biura ZASP

Alicja Patora-Goller
+48 22 696 79 00
E-mail: zasp@zasp.pl

Adres

Al. Ujazdowskie 45

00-536 Warszawa
Biuro czynne:
pon. – pt. 9.00 – 17.00

Copyright © 2021 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design