wspomnienia

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.

I choć trudno sobie wyobrazić życie kulturalne Trójmiasta bez Niej– uczestniczki niemal każdego wydarzenia – premiery, wernisażu, wystawy, koncertu, czy wieczorku poetyckiego, to jednak dzisiaj musimy przyjąć do wiadomości fakt Jej odejścia. Z całą mocą dostrzegliśmy pustkę, jaką po sobie pozostawiła.

Debiutowała w 1951 r. jako Helena w spektaklu „Wodewil warszawski” w Teatrze Młodego Widza we Wrocławiu.  Po kilku latach pracy w Dolnośląskich Teatrach, w 1958 r. znalazła swoje miejsce na ziemi w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. A prywatnie ukochała Sopot, w którym zamieszkała w połowie lat 60.

Oddając swój talent aktorski stawianym wyzwaniom, znalazła się w gronie twórców jednego najjaśniejszych okresów artystycznych gdańskiej sceny. Grała w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Andrzeja Wajdę, Zygmunta Hübnera, Stanisława Hebanowskiego, Ryszarda Majora, Macieja Prusa, Bohdana Korzeniewskiego. Przez całe życie była dumna, że kostiumy projektował dla niej mistrz Marian Kołodziej. Ofelia w „Hamlecie”, Tytania w „Śnie nocy letniej”, Katarzyna w „Poskromieniu złośnicy”, Piękna Helena w  „Wojny Trojańskiej nie będzie”, Laura w „Kordianie” – to tylko niektóre kreacje z Jej bogatej, artystycznej kariery. W Jej dorobku było ponad 200 ról teatralnych. Po raz ostatni zagrała w 2014 r. w „Martwych duszach” M. Gogola w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Z dumą i rozbawieniem traktowała rolę 14-latki w „Czarownicach z Salem” w przedstawieniu z 2013 r. w Teatrze Wybrzeże. Przez wszystkie lata pracy szły za nią świetne recenzje, uznanie i szacunek teatralnych znawców, a przede wszystkim popularność i sympatia trójmiejskiej publiczności, z którą bezpośredni kontakt zawsze sobie niezwykle ceniła. Organizowała więc spotkania poetyckie, promowała początkujących twórców, zapraszała do współpracy młodych aktorów.

Miała piękne, kolorowe i długie życie. Jej młodzieńcza energia i temperament, to cechy, których pewnie wielu Jej zazdrościło. Kochała sport i zwierzęta. Powtarzała i stosowała za swoją mamą: „masz kłopot – 1000 metrów przepłyniesz i nie masz kłopotu, trzy godziny na nartach – i nie masz kłopotu”.

„Bogato żyj”, to również było credo Jej mamy, które rozumiała też jako obowiązek bycia czynną społecznie osobą. I pewnie mimo wielu gorzkich pigułek, które przyszło jej w życiu przełknąć, nigdy nie pozostała obojętna na otaczającą ją rzeczywistość. Kluby i organizacje charytatywne (również te, zajmujące się zwierzętami, bo pani Krystyna zwierzęta kochała niezmiernie) wielokrotnie dziękowały jej za współpracą i wsparcie pięknymi dyplomami i podziękowaniami. Imponująca jest  ilość przyznanych Jej medali, nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia artystyczne i działalność społeczną. Pani Krystyna bardzo ceniła sobie mianowanie na Sopocką Muzę i tytuł „Najmilszej Sopocianki”.

Prezydent Miasta Gdańska ś.p. Paweł Adamowicz takie oto słowa skierował do niej w liście jubileuszowym: „Jest parę obiektów, bez których nie wyobrażam sobie Gdańska: Żuraw, Fontanna Neptuna, Krystyna Łubieńska”.  I w tym zawarta jest cała prawda i tylko prawda o niepospolitej osobie i znakomitej artystce.

fot. Oddział ZASP w Gdańsku
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej