wspomnienia

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.

Był Pułkownikiem Krzysztofem Dowgirdem w Czarnych chmurach” Andrzeja Konica, pierwszym polskim serialu spod znaku „płaszcza i szpady”, Pułkownikiem w „Karierze Nikodema Dyzmy” duetu Rybkowski/Nowicki, Dziennikarzem w „Liniach” Kutza, Lekarzem w „40-latku” Gruzy, Rotmistrzem w „Złocie dezerterów” Majewskiego, czy niezapomnianym bankierem Gustawem Kramerem w kryminalnej komedii retro Juliusza Machulskiego „Vabank”.

Pierwsze kroki na deskach postawił, będąc na III roku studiów, w Teatrze Powszechnym w Łodzi w „Zielonym Gilu” de Moliny wcielając się w postać Alguasila. Na scenie był Gustawem w „Ślubach panieńskich” Fredry, Carem w „Kordianie” i Rzecznickim w „Fantazym” Słowackiego, bohaterem dramatów szekspirowskich: tytułowym Romeem, Fentonem w „Wesołych kumoszkach z Windsoru”, Baltazarem i Don Johnem w „Wiele hałasu o nic”, czy Fortynbrasem w „Hamlecie”. Twórcy inscenizacji widzieli w nim Mackie Majchra (po latach Brown-Tygrysa) w „Operze za trzy grosze” Brechta i molierowskiego Don Juana, Wicehrabiego de Valmonta w „Niebezpiecznych związkach” de Laclosa i Paskina w „Igraszkach trafu i miłości” de Marivaux, Fryderyka Wilhelma w „Wielkim Fryderyku” Nowaczyńskiego, czy Lacroixa w „Śmierci Dantona” Büchnera. Publiczność oklaskiwała jego Joachima Cielęciewicza w „Matce” Witkiewicza i Łopachina Jermołaja Aleksiejewicza w „Wiśniowym sadzie” Czechowa, Hugo Brandta w „Firmie” Hemara i Gillesa w „Małych zbrodniach małżeńskich” Schmitta, Frederica Rene Saint-Claude’a w „Małżeństwie pana Mississippi” Dürrenmatta, czy Stanforda P. Suttona w „Pocztówkach z Europy”, stworzoną w  OCH-Teatrze ostatnią rolę.

 

 

fot. PAP/T. Żmijewski
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej