wspomnienia

LILIANA JANKOWSKA

06.03.1931 r.
 – 10.10.2022 r.
Scenografka, kostiumolożka, absolwentka Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończonej pod kierunkiem Andrzeja Stopki, członkini ZASP od 1957 roku.

Pierwszy projekt scenografii zrealizowała do przedstawienia „Chłopiec z naszego miasta” Simonowa w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Krakowie w reżyserii zespołu asystentów, kolejne, a były ich setki, w niemal całej Polsce w teatrach dramatycznych, muzycznych, operowych, operetkowych oraz lalkowych.
Spod jej rąk wyszły projekty m.in. do „Snu nocy letniej”, „Romea i Julii”, „Wiele hałasu o nic”, „Wieczoru Trzech Króli” i „Hamleta” Szekspira, „Opery za trzy grosze” Brechta, „Żeglarza” Szaniawskiego, „Moralności pani Dulskiej” Zapolskiej, „Ojca” Strindberga, „Pluskwy” Majakowskiego, „Dziewczyny z dzbanem” Lope de Vegi, „Kaliguli” Camusa, „Sługi dwóch panów” Goldoniego, „Kartoteki” Różewicza, „Okapi” Grochowiaka, „Domu Bernardy Alby” Lorki, „Ich czworga” Zapolskiej, „Gwałtu, co się dzieje”, „Męża i żony” i „Zemsty” Fredry, „Balladyny i „Fantazego” Słowackiego, „Tanga” Mrożka, „Czarownic z Salem” Millera, „Don Karlosa” Schillera i wielu innych.
Współpracowała z teatrami muzycznymi tworząc scenografię do inscenizacji operowych, operetkowych i baletowych, wśród których: „Bardzo śpiąca królewna” Blocha, „Cosi fan tutte” Mozarta, „Xerxes” Haendla, „Pajace” Leoncavalla, „La serva padrona” Pergolesiego, „Rycerskość wieśniacza” Mascagniniego, „Straszny dwór” Moniuszki, „Maskarada” Chaczaturiana, „Don Carlos” i „Dama Kameliowa” Verdiego, „Don Pasquale” Donizettiego, „Bal w Savoyu” Ábraháma, „Kraina uśmiechu” Lehára, „Baron cygański” Johanna II Straussa, „Zamek na Czorsztynie” Kurpińskiego, „Kopciuszek” Prokofiewa, „Coppelia” Delibesa, „Jezioro łabędzie” Czajkowskiego, na „Panu Twardowskim” Różyckiego, ostatnią jej pracą zrealizowaną w 2011 roku w Operze Śląskiej w Bytomiu, skończywszy.
Laureatka wielu nagród i wyróżnień za projekty pokazywane na zbiorowych wystawach scenografii polskiej we Florencji, Paryżu, Pradze oraz jej indywidualnej wystawie w Krakowie.
Nagrody i wyróżnienia:

1957 – Kielce, wyróżnienie artystyczne Prezydium WRN (wspólnie z Antonim Tośtą) za scenografię do przedstawienia „Kaligula” Alberta Camusa w Teatrze im. Stefana Żeromskiego Kielce-Radom,
1962 – nagroda ministra kultury i sztuki II stopnia (zespołowa) za scenografię (współautor Antoni Tośta) do przedstawienia „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie,
1964 – Katowice, Ogólnopolski Festiwal Sztuk Rosyjskich i Radzieckich – wyróżnienie za dekoracje do przedstawienia „Sumienie” z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie,
1967 – Nagroda Prezydium WRN Koszalin,
1968 – Toruń, X FTPP – nagroda za scenografię do przedstawienia „Dwieście tysięcy i jeden” Salvato Capelliego w Teatrze im. Stefana Jaracza Olsztyn-Elbląg,
1969 – Toruń, XI FTPP – nagroda za scenografię do przedstawienia „Krakowiacy i Górale” z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie,
1971 – Złota Chryzantema za scenografię do przedstawienia „Krakowiacy i Górale”,
1973 – Toruń, XV FTPP, wyróżnienie za scenografię do przedstawienia „Koniec Księgi VI” z Teatru i. Horzycy w Toruniu.

fot. archiwum rodzinne
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Barbara Stesłowicz-Biały

30.08.1936 r.
 – 24.10.2023 r.
Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odeszła aktorka – Barbara Stesłowicz-Biały. Związana z wieloma teatrami m.in: Teatrem Dolnośląskim, Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatrze Rozmaitości we Wrocławiu, Teatrze Bagatela i Teatrze Ludowym w Krakowie.
więcej

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej