wspomnienia

Małgorzata Leśniewska

15.07.1929 r.
 – 01.03.2019 r.
1 marca 2019 roku zmarła Małgorzata Leśniewska, aktorka teatralna, filmowa, radiowa i dubbingowa, absolwentka Wydziału Aktorskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

W spektaklu dyplomowym reżyser Jan Kreczmar obsadził ją w roli Hipolity – królowej Amazonek w „Śnie nocy letniej” Szekspira a Janina Romanówna w tytułowej Pannie Maliczewskiej Gabrieli Zapolskiej.

Po ukończeniu studiów grała w Teatrze Domu Wojska Polskiego, Dramatycznym w Warszawie, Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie,  Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku oraz w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu wcielając się w postaci, m.in.: Izabeli w sztuce „Alkad z Zalamei” Calderona de la Barci w reżyserii Ludwika Rene, Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego w reżyserii Maryny Broniewskiej i Jana Świderskiego, Lizy w spektaklu „Pan Puntila i jego sługa Matti” Bertolda Brechta w inscenizacji Konrada Swinarskiego, Ingi w „Pierwszym dniu wolności” Leona Kruczkowskiego, Elwiry we fredrowskim „Mężu i żonie” w reżyserii Henryka Rozena, Eweliny Hańskiej w „Weselu Pana Balzaca” Jarosława Iwaszkiewicza i Pani Wielosławskiej w „Przedwiośniu” Żeromskiego w reżyserii Zygmunta Wojdana, Zinaidy Liebiediewy w „Iwanowie” Czechowa w reżyserii Jerzego Rakowieckiego, czy Baronowj Sakalyi w witkiewiczowskiej „Sonacie Belzebuba” w reżyserii Jerzego Wróblewskiego,

Zagrała w filmach, m.in. w „Trudnej miłości”, „Świadectwie urodzenia”, „Gniewku, synu rybaka”, „Romantycznych”, „Rajskiej jabłoni”, czy „Tygrysach Europy”.

Odeszła nasza serdeczna Koleżanka stowarzyszona w ZASP-ie od ponad sześćdziesięciu lat.

Wyrazy głębokiego współczucia i żalu z powodu śmierci Mamy składamy naszemu Koledze, Januszowi Leśniewskiemu.

 

***
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 marca 2019 roku o godzinie 11.00 w Domu Przedpogrzebowym na Cmentarzu Północnym – Wólka Węglowa.

 

***
Małgorzata  Leśniewska we wspomnieniach Witolda Sadowego

Była przede  wszystkim aktorką teatralną. O głębokiej prawdzie oddziaływania i szlachetnych warunkach zewnętrznych. Uprawiała ten zawód z pasją i zaangażowaniem. Od dzieciństwa marzyła o teatrze. Chciała być aktorką. Urodziła się 15 lipca 1929 roku w Mogielnicy. Po maturze i egzaminie wstępnym, dostała się na studia do PWST w Warszawie. Ukończyła Wydział Aktorski w roku 1953. Jej mentorami byli najwybitniejsi artyści tamtych czasów: Janina Romanówna, Jan Kreczmar i Aleksander Bardini. Po dyplomowych rolach Tani w radzieckiej sztuce Wiktora Rozowa, Hipolity w „Śnie nocy letniej” Szekspira oraz tytułowej „Panny Maliczewskiej” Gabrieli Zapolskiej zaangażowała się do Teatru Wojska Polskiego w roku 1953. W roku 1955 teatr przeniósł się do Pałacu Kultury. Zmienił nazwę na Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Wśród wielu ról, które grała na tej scenie, to Izabella w „Alkadzie z Zalamei” Calderona w reżyserii Ludwika Rene, Panna Młoda w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Maryny Broniewskiej i Jana Świderskiego oraz role w sztukach Bertolda Brechta „Szwejk”, „Wizyta starszej pani”, czy „Pan Puntila i jego sługa Matti” w reżyserii Konrada Swinarskiego. Potem wyjechała z Warszawy. Pracowała na prowincji. W Teatrze Miejskim im. Adama Mickiewicza w Częstochowie a następnie w Płocku, w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego, za dyrekcji Jana Skotnickiego. Grała tam mnóstwo ról. Wśród nich Ingę w „Pierwszym dniu wolności” Leona Kruczkowskiego w reżyserii Karola Borowskiego. Przez krótki okres była aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie i Teatru Ochoty. Współpracowała z Rozgłośnią Polskiego Radia, dubbingiem, Teatrem  Polskiego Radia i Teatrem Telewizji. Występowała w licznych filmach polskich grając epizodyczne  role. Teatr był dla niej najważniejszy. W nim znajdowała satysfakcję. Udzielała się społecznie. Wspierała młodzież.

Odeszła mając 89 lat.

Żegnam Cię, Droga Małgosiu ze smutkiem. Śpij spokojnie.

Januszowi Leśniewskiemu, Jej synowi, składam wyrazy głębokiego współczucia.

 

Autor tekstu: Witold Sadowy
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej