wspomnienia

Małgorzata Leśniewska

15.07.1929 r.
 – 01.03.2019 r.
1 marca 2019 roku zmarła Małgorzata Leśniewska, aktorka teatralna, filmowa, radiowa i dubbingowa, absolwentka Wydziału Aktorskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

W spektaklu dyplomowym reżyser Jan Kreczmar obsadził ją w roli Hipolity – królowej Amazonek w „Śnie nocy letniej” Szekspira a Janina Romanówna w tytułowej Pannie Maliczewskiej Gabrieli Zapolskiej.

Po ukończeniu studiów grała w Teatrze Domu Wojska Polskiego, Dramatycznym w Warszawie, Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie,  Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku oraz w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu wcielając się w postaci, m.in.: Izabeli w sztuce „Alkad z Zalamei” Calderona de la Barci w reżyserii Ludwika Rene, Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego w reżyserii Maryny Broniewskiej i Jana Świderskiego, Lizy w spektaklu „Pan Puntila i jego sługa Matti” Bertolda Brechta w inscenizacji Konrada Swinarskiego, Ingi w „Pierwszym dniu wolności” Leona Kruczkowskiego, Elwiry we fredrowskim „Mężu i żonie” w reżyserii Henryka Rozena, Eweliny Hańskiej w „Weselu Pana Balzaca” Jarosława Iwaszkiewicza i Pani Wielosławskiej w „Przedwiośniu” Żeromskiego w reżyserii Zygmunta Wojdana, Zinaidy Liebiediewy w „Iwanowie” Czechowa w reżyserii Jerzego Rakowieckiego, czy Baronowj Sakalyi w witkiewiczowskiej „Sonacie Belzebuba” w reżyserii Jerzego Wróblewskiego,

Zagrała w filmach, m.in. w „Trudnej miłości”, „Świadectwie urodzenia”, „Gniewku, synu rybaka”, „Romantycznych”, „Rajskiej jabłoni”, czy „Tygrysach Europy”.

Odeszła nasza serdeczna Koleżanka stowarzyszona w ZASP-ie od ponad sześćdziesięciu lat.

Wyrazy głębokiego współczucia i żalu z powodu śmierci Mamy składamy naszemu Koledze, Januszowi Leśniewskiemu.

 

***
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 marca 2019 roku o godzinie 11.00 w Domu Przedpogrzebowym na Cmentarzu Północnym – Wólka Węglowa.

 

***
Małgorzata  Leśniewska we wspomnieniach Witolda Sadowego

Była przede  wszystkim aktorką teatralną. O głębokiej prawdzie oddziaływania i szlachetnych warunkach zewnętrznych. Uprawiała ten zawód z pasją i zaangażowaniem. Od dzieciństwa marzyła o teatrze. Chciała być aktorką. Urodziła się 15 lipca 1929 roku w Mogielnicy. Po maturze i egzaminie wstępnym, dostała się na studia do PWST w Warszawie. Ukończyła Wydział Aktorski w roku 1953. Jej mentorami byli najwybitniejsi artyści tamtych czasów: Janina Romanówna, Jan Kreczmar i Aleksander Bardini. Po dyplomowych rolach Tani w radzieckiej sztuce Wiktora Rozowa, Hipolity w „Śnie nocy letniej” Szekspira oraz tytułowej „Panny Maliczewskiej” Gabrieli Zapolskiej zaangażowała się do Teatru Wojska Polskiego w roku 1953. W roku 1955 teatr przeniósł się do Pałacu Kultury. Zmienił nazwę na Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Wśród wielu ról, które grała na tej scenie, to Izabella w „Alkadzie z Zalamei” Calderona w reżyserii Ludwika Rene, Panna Młoda w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Maryny Broniewskiej i Jana Świderskiego oraz role w sztukach Bertolda Brechta „Szwejk”, „Wizyta starszej pani”, czy „Pan Puntila i jego sługa Matti” w reżyserii Konrada Swinarskiego. Potem wyjechała z Warszawy. Pracowała na prowincji. W Teatrze Miejskim im. Adama Mickiewicza w Częstochowie a następnie w Płocku, w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego, za dyrekcji Jana Skotnickiego. Grała tam mnóstwo ról. Wśród nich Ingę w „Pierwszym dniu wolności” Leona Kruczkowskiego w reżyserii Karola Borowskiego. Przez krótki okres była aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie i Teatru Ochoty. Współpracowała z Rozgłośnią Polskiego Radia, dubbingiem, Teatrem  Polskiego Radia i Teatrem Telewizji. Występowała w licznych filmach polskich grając epizodyczne  role. Teatr był dla niej najważniejszy. W nim znajdowała satysfakcję. Udzielała się społecznie. Wspierała młodzież.

Odeszła mając 89 lat.

Żegnam Cię, Droga Małgosiu ze smutkiem. Śpij spokojnie.

Januszowi Leśniewskiemu, Jej synowi, składam wyrazy głębokiego współczucia.

 

Autor tekstu: Witold Sadowy
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej