W spektaklu dyplomowym reżyser Jan Kreczmar obsadził ją w roli Hipolity – królowej Amazonek w „Śnie nocy letniej” Szekspira a Janina Romanówna w tytułowej Pannie Maliczewskiej Gabrieli Zapolskiej.
Po ukończeniu studiów grała w Teatrze Domu Wojska Polskiego, Dramatycznym w Warszawie, Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku oraz w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu wcielając się w postaci, m.in.: Izabeli w sztuce „Alkad z Zalamei” Calderona de la Barci w reżyserii Ludwika Rene, Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego w reżyserii Maryny Broniewskiej i Jana Świderskiego, Lizy w spektaklu „Pan Puntila i jego sługa Matti” Bertolda Brechta w inscenizacji Konrada Swinarskiego, Ingi w „Pierwszym dniu wolności” Leona Kruczkowskiego, Elwiry we fredrowskim „Mężu i żonie” w reżyserii Henryka Rozena, Eweliny Hańskiej w „Weselu Pana Balzaca” Jarosława Iwaszkiewicza i Pani Wielosławskiej w „Przedwiośniu” Żeromskiego w reżyserii Zygmunta Wojdana, Zinaidy Liebiediewy w „Iwanowie” Czechowa w reżyserii Jerzego Rakowieckiego, czy Baronowj Sakalyi w witkiewiczowskiej „Sonacie Belzebuba” w reżyserii Jerzego Wróblewskiego,
Zagrała w filmach, m.in. w „Trudnej miłości”, „Świadectwie urodzenia”, „Gniewku, synu rybaka”, „Romantycznych”, „Rajskiej jabłoni”, czy „Tygrysach Europy”.
Odeszła nasza serdeczna Koleżanka stowarzyszona w ZASP-ie od ponad sześćdziesięciu lat.
Wyrazy głębokiego współczucia i żalu z powodu śmierci Mamy składamy naszemu Koledze, Januszowi Leśniewskiemu.
***
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 marca 2019 roku o godzinie 11.00 w Domu Przedpogrzebowym na Cmentarzu Północnym – Wólka Węglowa.
***
Małgorzata Leśniewska we wspomnieniach Witolda Sadowego
Była przede wszystkim aktorką teatralną. O głębokiej prawdzie oddziaływania i szlachetnych warunkach zewnętrznych. Uprawiała ten zawód z pasją i zaangażowaniem. Od dzieciństwa marzyła o teatrze. Chciała być aktorką. Urodziła się 15 lipca 1929 roku w Mogielnicy. Po maturze i egzaminie wstępnym, dostała się na studia do PWST w Warszawie. Ukończyła Wydział Aktorski w roku 1953. Jej mentorami byli najwybitniejsi artyści tamtych czasów: Janina Romanówna, Jan Kreczmar i Aleksander Bardini. Po dyplomowych rolach Tani w radzieckiej sztuce Wiktora Rozowa, Hipolity w „Śnie nocy letniej” Szekspira oraz tytułowej „Panny Maliczewskiej” Gabrieli Zapolskiej zaangażowała się do Teatru Wojska Polskiego w roku 1953. W roku 1955 teatr przeniósł się do Pałacu Kultury. Zmienił nazwę na Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Wśród wielu ról, które grała na tej scenie, to Izabella w „Alkadzie z Zalamei” Calderona w reżyserii Ludwika Rene, Panna Młoda w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Maryny Broniewskiej i Jana Świderskiego oraz role w sztukach Bertolda Brechta „Szwejk”, „Wizyta starszej pani”, czy „Pan Puntila i jego sługa Matti” w reżyserii Konrada Swinarskiego. Potem wyjechała z Warszawy. Pracowała na prowincji. W Teatrze Miejskim im. Adama Mickiewicza w Częstochowie a następnie w Płocku, w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego, za dyrekcji Jana Skotnickiego. Grała tam mnóstwo ról. Wśród nich Ingę w „Pierwszym dniu wolności” Leona Kruczkowskiego w reżyserii Karola Borowskiego. Przez krótki okres była aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie i Teatru Ochoty. Współpracowała z Rozgłośnią Polskiego Radia, dubbingiem, Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji. Występowała w licznych filmach polskich grając epizodyczne role. Teatr był dla niej najważniejszy. W nim znajdowała satysfakcję. Udzielała się społecznie. Wspierała młodzież.
Odeszła mając 89 lat.
Żegnam Cię, Droga Małgosiu ze smutkiem. Śpij spokojnie.
Januszowi Leśniewskiemu, Jej synowi, składam wyrazy głębokiego współczucia.
Sekretariat Biura ZASP
Beata Bauer
+48 22 696 79 00
E-mail: zasp@zasp.pl
Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
Biuro czynne:
pon. – pt. 9.00 – 17.00
Copyright © 2023 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.
Created by Pink Design