wspomnienia

Małgorzata Prażmowska

03.08.1937 r.
 – 24.08.2021 r.
Absolwentka Oddziału Lalkarskiego przy Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, której egzamin eksternistyczny, zdany przed Komisją w Ministerstwie Kultury i Sztuki, pod przewodnictwem profesora Bohdana Korzeniewskiego, dał uprawnienia do wykonywania zawodu aktora dramatycznego.

Była aktorką teatrów: im. Fredry w Gnieźnie, gdzie w 1960 roku zadebiutowała rolą Panny Ayoli w spektaklu „Panna Rosita” Lorki, w reżyserii Marii Straszewskiej, Starego im. Modrzejewskiej w Krakowie, na scenie którego, jako pierwszą zagrała rolę Michci w „Byku byłego lwa” Winawera, a także Teatru im. Jaracza w Olsztynie-Elblągu, Bałtyckiego Teatru  Dramatycznym im. Słowackiego w Koszalinie-Słupsku, Płockiego, na Targówku i Ochoty w Warszawie.

Na planie filmowym stanęła po raz pierwszy w 1978 roku grając w serialu Zbigniewa Chmielewskiego „Ślad na ziemi”. Zagrała też w „Karabinach” Waldemara Podgórskiego, „Debiutantce” Barbary Sass, „Lawie” Tadeusza Konwickiego, „Powrocie wilczycy” Marka Piestraka, „Długu” Krzysztofa Krauzego, serialach: „Klan”, „Policjanci” Łukasza Wylężałka, „M, jak miłość”, „No dobre i na złe”, „Plebania”, „Ojciec Mateusz”, „Wszystkie pieniądze  świata” Andrzeja Kotkowskiego, „Marzenia do spełnienia”, „Pensjonat pod Różą” Macieja Wojtyszki, czy „Dom” Jana Łomnickiego.

W teatrze wcieliła się w wiele postaci, m.in.: Jaskółki w „Calineczce” Jeżewskiej, Dziewczyny w „Jaśnie panu Nikt” Lope de Vegi i Patrycjuszki w „Kaliguli” Camusa, Haneczki w „Weselu” Wyspiańskiego i Damy w „Wariatce z Chaillot” Giraudoux’a, Pokojówki w „Mizantropie” Moliera, Gizeli w „Wyszedł z domu” oraz Jadzi i Sprzątaczki w „Mojej córeczce” Różewicza, Małgosi w „Woyzecku” Büchnera i Kobiety Leonarda w „Nieboskiej komedii” Krasińskiego, Anioła w „Pastorałce” Schillera i Niny w „Maskaradzie” Lermontowa, Żony w „Ich czworo” Zapolskiej i Prudencji w „Damie Kameliowej” Dumasa, Pani w „Do Damaszku” i Laury w „Ojcu” Strindberga, Laury w „Kordianie” Słowackiego i Królowej Małgorzaty w „Iwonie, księżniczce Burgunda” Gombrowicza, Krystyny Linde w „Norze” Ibsena i Lizawiety w „Idiocie” Dostojewskiego. W szekspirowskich dramatach była Damą dworu w „Cymbelinie”, czy Panią Monteki w „Romeo i Julii”. Ostatnią premierą teatralną, zagraną na deskach Teatru Ochoty, był „Znachor” Borina w reżyserii Andrzeja Możdżonka i rola Kotowej.

Miała przyjemność grać pod okiem m.in. Lidii Zamkow, Zygmunta Hübnera i Konrada  Swinarskiego, Andrzeja Ziębińskiego i Grzegorza Mrówczyńskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego, czy Jana Machulskiego, z którego Teatrem Ochoty związała się w ostatnim czasie swojej aktywności zawodowej nie tylko grając, ale też spełniając się w roli wieloletniej instruktorki w Ognisku Teatralnym, miejscu narodzin wielu artystów, święcących później tryumfy na scenach i w kinie już jako zawodowi aktorzy.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej