wspomnienia

Marek Lewandowski

14.08.1938 r.
 – 06.06.2019 r.
Z żalem żegnamy Marka Lewandowskiego, scenografa teatralnego i telewizyjnego, absolwenta Wydziału Architektury Wnętrz w pracowni profesora Jerzego Sołtana w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Po uzyskaniu dyplomu zaliczył kilkumiesięczny staż przy budowie Teatru Municipalnego w Eidhowen w Holandii w charakterze projektanta wnętrz a po powrocie w 1963 roku związał się z Telewizją, w której zrealizował setki inscenizacji, m.in.: „Matkę Joannę od Aniołów”, „Norę”, „Heddę Gabler”, „Zbrodnię i karę”, „Pana Geldhaba”, czy „Antygonę”, w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, Andrzeja Łapickiego, Macieja Englerta, Jerzego Gruzy, czy Jana Świderskiego.

Pół wieku temu zadebiutował realizacją wyreżyserowanych przez Mariusza Dmochowskiego „Dni przestępnych” Stanisława Grochowiaka w Teatrze Autorów Pokolenie w Warszawie rozpoczynając tym współpracę z teatrami dramatycznymi i muzycznymi niemal w całej Polsce. Stworzył dziesiątki scenografii do spektakli wystawionych na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie i Wrocławiu, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Muzycznego w Gdyni, Wybrzeże w Gdańsku, Zagłębia w Sosnowcu, Nowego w Łodzi, Teatru im. St. Żeromskiego w Kielcach, bydgoskiej Opery oraz teatrów warszawskich: Współczesnego, Polskiego, Syreny, Kwadratu, Prezentacji, Powszechnego, Rampy i Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego.

Tworząc oprawę plastyczną sztuk z repertuaru współczesnego i klasycznego współpracował z reżyserami, wśród których, m.in.: Anna Minkiewicz, August Kowalczyk, Jerzy Gruza, Barbara Sass-Zdort, Bogdan Augustyniak, Romuald Szejd, Edward Dziewoński, Wojciech Pokora, Maciej Englert, czy Piotr Łazarkiewicz.

Odszedł, związany z naszym Stowarzyszeniem i Zarządem Sekcji Scenografów ZASP, Kolega, twórca winiety wydawanego do 2018 roku Biuletynu ZASP.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej