wspomnienia

Olgierd Buczek

11.05.1931 r.
 – 28.03.2021 r.
Piosenkarz, absolwent Wydziału Wokalnego Średniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku.

Choć pierwszym, który zaprosił go do współpracy był ówczesny dyrektor Operetki Warszawskiej, Tadeusz Bursztynowicz, to jednak największy wpływ na rozkwit kariery muzycznej artysta zawdzięcza Władysławowi Szpilmanowi, dyrektorowi Polskiego Radia. Zaproszony przez niego na nagranie zaśpiewał utwór skomponowany przez Witolda Lutosławskiego, który, pod pseudonimem Dervid, napisał dziesiątki piosenek tanecznych, również dla Olgierda Buczka. Swoją barwą głosu i interpretacją walca „Warszawski dorożkach” oczarował słuchaczy. Parę lat później kilkukrotnie stanął na deskach opolskiego Festiwalu Piosenki, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie śpiewając „Wieczorną fajkę”, czy estradach w NRD, ZSRR oraz Czechosłowacji.

Nagrał dziesiątki piosenek, które zyskały miano przebojów, a wśród nich, m.in.: „Za późno”, „Czy pani mieszka sama?”, „Nie trzeba słów”, „Mademoiselle”, „Księżyc nad Tahiti”, „Irena”, „Mój cały świat”, „Niedzielna Warszawa”, czy „Co nas obchodzi” w komedii Stanisława Barei „Mąż swojej żony”.

Odszedł długoletni członek ZASP, w 2013 roku odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Żegnaj niezapomniany „Warszawski dorożkarzu”…

fot. Maria Wilma-Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej