wspomnienia

Ryszard Bacciarelli

08.01.1928 r.
 – 22.06.2021 r.
Aktor teatralny, filmowy, dubbingowy i radiowy, absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, artysta Teatrów Dramatycznych w Szczecinie, gdzie zadebiutował 21 listopada 1953 roku rolą Jana w „Fantazym” Słowackiego, w reżyserii Marii Straszewskiej, oraz Teatru im. Jaracza w Łodzi a także teatrów warszawskich: Ludowego i Nowego.

Na scenie był hrabią Almaviva w „Cyruliku Sewilskim” i Poetą w „Weselu”, Andrzejem w „Wojnie i pokoju”, Fabriziem w „Mirandolinie” i Carem w „Kordianie”, Wacławem w „Zemście” i Lucjuszem w „Igraszkach z diabłem”, Diegiem w „Cydzie” i Brownem w „Operze za trzy grosze”, Oberonem w „Śnie nocy letniej”, Mortimerem w „Henryku IV”, czy tytułowym Henrykiem VI. Pracował z Aleksandrem Bardinim i Janem Maciejowskim, Jerzym Rakowieckim i Januszem Warneckim, Janem Kulczyńskim, Mariuszem Dmochowskim, czy Adamem Hanuszkiewiczem.

Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawił się w obrazie Andrzeja Munka „Eroica”. Zagrał w dziesiątkach słuchowisk radiowych w Teatrze Polskiego Radia pod reżyserskim okiem i uchem m.in. Zofii Rakowieckiej, Juliusza Owidzkiego, Stanisławy Grotowskiej, Wiesława Opałki, Wojciecha Maciejewskiego, Zbigniewa Kopalki, czy Edwarda Płaczka, wcielając się w postaci dramatyczne i komediowe w literaturze klasycznej i współczesnej, polskiej i światowej.

Wyróżniony został Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką honorową „Za zasługi dla Warszawy” oraz nagrodą za rolę Tatary w przedstawieniu „A deszcz wciąż pada” Józefa Kuśmierka w Teatrze Nowym w Warszawie na XXI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Odszedł znakomity aktor, życzliwy, serdeczny kolega związany od niemal siedemdziesięciu lat z ZASP-em, w którym przed laty oddawał się pracy społecznej w Zarządzie Warszawskiego Koła Artystów Seniorów, a powołany przez Prezydium za czasów prezesury Gustawa Holoubka, w komisji Zagranicznej Stowarzyszenia, reprezentując je na forum międzynarodowym. Miał klasę i elegancję, więc nie dziwi, że świetnie sprawdził się w tej społecznej roli.

fot. Maria Wilma-Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej