wspomnienia

Ryszard Moskaluk

30.08.1924 r.
 – 10.03.2022 r.
Odszedł od nas jeden z najstarszych nie tylko wiekiem, ale i obecnością w naszym Stowarzyszeniu Kolega. Był z nami od 1956 r. Urodzony w Stanisławowie, kształcony początkowo w Siemianowicach Śląskich, wojnę przeżył z rodzicami w miejscu swojego urodzenia.

Po zakończeniu działań wojennych odbył służbę wojskową, ukończył Liceum dla Dorosłych w Katowicach, a w 1949 r. został studentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zafascynowany inscenizacjami w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego, postanowił o zmianie kierunku studiów. I tak, 1949 r. rozpoczął studia w Państwowej Szkole Aktorskiej, która rok później otrzymała status Szkoły Wyższej.

W dyplomowym przedstawieniu „Przyjaciele” A. Fredry grał m.in. ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą. Rolę Czesława, graną w tym spektaklu traktował jako swój debiut teatralny, z uwagi na wielokrotne wystawianie jej na Małej Scenie Teatru Starego w Krakowie.

Po otrzymaniu dyplomu zaangażował się do Teatru S. Żeromskiego w Kielcach, prowadzonego przez Irenę i Tadeusza Byrskich. Pracując w tym teatrze do 1958 r. zagrał ponad 30 ról – m.in. tytułowy „Cyd” Corneille’a i „Fantazy” J. Słowackiego, a także Starosta w „Domku z kart” E. Zegadłowicza, Prof. Zabrzeziński w „Uciekła mi przepióreczka” S. Żeromskiego, Fortunio w „Świeczniku” A. Musseta, Kalb w „Intrydze i miłości” F. Schillera.

Kiedy w 1958 r. pp. Byrscy odeszli do Teatru Polskiego w Poznaniu, przypadek sprawił, że Ryszard Moskaluk spotkał się w Sopocie ze Zbigniewem Cybulskim. Namówiony przez niego podjął próbę zatrudnienia się w Teatrze Wybrzeże. 11 listopada 1958 r. został zaangażowany przez dyrektora Antoniego Biliczaka i pozostał wierny tej scenie do końca zawodowej aktywności. Wystąpił w ponad 150 spektaklach.

Dziś spoglądamy z podziwem i szacunkiem na Jego artystyczne dokonania. Bez wątpienia należał bowiem do grona tych najlepszych twórców, dzięki którym powstało wiele wybitnych przedstawień, stanowiących o wysokiej randze i złotym okresie tego teatru.

Za swoje osiągnięcia artystyczne i społeczną działalność odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej i Zasłużony dla Miasta Gdańska.

 

 

fot. archiwum Oddziału ZASP Gdańsku
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej