wspomnienia

Ryszard Ronczewski

27.06.1930 r.
 – 17.10.2020 r.
Z żalem żegnamy Ryszarda Ronczewskiego, aktora teatralnego, radiowego, filmowego, reżysera, absolwenta łódzkiej PWST.

Był aktorem Teatru Nowego w Łodzi, Operetki Warszawskiej, Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Teatru Wybrzeże, a także  kierownikiem artystycznym Estrady w Sopocie. Współpracował też z Teatrem Atelier w Sopocie.

W latach sześćdziesiątych tworzył wraz z Aliną (siostrą bliźniaczką, scenografką) i Jerzym Afanasjewami oraz  Januszem Hajdunem Cyrk Rodziny Afanasjewów, jeden z najciekawszych w owym czasie teatrów studenckich.

Zadebiutował na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi w 1954 roku rolą Żandarma w sztuce „Nadzieja” Heijermansa, w reżyserii Romana Sykały. W swoim dorobku artystycznym zgromadził dziesiątki ról, m.in. Alfreda Jodla  w „Zmierzchu demonów” Brandstaettera,Siemiona Siemionowicza Miedwiedienki w „Czajce” Czechowa, Lucky’ego w „Czekając na Godota” i Nagga w „Końcówce” Becketta, Księcia w „Indyku” Mrożka, Rogera w „Balkonie” i Madani-Usta w „Parawanach” Geneta, Księcia Holszańskiego w „Opętanych” Gombrowicza, Rabina w „Sztukmistrzu z Lublina” Singera, Mecenasa w „Antoniuszu i Kleopatrze”, Pobieżnego w „Wesołych kumoszkach z Windsoru”, Aktora w „Hamlecie”, czy Lafeu’a we „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” Szekspira, Arnholma w „Kobiecie z morza” Ibsena, Derwida w „Lilli Wenedzie” i Księdza Logę w „Fantazym” Słowackiego, Chłopowa w „Rewizorze” Gogola, Profesora Bruniesa w „Było sobie kiedyś miasto” i Bebra w „Blaszanym bębenku” Grassa, Wajnera w „Zmierzchu” Babla, Jana Nepomucena Pożarskiego w „Chłopcach” Grochowiaka, Wumpfa w „Jubileuszu” Taboriego, Starego Olafa w „Sprawie miasta Ellmit” Villqista, Żyda w „Weselu” Wyspiańskiego”, czy Manekina w „Balu manekinów” Jasieńskiego.

Sam wyreżyserował spektakle w teatrach dramatycznych i na scenach muzycznych, m.in. „Groch z kapustą, czyli cicer cum caule” Afanasjewa, Madame Sans-Gene Kisielewskiego, „Cyrulika ze Starówki” Wiehlera, „Chłopca z gwiazd” Wilde’a, „Henryka VI na łowach” Bogusławskiego, „Colas Breugnon” Rollanda, „Jaśnie Pana Nikt” Lope de Vegi, „Teatr” de Ghelderodego, „Bajomirę” Arystofanesa, czy „Porgy and Bess” Gershwina.

Na dużym ekranie zadebiutował epizodyczną rolą Chłopa w obrazie „Podhale w ogniu” Jana Rybkowskiego i Henryka Hechtkopf . Zagrał ponad 100 ról filmowych i telewizyjnych i choć były to głównie epizody, m.in. w „Szatanie z siódmej klasy”, „Krzyżkach”, „Faraonie”, czy „Pokłosiu”, to zawsze zauważalne.

Jego dokonania wyróżnione zostały licznymi nagrodami, w tym nagrodą teatralną wojewody gdańskiego za rolę Kataryniarza w „Woyzecku” Buchnera w Teatrze Wybrzeże, Nagrodą Publiczności za rolę Alexandra w filmie „Kadysz za przyjaciela” w reżyserii Leo Khasina na Festiwalu Złotego Koguta i Stu Kwiatów, Statuetką Sopockiej Muzy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury i sztuki, dzięki którym Sopot zyskuje rangę w świecie, czy nagrodą marszałka województwa pomorskiego za całokształt twórczości.

Odszedł artysta wielu talentów, niewątpliwa osobowość w teatralnym świecie nie tylko Wybrzeża.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej