wspomnienia

Tadeusz Dyszkiewicz

21.10.1940 r.
 – 13.05.2020 r.
Z żalem żegnamy wybitnego artystę estrady Tadeusza Dyszkiewicza. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1966 r. jako kierownik artystyczno – programowy w legendarnym już dziś gdańskim klubie Rudy Kot. Dwa lata później związał się z zespołem Marynarki Wojennej „Flotylla” w Gdyni.

Prowadził programy estradowe na statku TSS Stefan Batory. Współpracował z wieloma instytucjami estradowymi w Polsce, m.in. Wojewódzką Agencją Imprez Artystycznych w Gdańsku, Bałtycką Agencją Artystyczną BART w Sopocie, Zakładem Widowisk Estradowych w Warszawie, Estradą Śląską w Katowicach, Estradą Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, IMPARTEM we Wrocławiu. Prowadził programy estradowe z udziałem takich artystów jak Hanka Bielicka, Anna Jantar, Krzysztof Daukszewicz, Andrzej Grabowski, Jerzy Kryszak, Zbigniew Kurtycz, Marian Opania, Cezary Pazura, Krzysztof Piasecki, Ryszard Rynkowski, Bogdan Smoleń, Zbigniew Wodecki, Wiktor Zborowski. Do współpracy zapraszany był przez zespoły muzyczne – m.in.: No To Co, Skaldowie, a także kabarety – Moralnego Niepokoju, Ani Mru Mru, Koń Polski, Pod Wyrwigroszem, OT.TO. Współpracując z Polską Agencją Artystyczną PAGART prowadził programy z udziałem artystów zagranicznych, m.in. Eleny Kamburowej, Żanny Biczewskiej, Hanny Zagorowej, Heleny Vondrackovej, zespołów „Płomiń” i „Rytmy Planety. Przez wiele lat prowadził imprezy estradowe w Sopocie „Sopot Molo” z udziałem m.in. Ewy Bem, Haliny Frąckowiak, Ireny Jarockiej, Andrzeja Rosiewicza i wielu innych. Był współorganizatorem koncertów, festiwali, imprez i konkursów młodych talentów.
Był aktywny zawodowo do końca życia. Prowadził szereg imprez ważnych dla trójmiejskiej społeczności – „Świat Dziecka”, „Wiosna w tulipanach”, „Ogród”, „Dary Ziemi”. Zawsze niezwykle skrupulatnie i profesjonalnie przygotowany był dla publiczności prawdziwą skarbnicą wiedzy o rozmaitych rodzimych produktach.
Działalność zawodową doskonale łączył z pracą społeczną. W 1977 r. zdał egzamin przed Państwową Komisją Weryfikacyjno – Egzaminacyjną MKiS, uzyskując uprawnienia do wykonywania zawodu artysty estradowego w specjalności aktora, a rok później został członkiem Związku Artystów Scen Polskich i bardzo prędko został wybrany do Zarządu Gdańskiego Oddziału, w którym z niezwykłym poświęceniem pracował do końca życia. Przez blisko 10 ostatnich lat był członkiem komisji Repartycji ZASP w Warszawie, wcześniej w ciągu kilku kadencji należał do Zarządu Sekcji Estrady.
Za swoją pracę i działalność otrzymał medal Zasłużony Działacz Kultury (2003), a także odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi (2009) i Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2019).
Odszedł od nas Artysta wybitny. Profesjonalista. Człowiek pogodny, pełen poczucia humoru, skarbnica anegdot. Jest pusto.

 

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej