wspomnienia

Wiesława Mazurkiewicz

25.03.1926 r.
 – 20.04.2021 r.
Choć zadebiutowała rolą Nataszy w „Poemacie pedagogicznym” Makarenki, stworzoną w 1951 roku pod reżyserskim okiem Kazimierza Dejmka, w łódzkim Teatrze Nowym.

Wcieliła się tam także w postaci: Hesi w „Moralności Pani Dulskiej” i Elwiry w „Don Juanie” Moliera, Lodoiski Cerisier w „Grze miłości i śmierci” Rollanda, Bidy, Panny i Racheli w „Żywocie Józefa” Reja, Martirio w „Domu Bernardy Alby” Lorki, Kasandry w „Akropolis” Wyspiańskiego i Jenny w „Śmierci komiwojażera” Millera, zahaczając też o Teatr Dramatyczny w Częstochowie, by zachwycić tamtejszą publiczność tytułową Beatrix Cenci w dramacie Słowackiego, czy w Teatrze Słowackiego w Krakowie przywdziewając kostium Josie Hogan w sztuce „Księżyc świeci nieszczęśliwym” O’Neila, Amalii Edelreich w „Zbójcach” Schillera, czy ponownie Elwiry w „Don Juanie” (zagra ją jeszcze raz w warszawskim Teatrze Powszechnym), swoje artystyczne losy związała ze stołecznymi scenami: Narodowym, Rozmaitości i najdłużej ze wspomnianym już Powszechnym.

U Adama Hanuszkiewicza była Rachelą w „Weselu” Wyspiańskiego, czy Julią w „Śmierci Dantona” Büchnera, u Jana Maciejowskiego Elżbietą w szekspirowskim „Ryszardzie III”, czy Celią w „Operze za trzy grosze” Brechta. Olga Lipińska zobaczyła w niej Horpynę w „Awansie” Redlińskiego, Andrzej Żarnecki Izydę w „Mizantropie” Moliera, Andrzej Strzelecki Koroboczkę w „Martwych duszach” Gogola, Piotr Cieślak Agaszę w „Marii” Babla, Zygmunt Hübner Łysą w sztuce „Z życie glist” Enquista, Mariusz Treliński Hekate w „Makbecie” Szekspira, zaś Izabela Cywińska Rebekę Nurse w „Czarownicach z Salem” Millera. Ostatnio do współpracy aktorkę zaprosiła, do Teatru Polonia i Och-Teatru, Krystyna Janda proponując „Grube ryby” Bałuckiego i postać Doroty oraz Nany w „Pocztówkach z Europy” McKeevera.

W dziesiątkach słuchowisk współpracowali z nią najwybitniejsi twórcy radiowi: Edward Płaczek, Jerzy Markuszewski, Juliusz Owidzki, Czesław Wołłejko, Zbigniew Kopalko, Janusz Kukuła, czy w ostatnich latach Jan Warenycia.

Na dużym ekranie pojawiała się często i choć nie były to role główne, czy pierwszoplanowe, to zawsze zauważalne a postaci wyraziste i z charakterem, jak choćby major Hanna Bösel ze „Stawki większej niż życie” Morgensterna/Konica, królowa Nikotris z „Faraona” Kawalerowicza, ciotka Kulwiecówna w „Potopie” Hoffmana, czy Strażniczka w „Przesłuchaniu” Bugajskiego.

Tak różnorodne role, wśród których: sędzina i profesor, dziedziczka i adwokat, żona, teściowa, matka i babcia, hrabina, pielęgniarka, czy wreszcie królowa, świadczą o szerokim aktorskim emploi. Postaci przez nią wykreowane były tak ciekawe, tak różne, ale łączyły je cechy wspólne – siła, moc i pewność siebie bohaterek.

Jej kunszt aktorski doceniło Jury V Festiwalu Sztuk Przyjemnych w Łodzi – wyróżniając nagrodą specjalną za rolę Ewy Lasockiej w przedstawieniu warszawskiego Teatru Powszechnego – „Żelazna konstrukcja” Wojtyszki. W tym samym roku, na XXXIX Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, występując ze swoim macierzystym teatrem, zdobyła II nagrodę aktorską za rolę Mammy w „Kalece z Inishmaan” McDonagha. Odznaczona została także Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Była członkinią ZASP od 1959 roku.

fot. Maria Wilma-Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Barbara Stesłowicz-Biały

30.08.1936 r.
 – 24.10.2023 r.
Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odeszła aktorka – Barbara Stesłowicz-Biały. Związana z wieloma teatrami m.in: Teatrem Dolnośląskim, Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatrze Rozmaitości we Wrocławiu, Teatrze Bagatela i Teatrze Ludowym w Krakowie.
więcej

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej