wspomnienia

WIKTOR ZATWARSKI

02.11.1935 r.
 – 31.08.2022 r.
Aktor i wokalista, absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, po ukończeniu której związał się z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, gdzie w 1957 roku zadebiutował rolą Maski w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego.

Na tej scenie wcielił się też w postaci, m.in.: Reportera w „Wizycie starszej pani” Durrenmatta i Trdlika w „Balu pożegnanych” Zvona, Zamiotowa w „Zbrodni i karze” Dostojewskiego, Janusza w „Panu Jowialskim” (tu był również asystentem reżysera, Mieczysława Górkiewicza) i Plestria w „Żołnierzu Samochwale” Plautusa, Ludwika Marsiliego w „Życiu Galileusza” Brechta, Lecha w „Lilli Wenedzie” Słowackiego, czy Northumberlanda w „Elżbiecie królowej Anglii” Brucknera.

Halina Gryglaszewska, której asystował przy realizacji „Zakochanych” Goldoniego, obsadziła aktora w tym przedstawieniu w roli Rudolfa, Bronisław Dąbrowski zobaczył w nim Don Alonza w „Don Juanie” Moliera a Bohdan Korzeniewski w „Dziadach” Mickiewicza powierzył mu kilka postaci: Obrzędnika, Pana z menuetu, Więźnia, Jednego z młodych.

Operetka Śląska w Gliwicach, to Planchet w „Trzech muszkieterach” Frimla w reżyserii Mieczysława Daszewskiego, zaś współpraca z warszawskim Teatrem Syrena zaowocowała programem kabaretowo rewiowym „Bujamy wśród gwiazd, czyli jak się doi kozę” i „Róbmy coś” duetu Gozdawa i Stępień, w reżyserii Stanisławy Stanisławskiej, czy rolą Pawła Agiejewa w „Szklanym weselu” Arkanowa i Gorina.

Pasja muzyczna sprawiła, że łącząc talent aktorski z wokalnym, zamienił scenę teatralną na estradę bawiąc publiczność także festiwali w Sopocie, Opolu, Kołobrzegu i Zielonej Górze  zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wśród utworów nuconych przez melomanów znaleźć można piosenki, m.in. „Jak na lato”, „Tak w życiu jest”, „Paryski charleston mojego dziadka”, „Miłość woła cię po imieniu”, „Moja prośba o sen”, czy „Srebrne wesele”.

W 1976 roku otrzymał Złotą Odznakę za zasługi dla województwa koszalińskiego.

Odszedł nasz Kolega, członek Sekcji Estrady, związany z ZASP-em od 65 lat.

fot. archiwum rodzinne aktora
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej