Search
Generic filters
Wspomnienia

WIKTOR ZATWARSKI

02.11.1935 - 
31.08.2022 -
Aktor i wokalista, absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, po ukończeniu której związał się z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, gdzie w 1957 roku zadebiutował rolą Maski w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego.

Na tej scenie wcielił się też w postaci, m.in.: Reportera w „Wizycie starszej pani” Durrenmatta i Trdlika w „Balu pożegnanych” Zvona, Zamiotowa w „Zbrodni i karze” Dostojewskiego, Janusza w „Panu Jowialskim” (tu był również asystentem reżysera, Mieczysława Górkiewicza) i Plestria w „Żołnierzu Samochwale” Plautusa, Ludwika Marsiliego w „Życiu Galileusza” Brechta, Lecha w „Lilli Wenedzie” Słowackiego, czy Northumberlanda w „Elżbiecie królowej Anglii” Brucknera.

Halina Gryglaszewska, której asystował przy realizacji „Zakochanych” Goldoniego, obsadziła aktora w tym przedstawieniu w roli Rudolfa, Bronisław Dąbrowski zobaczył w nim Don Alonza w „Don Juanie” Moliera a Bohdan Korzeniewski w „Dziadach” Mickiewicza powierzył mu kilka postaci: Obrzędnika, Pana z menuetu, Więźnia, Jednego z młodych.

Operetka Śląska w Gliwicach, to Planchet w „Trzech muszkieterach” Frimla w reżyserii Mieczysława Daszewskiego, zaś współpraca z warszawskim Teatrem Syrena zaowocowała programem kabaretowo rewiowym „Bujamy wśród gwiazd, czyli jak się doi kozę” i „Róbmy coś” duetu Gozdawa i Stępień, w reżyserii Stanisławy Stanisławskiej, czy rolą Pawła Agiejewa w „Szklanym weselu” Arkanowa i Gorina.

Pasja muzyczna sprawiła, że łącząc talent aktorski z wokalnym, zamienił scenę teatralną na estradę bawiąc publiczność także festiwali w Sopocie, Opolu, Kołobrzegu i Zielonej Górze  zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wśród utworów nuconych przez melomanów znaleźć można piosenki, m.in. „Jak na lato”, „Tak w życiu jest”, „Paryski charleston mojego dziadka”, „Miłość woła cię po imieniu”, „Moja prośba o sen”, czy „Srebrne wesele”.

W 1976 roku otrzymał Złotą Odznakę za zasługi dla województwa koszalińskiego.

Odszedł nasz Kolega, członek Sekcji Estrady, związany z ZASP-em od 65 lat.

fot. archiwum rodzinne aktora

Zobacz również