wspomnienia

WIKTOR ZATWARSKI

02.11.1935 r.
 – 31.08.2022 r.
Aktor i wokalista, absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, po ukończeniu której związał się z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, gdzie w 1957 roku zadebiutował rolą Maski w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego.

Na tej scenie wcielił się też w postaci, m.in.: Reportera w „Wizycie starszej pani” Durrenmatta i Trdlika w „Balu pożegnanych” Zvona, Zamiotowa w „Zbrodni i karze” Dostojewskiego, Janusza w „Panu Jowialskim” (tu był również asystentem reżysera, Mieczysława Górkiewicza) i Plestria w „Żołnierzu Samochwale” Plautusa, Ludwika Marsiliego w „Życiu Galileusza” Brechta, Lecha w „Lilli Wenedzie” Słowackiego, czy Northumberlanda w „Elżbiecie królowej Anglii” Brucknera.

Halina Gryglaszewska, której asystował przy realizacji „Zakochanych” Goldoniego, obsadziła aktora w tym przedstawieniu w roli Rudolfa, Bronisław Dąbrowski zobaczył w nim Don Alonza w „Don Juanie” Moliera a Bohdan Korzeniewski w „Dziadach” Mickiewicza powierzył mu kilka postaci: Obrzędnika, Pana z menuetu, Więźnia, Jednego z młodych.

Operetka Śląska w Gliwicach, to Planchet w „Trzech muszkieterach” Frimla w reżyserii Mieczysława Daszewskiego, zaś współpraca z warszawskim Teatrem Syrena zaowocowała programem kabaretowo rewiowym „Bujamy wśród gwiazd, czyli jak się doi kozę” i „Róbmy coś” duetu Gozdawa i Stępień, w reżyserii Stanisławy Stanisławskiej, czy rolą Pawła Agiejewa w „Szklanym weselu” Arkanowa i Gorina.

Pasja muzyczna sprawiła, że łącząc talent aktorski z wokalnym, zamienił scenę teatralną na estradę bawiąc publiczność także festiwali w Sopocie, Opolu, Kołobrzegu i Zielonej Górze  zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wśród utworów nuconych przez melomanów znaleźć można piosenki, m.in. „Jak na lato”, „Tak w życiu jest”, „Paryski charleston mojego dziadka”, „Miłość woła cię po imieniu”, „Moja prośba o sen”, czy „Srebrne wesele”.

W 1976 roku otrzymał Złotą Odznakę za zasługi dla województwa koszalińskiego.

Odszedł nasz Kolega, członek Sekcji Estrady, związany z ZASP-em od 65 lat.

fot. archiwum rodzinne aktora
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej