Search
Generic filters

wspomnienia

Witold Rybicki

04.09.1927 r.
 – 04.07.2020 r.
Kolejna bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Witold Rybicki, aktor, reżyser, jeden z założycieli Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego. Urodził się w Karwinie, w 1967 roku, ukończył Wydział Reżyserii PWST w Warszawie. Ze Sceną Polską związany od samego początku jej istnienia, od 1951 aż do 1996 roku.

Zagrał w setkach przedstawień, wyreżyserował 75 spektakli. Wystąpił m.in. w pierwszej premierze Sceny Polskiej Wczoraj i przedwczoraj A. Maliszewskiego, jako Jan, w Domu otwartym M. Bałuckiego (rola: Fujarkiewicz), w Chorym z urojenia Moliera (rola: Pan Wiara). W 1990 roku Scena Polska wystawiła Audiencję V. Havla, gdzie Witold Rybicki zagrał Browarnika, w 1991 roku w sztuce M. Kundery Kubuś i jego pan (autor po raz pierwszy zgodził się na wystawienie tej sztuki w Czechosłowacji pod własnym nazwiskiem), zagrał Kubusia. Będąc już na emeryturze, dalej współpracował ze Sceną Polską. Wystąpił gościnnie w 2004 roku w Karierze Artura Ui w roli Aktora (reżyseria Bogdan Kokotek) i w Bambini di Praga, jako Rzeźnik (rok 2005, reżyseria Marek Mokrowiecki). W 2008 roku odbyła się 400. premiera SP – Kąpielisko Ostrów w reżyserii R. Molińskiego, gdzie zagrał Pana Wacława, świętując przy okazji swoje osiemdziesiąte urodziny. W programie do spektaklu jest zapis rozmowy z Nim:

Panie Witoldzie, z okazji osiemdziesiątych urodzin zdrowia, szczęścia….

Dziękuję za życzenia, ale właściwie szczęście to ja mam, bo żyję, a zdrowie, jak na razie, dopisuje.

A kondycja aktorska? „Pan Wacław”, to wcale nie łatwa rola.

Ale pan Huelle jakoby mnie znał. Stary sklerotyk, który żyje przeszłością, ma obsesje okupacyjne i przykre przeżycia w PRL-u. A co do kondycji twórczej – dla mózgu nie ma emerytury. Jeszcze ciągle coś czytam, opracowuję, uczę się. Jestem w stałym kontakcie z młodzieżą Sceny Polskiej. Tak więc, wcale nie odczuwam „ciężaru lat”. Z pamięciowym opanowaniem tekstu też nie mam problemu. A z wiekiem aktor podobno dojrzewa, jak stare, dobre wino.

Życzę więc Panu „tak trzymać”.

Otóż to! Nie gorzknieć, nie kwaśnieć, jak najdłużej być samodzielnym, niezależnym. I „z żywymi naprzód iść”, mimo wszystko.

W 1980 roku otrzymał Honorową Odznakę Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu. W 2018 roku, na wniosek Zarządu Oddziału ZASP w Katowicach, którego był członkiem, został odznaczony Brązowym Medalem „Gloria Artis”.
Do ostatnich dni żył sprawami ZASP-u i środowiska z nim związanego. Niebywałe poczucie humoru i młodzieńcza pogoda ducha cechowały Wilusia – wspomina Janusz Kaczmarski – członek władz naczelnych ZASP.

Z wyreżyserowanych przez Witolda Rybickiego sztuk warto wymienić: E. M. Remarque Ostatnia stacja, J. Thomas Ciocia Karola, T. Williams Trawmaj zwany pożądaniem, S. Mrożek: Dom na granicy i Czarowna noc, J. Szaniawski: Żeglarz (była to dwusetna premiera SP w 1980 roku.), H. Ibsen Nora.

W publikacji „60 lat Sceny Polskiej TD” jest taka „Laurka dla Witolda”, napisana w latach 70. i podpisana – Wanda Cejnar:
„To trzeba widzieć, jak Witold Rybicki z teczką w ręce idzie ulicą w Czeskim Cieszynie do teatru. Kroki, sylwetka, spojrzenie – wszystko charakterystyczne! To trzeba słyszeć, kiedy w klubie teatralnym opowiada o swych licznych przygodach związanych z hobbystycznymi upodobaniami wędkarza, grzybiarza i kucharza – wszystko fascynujące, i jakże uteatralnione! Talent gawędziarski, zmysł obserwacyjny, autoironia, skojarzenia sięgające szczytów i dna zarazem, składające się na arcykomiczny skecz estradowy pogłębiony refleksją nad kolejami życia ludzkiego, w tym i własnego. Te zdolności kreowały go na reżysera. Jego przedstawienia mają nośność ideową i kształt artystyczny uwierzytelniający reżyserski warsztat Rybickiego. Pasją Rybickiego jest też muzykowanie. Wykorzystuje te zdolności w teatrze, wspomaga orkiestry wielu zespołów śpiewaczych i tanecznych, zyskując w ten sposób drogą naturalną – popularność.”

4 września 2017 roku swoje 90. urodziny obchodził w Teatrze Cieszyńskim. Przed teatrem rozłożono czerwony dywan, jubilata podwieziono czarną limuzyną. Czekali na niego goście: dyrekcja teatru, dawni koledzy z zespołu Sceny Polskiej, cały aktualny jej zespół. W dyrekcji teatru czekał na niego tort urodzinowy, kwiaty, szampan. Dyrektor Karol Suszka, zwrócił się do jubilata: „Chciałbym ci pogratulować, a przede wszystkim podziękować za całokształt twojej pracy. Rozpoczynałeś działalność Teatru Cieszyńskiego, cały czas zostałeś wierny Scenie Polskiej. To są szlachetne idee, szlachetne poczynania. Twoje zaangażowanie w pracy świadczy o głębokim uświadomieniu sobie swej roli i funkcji w danej społeczności i w danym teatrze. Dziękuję ci za opiekę nad młodzieżą, nad literaturą, nad teatrami, nad śpiewem i niech ci gwiazda pomyślności nigdy nie zagaśnie”.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

ANTONINA GIRYCZ

20.02.1939 r.
 – 19.01.2022 r.
Z żalem żegnamy aktorkę Teatrów Dramatycznych we Wrocławiu, Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Teatru Współczesnego w Warszawie. Absolwentkę Studia Dramatycznego we Wrocławiu, która zadebiutowała w 1959 roku rolą Ady w „Lekkomyślnej siostrze” Perzyńskiego w reżyserii Igora Przegrodzkiego.
więcej

Ryszard Szetela

03.12.1938 r.
 – 03.01.2022 r.
Urodził się 3.12.1938 r. w Rzeszowie. W 1957 r. ukończył Technikum Statystyczne w Rzeszowie. Był związany z amatorskim ruchem teatralnym, należał do „Towarzystwa Rybałtów” w Rzeszowie. W grudniu 1959 r. został przyjęty jako adept do Wojewódzkiego Teatru Lalki i Aktora „Kacperek”.
więcej

Danuta Muszyńska – Zamorska

Z żalem żegnamy Danutę Muszyńską-Zamorską, artystkę malarkę, witrażystkę i gobeliniarkę, pamiętną autorkę obrazów przedstawiających dziecięce postaci, prezentowanych na wystawach w ramach cyklu „Dzieci świata”, obrazów, których reprodukcje zostały wydane w serii pocztówek. Artystka znana była z udziału w licznych akcjach charytatywnych.
więcej

Kazimierz Pustelak

14.02.1930 r.
 – 11.12.2021 r.
Artysta śpiewak – tenor liryczny uważany za następcę Jana Kiepury, wykładowca i wieloletni dziekan Wydziału Wokalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, jeden z najwybitniejszych artystów polskiej sceny operowej, laureat wielu konkursów wokalnych, członek Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP.
więcej

Maciej Zabielski

30.11.1957 r.
 – 06.12.2021 r.
Maciej Zabielski (1954-2021) aktor teatralny i filmowy, członek ZASP od 1998 roku. Przez prawie 40 lat, od debiutu w 1983 w spektaklu „Koniec Europy” Janusza Wiśniewskiego, związany był z Teatrem Nowym w Poznaniu. Po złożeniu egzaminu eksternistycznego, w latach 1997-2000 był członkiem zespołu artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu.
więcej

Stanisław Michno

10.01.1936 r.
 – 30.11.2021 r.
Aktora żegnać się nie godzi! Bo aktor – tak naprawdę – nie umiera nigdy. Żyjąc z nami i obok nas, świadomy swego posłannictwa, dba o to, by otaczająca rzeczywistość nie zakłócała codziennych wskazań wyczulonego na własną genealogię – kompasu naszej wrażliwości.
więcej
Kontakt

Sekretariat Biura ZASP

Jarosław Prytycki
+48 22 696 79 00
E-mail: zasp@zasp.pl

Adres

Al. Ujazdowskie 45

00-536 Warszawa
Biuro czynne:
pon. – pt. 9.00 – 17.00

Copyright © 2021 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design