wspomnienia

Witold Zapała

05.06.1935 r.
 – 09.09.2020 r.
Z żalem żegnamy Witolda Zapałę tancerza, choreografa, wieloletniego kierownika grupy baletowej w Zespole Pieśni i Tańca Mazowsze, kontynuatora dzieła założycieli Zespołu – Tadeusza Sygietyńskiego i Miry Zimińskiej, za dyrekcji których święcił tryumfy, jako solista.

Swoją edukację w dziedzinie sztuki tańca rozpoczął uczestnicząc w zajęciach młodzieżowego domu kultury, a kontynuując ją w warszawskiej Szkole Baletowej w klasie Leona Wójcikowskiego, gdzie zdobył szlify profesjonalnego tancerza.

W swojej pracy twórczej nie ograniczał się jedynie do Mazowsza, przygotowując też choreografię do „Strasznego Dworu” Moniuszki w reżyserii Macieja Prusa w Teatrze Wielkim, czy „Kramu z piosenkami” Schillera w reżyserii Barbary Fijewskiej w Teatrze Polskim w Warszawie.

Do współpracy zaprosili go również reżyserzy filmowi – Stanisław Bareja, autor „Żony dla Australijczyka” oraz Paweł Pawlikowski, reżyser nagrodzonego Oscarem obrazu „Zimna wojna”.

Za swoje osiągnięcia wyróżniony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz statuetką Terpsychory, najważniejszą nagrodą Sekcji Tańca i Baletu ZASP, Stowarzyszenia, z którym związał się pięćdziesiąt pięć lat temu.

Odszedł znakomity artysta oddany sztuce tańca…

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej