wspomnienia

Wojciech Kostecki

16.03.1936 r.
 – 22.07.2020 r.
Z żalem żegnamy zmarłego 22 lipca 2020 roku Wojciecha Kosteckiego aktora filmowego, radiowego, dubbingowego oraz teatrów: Bałtyckiego w Koszalinie, Dolnośląskiego w Jeleniej Górze, Klasycznego i Dramatycznego w Warszawie, im. Bogusławskiego w Kaliszu, im. Jaracza w Olsztynie oraz Węgierki w Białymstoku.

Zadebiutował w 1959 roku, na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, rolą Lokaja w „Romansie z wodewilu” Władysława Krzemińskiego w reżyserii Elwiry Turskiej.
W swoim życiu teatralnym przywdziewał różne kostiumy, a wśród postaci, które zagrał były m.in.: Lucencjusz w „Poskromieniu złośnicy” i Tybalt w „Romeo i Julii” Szekspira, Zapalny w „Łaźni” Majakowskiego, Orgon w „Dożywociu” i Cześnik Raptusiewicz w „Zemście” Fredry, Marceli Stęporek w „Małym dworku” Witkiewicza, Polelum w „Lilli Wenedzie” Słowackiego, Bertram w „Ondynie” i Archanioł w „Sodomie i Gomorze” Giraudoux, Zygmunt August w „Barbarze Radziwiłłównie” Felińskiego, Mąż w „Szczęśliwym wydarzeniu” Mrożka, Wasilij Solony w „Trzech siostrach” Czechowa, Solfernus w „Igraszkach z diabłem” Drdy, Profesor Higgins w „Pigmalionie” Shawa. Ostatnią premierą było „Szczęśliwe wydarzenie” Mrożka w reżyserii Ireny Laskowskiej i rola Starca zagrana w Teatrze na Kresach w Suwałkach.
Pracował z wieloma reżyserami, wśród których byli: Tadeusz Aleksandrowicz, Hieronim Konieczka, Jan Maciejowski, Lech Komarnicki, Teresa Żukowska, Irena Babel, Tadeusz Cygler, Henryk Baranowski, czy Jan Skotnicki.
Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawił się w obrazie „Kapitan z Oriona” Zbigniewa Kuźmińskiego wcielając się w postać pierwszego oficera Szturmana. Zagrał Zawiszę Czarnego w „Królewskich snach” Grzegorza Warchoła, Lekarza w „Żegnaj Rockefeller” Waldemara Szarka, Aktora w „Awanturze o Basię” Kazimierza Tarnasa, Balę w „Wyroku na Franciszka Kłosia” Andrzeja Wajdy, Romana Dmowskiego w „Marszałku Piłsudskim” Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, czy Ojca w „Chaosie” Xawerego Żuławskiego.
Z ZASP-em związany był od pięćdziesięciu pięciu lat.
W 1980 roku został wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej