wspomnienia

Zbigniew Poprawski

04.06.1930 r.
 – 24.10.2020 r.
Nie żyje Zbigniew Poprawski – aktor, reżyser, dramatopisarz, autor sztuk dla dzieci, który swoją przygodę ze sceną rozpoczął jako aktor lalkarz w krakowskim Teatrze Groteska ucząc się zawodu od samego Władysława Jaremy.

Po paru latach trafił do zespołu Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka spełniając się tym razem w roli aktora dramatycznego, grając m.in. Bolesława Śmiałego w „Legendach złotych i błękitnych”, Odysa w „Odysei”, Króla Marka w „Dziejach Tristana i Izoldy”, Oniegina w „Eugeniuszu Onieginie”, czy Księdza w „Dziadach”.  Zaś współreżyserował spektakle w Teatrze Jednego Aktora Danuty Michałowskiej.

Z takim bagażem doświadczeń powrócił do środowiska lalkarskiego pisząc sztuki dla dzieci, m.in. „Bal u Króla Lula”, „Chodzi Turoń, paszczą kłapie”, „Kotek Protek”, „Tajemnica wesołego miasteczka”, „Złota jabłoń”, „Żyrafa, czy tulipan”. „Misie Ptysie”, to pierwszy i od razu wyróżniony utwór w organizowanym w 1963 roku, przez Związek Literatów Polskich, konkursie na sztukę lalkową MKiN, wystawiony przez Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie. Kilka lat później na tej scenie sam wyreżyserował kolejną sztukę, która wyszła spod jego pióra „Chodzi Turoń, paszczą kłapie”. Jego, jako reżysera, wieloletnia przygoda z teatrem lalek rozpoczęła się od „Płaszcza” Gogola, wystawionego w Teatrze Lalki i Aktora im. Andersena w Lublinie, a pierwszą inscenizacją własnej sztuki, którą zobaczyli mali widzowie łódzkiego Teatru Arlekin – „Kotek Protek”.

Będąc reżyserem w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, Teatrze Lalki i Maski Groteska w Krakowie, Kubuś w Kielcach, Guliwer w Warszawie, Dzieci Zagłębia w Będzinie, rabczańskim Rabciu oraz dyrektorem w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum, zrealizował dziesiątki spektakli według własnych tekstów oraz innych autorów, m.in. „Czarodziejskie skrzypce” i „Baśń o pięknej Pulcheryi i szpetnej Bestyi” Ośnicy, „Dziura w moście” Brzechwy, „Kopciuszek” i „Królowa Śniegu” Szwarca, „Dziadek do orzechów” Theodora/Hoffmanna, czy „Wesołe historie” Szelburg-Zarembiny.

Był laureatem nagród:
1973 Opole – IV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek – nagroda KZT w Opolu za „Baśń o pięknej Pulcheryi i szpetnej Bestyi” J. Ośnicy w Państwowym Teatrze Lalek „Banialuka” w Bielsku Białej

1974 Ogólnopolski Konkurs Dramaturgiczny miesięcznika „Scena” – II nagroda za scenariusz „Bal u Króla Lula”

1975 Opole – V Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek – nagroda dla przedstawienia „Historia nie z tej ziemi i jamnik Doremi” z Teatru Miniatura w Gdańsku

1983 Warszawa – Telewizyjny Festiwal Widowisk dla Dzieci i Młodzieży – II nagroda jury dla spektaklu „Baśń o pięknej Pulcheryi” Jana Ośnicy w Teatrze Groteska w Krakowie oraz nagroda dziecięcej widowni telewizyjnej.

Odszedł artysta, który zapisał ważną kartę w historii polskiego teatru lalek.

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej