wspomnienia

Zdzisław Ćwioro

08.07.1949 r.
 – 07.02.2020 r.
Z głębokim smutkiem żegnamy zmarłego 7 lutego 2020 roku Zdzisława Ćwioro, wybitnego artystę sztuki tańca, naszego serdecznego i wrażliwego kolegę, absolwenta Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu, który karierę sceniczną rozpoczął w Operze Śląskiej, przez 16 kolejnych lat pozostawał pierwszym solistą Baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Był wykonawcą wszystkich wiodących ról męskich składających się na światowy repertuar wielkich pozycji baletu klasycznego; zasłynął z najwyższej rangi kunsztu tanecznego i aktorskiego. Wykreował postaci, m.in. Alberta w „Giselle”, Księcia w „Jeziorze łabędzim”, Franciszka w „Coppelii”, Satyra w „Hrabinie”, tytułowego Harnasia do muzyki Szymanowskiego, czy Thomasa i Wdowy Simone w „Córce źle strzeżonej”. Tańczył w baletach Birgit Cullberg, Yuriko, Walentina Jelizarjewa, Alberto Mendeza, czy XX wieku.

Za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie kultury odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Pozostanie w naszej pamięci i w naszych sercach jako wyjątkowa osobowość profesjonalnego świata tańca, jako utalentowany artysta o imponującym dorobku scenicznym.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej