wspomnienia

Zenobia Dębicka

15.02.1921 r.
 – 08.11.2019 r.
Z żalem żegnamy Zenobię Dębicką, aktorkę lalkarkę Kukłowego Teatru Młodego Widza „Baj”, nazwanego później Teatrem Lalki i Aktora „Baj”, oraz Guliwera, członkinię naszego Stowarzyszenia od ponad sześćdziesięciu lat. Dwie dekady temu XLVI Walny Zjazd ZASP nadał aktorce zaszczytny tytuł Członka Zasłużonego ZASP.

Za twórczość dla dzieci i młodzieży dwukrotnie otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Uhonorowana została też Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zadebiutowała na deskach warszawskiego Teatru Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Baj” w spektaklu „Dwa Michały i świat cały” Henryka Ryla w reżyserii Szczepana Baczyńskiego. Grała w sztukach Marii Konopnickiej, Kazimiery Jeżewskiej, Hanny Januszewskiej z powodzeniem wcielając się w przeróżne postaci, nierzadko też te czworonożne. Była tytułową Panią Twardowską i Królową Śniegu, ale też autorką przekładu „Dziada wszystkozjada” Antona Hirscha wystawionego w reżyserii Jerzego Dargiela w „Baju” i wałbrzyskim Teatrze Lalek.

Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP, w lutym tego roku, w dniu 98. urodzin artystki, w liście do niej kierowanym pisał:

>>Droga i Kochana nasza Zenobio, której imię przełożone z greckiego znaczy „Żyjąca dla Zeusa”, lub po prostu „Boski żywot”! Wierząc, że był i jest on nadal „Boski” – Tobie, która w zawodowym życiu w Kukłowym Teatrze Młodego Widza „Baj”, nazwanym później Teatr Lalki i Aktora „Baj”, oraz w Guliwerze, pod reżyserskim okiem Jerzego Dargiela, Edwarda Doszli, Bohdana Radkowskiego, Moniki Snarskiej, czy Jana Plewako, czerpiąc radość ze swojego zawodu aktora-lalkarza przemieniałaś się w Jaszczurkę i Zająca, Gąskę i Kozę, Owieczkę i Skrzata, Królową Śniegu, Panią Twardowską, Ochmistrzynię, czy nawet Kota w butach – z radością ślemy najserdeczniejsze życzenia urodzinowe zdrowia, szczęścia, spokoju oraz wiernego grona serdecznych i oddanych przyjaciół i bliskich.<<

I tak było. Spełniona w życiu zawodowym do ostatnich chwil otoczona była miłością swoich bliskich i przyjaciół. Nie odeszła w zapomnieniu a my będziemy ją wspominać nie tylko, jako oddaną swojej pracy dla dzieci i młodzieży aktorkę teatrów lalkowych, ale jako dobrego człowieka, delikatną, ciepłą, sympatyczną i uroczą koleżankę.

***
Naszemu Koledze – Witoldowi Dębickiemu, z powodu odejścia Mamy, składamy wyrazy głębokiego współczucia.

***
Msza pogrzebowa odbędzie się 19 listopada 2019 roku o godzinie 13.00 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, ul. Gdańska 6A, po czym nastąpi odprowadzenie do kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym Północnym – Wólka Węglowa, ul. Wóycickiego.

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Barbara Stesłowicz-Biały

30.08.1936 r.
 – 24.10.2023 r.
Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odeszła aktorka – Barbara Stesłowicz-Biały. Związana z wieloma teatrami m.in: Teatrem Dolnośląskim, Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatrze Rozmaitości we Wrocławiu, Teatrze Bagatela i Teatrze Ludowym w Krakowie.
więcej

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej