wspomnienia

Zenobia Dębicka

15.02.1921 r.
 – 08.11.2019 r.
Z żalem żegnamy Zenobię Dębicką, aktorkę lalkarkę Kukłowego Teatru Młodego Widza „Baj”, nazwanego później Teatrem Lalki i Aktora „Baj”, oraz Guliwera, członkinię naszego Stowarzyszenia od ponad sześćdziesięciu lat. Dwie dekady temu XLVI Walny Zjazd ZASP nadał aktorce zaszczytny tytuł Członka Zasłużonego ZASP.

Za twórczość dla dzieci i młodzieży dwukrotnie otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Uhonorowana została też Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zadebiutowała na deskach warszawskiego Teatru Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Baj” w spektaklu „Dwa Michały i świat cały” Henryka Ryla w reżyserii Szczepana Baczyńskiego. Grała w sztukach Marii Konopnickiej, Kazimiery Jeżewskiej, Hanny Januszewskiej z powodzeniem wcielając się w przeróżne postaci, nierzadko też te czworonożne. Była tytułową Panią Twardowską i Królową Śniegu, ale też autorką przekładu „Dziada wszystkozjada” Antona Hirscha wystawionego w reżyserii Jerzego Dargiela w „Baju” i wałbrzyskim Teatrze Lalek.

Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP, w lutym tego roku, w dniu 98. urodzin artystki, w liście do niej kierowanym pisał:

>>Droga i Kochana nasza Zenobio, której imię przełożone z greckiego znaczy „Żyjąca dla Zeusa”, lub po prostu „Boski żywot”! Wierząc, że był i jest on nadal „Boski” – Tobie, która w zawodowym życiu w Kukłowym Teatrze Młodego Widza „Baj”, nazwanym później Teatr Lalki i Aktora „Baj”, oraz w Guliwerze, pod reżyserskim okiem Jerzego Dargiela, Edwarda Doszli, Bohdana Radkowskiego, Moniki Snarskiej, czy Jana Plewako, czerpiąc radość ze swojego zawodu aktora-lalkarza przemieniałaś się w Jaszczurkę i Zająca, Gąskę i Kozę, Owieczkę i Skrzata, Królową Śniegu, Panią Twardowską, Ochmistrzynię, czy nawet Kota w butach – z radością ślemy najserdeczniejsze życzenia urodzinowe zdrowia, szczęścia, spokoju oraz wiernego grona serdecznych i oddanych przyjaciół i bliskich.<<

I tak było. Spełniona w życiu zawodowym do ostatnich chwil otoczona była miłością swoich bliskich i przyjaciół. Nie odeszła w zapomnieniu a my będziemy ją wspominać nie tylko, jako oddaną swojej pracy dla dzieci i młodzieży aktorkę teatrów lalkowych, ale jako dobrego człowieka, delikatną, ciepłą, sympatyczną i uroczą koleżankę.

***
Naszemu Koledze – Witoldowi Dębickiemu, z powodu odejścia Mamy, składamy wyrazy głębokiego współczucia.

***
Msza pogrzebowa odbędzie się 19 listopada 2019 roku o godzinie 13.00 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, ul. Gdańska 6A, po czym nastąpi odprowadzenie do kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym Północnym – Wólka Węglowa, ul. Wóycickiego.

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej