Posiedzenie nr 19 kadencji 2025–2029 z dnia 11 maja 2026 r.
Posiedzenie odbyło się w trybie stacjonarnym.
Dnia 11 maja 2026 roku w siedzibie ZASP w Warszawie odbyło się 19. posiedzenie Zarządu Głównego ZASP, zwołane przez Prezesa ZASP Jana Tomaszewicza.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Zarządu Głównego ZASP, przedstawiciele Głównej Komisji Rewizyjnej ZASP, p.o. Dyrektora Generalnego ZASP, mecenas współpracujący z ZASP z warszawskiej kancelarii prawnej, Główna Księgowa ZASP, przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych ZASP oraz pracownice Biura ZASP.
Posiedzeniu przewodniczył Prezes Jan Tomaszewicz, który powitał wszystkich zebranych. Po otwarciu obrad, stwierdzeniu prawidłowości zwołania posiedzenia oraz jego zdolności do podejmowania uchwał, Zarząd przyjął porządek obrad i przystąpił do jego realizacji.
Prezes przedstawił informacje dotyczące bieżących spraw ZASP, w tym kontynuacji remontu pierwszego piętra, problemów związanych z wyłączeniem windy oraz brakiem dokumentów i uchwał dotyczących prowadzonych prac i związanych z nimi finansów. Omówił również stanowisko Zarządu Głównego ZASP wobec projektu przekształcenia DPT w Skolimowie w przychodnię rehabilitacyjną, wskazując, że realizacja tego projektu jest niemożliwa. Poruszono także sprawę umowy z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu dotyczącą przyznawania przez ZASP nagrody podczas Festiwalu Kontakt.
Prezes przekazał również informacje dotyczące zaległego wręczenia Nagrody Gustawa oraz Nagrody im. Leona Schillera. W imieniu Zarządu pożegnał dyrektora Andrzeja Gajewskiego, który przeszedł na emeryturę.
Prezes wraz z mecenasem podsumowali negocjacje prowadzone ze Spółką Centralna oraz szczegółowo omówili projekt umowy.
Mecenas przedstawił zmiany dotyczące opłaty reprograficznej, podpisane 30 kwietnia przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podkreślono, że zmiany te mają istotne znaczenie dla działalności ZASP. Zaprezentowano również raport dotyczący stanu rozmów z platformami VOD oraz operatorami sieci kablowych. Mecenas poinformował także o spotkaniu z Prezesem Agora-Helios w sprawach dotyczących opłat należnych ZASP.
W dyskusji nad przedstawionymi zagadnieniami udział wzięli uczestnicy posiedzenia.
Skarbnik omówił pismo do ZUS przygotowane przez Kancelarię Adwokacką Mariusza Misiorka, dotyczące dodatku do emerytur dla artystów wykonujących pracę w szczególnych warunkach.
Wiceprezes przedstawił informacje związane z Plenarnym Zebraniem Oddziału Warszawskiego z dnia 1 grudnia 2025 roku i zaprezentowano fragment nagrania z tego zebrania. Odsłuchano również część posiedzenia Zarządu Oddziału Warszawskiego z dnia 8 kwietnia 2025 roku. Materiały zostały omówione podczas posiedzenia. Przedstawiono także pismo Ewy Serwy dotyczące sprostowania przekazanych informacji. Pismo zostało włączone do materiałów na Plenarne Zebranie Oddziału Warszawskiego zaplanowane na 18 maja 2026 roku.
Sekretarz przedstawiła informacje dotyczące:
- pisma Rafała Ksiądzyny w sprawie Zlotu Lalkarzy,
- objęcia patronatem honorowym Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolność”,
- pisma dotyczącego wypłaty zasiłku pogrzebowego,
- patronatu honorowego dla wydarzenia „OneMinuteMonologue”.
Koordynatorka Projektów ZASP omówiła pisma skierowane do Zarządu Głównego przez oddziały we Wrocławiu i Poznaniu.
Pełnomocnik ds. Skolimowa zaproponował, aby przedstawienie sprawozdania z działalności DAW zastąpić zaplanowanym wcześniej spotkaniem poświęconym w całości DAW w Skolimowie. Wszystkie przedstawione tematy były przedmiotem dyskusji uczestników posiedzenia.
W posiedzeniu uczestniczyła również Bożena Kociołkowska, primabalerina, która poinformowała o wręczeniu w Brukseli statuetki „Perły Tańca”. Przedstawiła także działania Fundacji na Rzecz Sztuki Tańca, powstałej w 2017 roku, oraz projekt „Polskie Orędzie”. Zwróciła się z prośbą o objęcie projektu patronatem honorowym ZASP. Rozmowa dotyczyła również istotnych problemów środowiska czynnych i emerytowanych tancerzy baletu.
Zarząd Główny podczas posiedzenia podjął uchwały dotyczące:
- zatwierdzenia protokołu oraz porządku obrad,
- wypłaty środków z Funduszu Samopomocowego (zasiłek pogrzebowy),
- udzielenia pełnomocnictwa dla p. M. Komorowskiej,
- zatwierdzenia treści pisma do ZUS,
- zatwierdzenia protokołu posiedzenia Zarządu Głównego ZASP nr 14/2026 z dnia 23 lutego 2026 roku.
Na zakończenie Prezes podziękował wszystkim za udział w posiedzeniu i wyznaczył kolejny termin obrad na 25 maja 2026 roku.
Posiedzenie, z przerwą, trwało siedem godzin.
Sekretarz Zarządu Głównego
Teresa Stępień-Nowicka