Aktualności

Jubileuszu 25 lat Teatru Kropka Theatre Jolanty Juszkiewicz

W Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie odbył się benefis wieńczący program wydarzeń jubileuszu 25 lat Teatru Kropka Theatre Jolanty Juszkiewicz.

Przy okazji podziękowań kierowanych wszystkim wspierającym rozwój i egzystencję tego tak odrębnego teatru rozgrywającego się w rozmaitych językach na wielu kontynentach, chciałabym skierować parę zdań do tych, którzy nie znają mojej pracy.

Zadaniem Teatru Kropka Theatre nie jest rozwiazywanie problemów, ale uświadamianie ich sobie, uwrażliwianie na nowe kierunki myślenia i otwarcie oczu na nieustające piękno natury.

Jeżeli konieczna jest nowoczesność, to powiem, że jestem dumna z tego, iż udało mi się wprowadzić w sztuce teatru szczególny rodzaj procesu twórczego – prowadzenia świata postaci asocjacją impulsów z partnerską współgrą kostiumu, przedmiotów i muzyki.

Narzędzia jakimi się posługuję i warunki, w których odbywa się proces są podobnie prymitywne tym od stuleci, a efekt swoją osobliwą formą odwołuje się do natury ludzkiej w postaci ciała i ducha.

Nie przekonuję do swojej drogi, lecz nawołuję do wspólnie uznawanej i wypatrywanej różnorodności w sztuce, w której płynie mój archaiczny proceder głoszący światu słowa poszukiwania prawdy o sobie.

Z uszanowaniem

Jolanta Juszkiewicz

 

Program jubileuszu dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

fot. Hanna Tarasiewicz

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Zarząd Główny ZASP ustalił termin Zwyczajnego LXIV Walnego Zebrania Delegatów ZASP na dzień 19-20 czerwca 2023 roku.
więcej
Nagrodę im. Andrzeja Nardellego, za najlepszy debiut aktorski w teatrach dramatycznych, Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP przyznaje od sezonu 1998/1999. Tradycyjnie już zwracam się do dyrektorów teatrów z prośbą o wskazanie kandydatów do tej prestiżowej Nagrody wraz z krótkim uzasadnieniem.
więcej
Orędzie Prezesa ZASP – Krzysztofa Szustera z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2023.
więcej
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Lalkarstwa, odbyły się, z racji setnej rocznicy urodzin Adama Kiliana, scenografa związanego z tą sceną, w warszawskim Teatrze Lalka
więcej
Informujemy, że Zarząd Główny ZASP, w oparciu o Regulamin Nagrody im. Leona Schillera, nie przyznał Nagrody w roku 2023 za rok 2022.
więcej
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej