Aktualności

Jubileuszu 25 lat Teatru Kropka Theatre Jolanty Juszkiewicz

W Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie odbył się benefis wieńczący program wydarzeń jubileuszu 25 lat Teatru Kropka Theatre Jolanty Juszkiewicz.

Przy okazji podziękowań kierowanych wszystkim wspierającym rozwój i egzystencję tego tak odrębnego teatru rozgrywającego się w rozmaitych językach na wielu kontynentach, chciałabym skierować parę zdań do tych, którzy nie znają mojej pracy.

Zadaniem Teatru Kropka Theatre nie jest rozwiazywanie problemów, ale uświadamianie ich sobie, uwrażliwianie na nowe kierunki myślenia i otwarcie oczu na nieustające piękno natury.

Jeżeli konieczna jest nowoczesność, to powiem, że jestem dumna z tego, iż udało mi się wprowadzić w sztuce teatru szczególny rodzaj procesu twórczego – prowadzenia świata postaci asocjacją impulsów z partnerską współgrą kostiumu, przedmiotów i muzyki.

Narzędzia jakimi się posługuję i warunki, w których odbywa się proces są podobnie prymitywne tym od stuleci, a efekt swoją osobliwą formą odwołuje się do natury ludzkiej w postaci ciała i ducha.

Nie przekonuję do swojej drogi, lecz nawołuję do wspólnie uznawanej i wypatrywanej różnorodności w sztuce, w której płynie mój archaiczny proceder głoszący światu słowa poszukiwania prawdy o sobie.

Z uszanowaniem

Jolanta Juszkiewicz

 

Program jubileuszu dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

fot. Hanna Tarasiewicz

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Podczas IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju w dn. 26 listopada 2022 r. naszemu Koledze TADEUSZOWI PSZONCE zostało wręczone Wyróżnienie Specjalne „Za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalno – aktorskiej na scenach teatrów muzycznych, za całokształt pracy artystycznej,
więcej
3 grudnia 2022 o godz. 19.00 w Krakowskiej Operze Kameralnej odbędzie się premiera widowiska muzycznego „Świtezianki – ballady śpiewu gminnego” w reż. Jadwigi Leśniak-Jankowskiej.
więcej
Laureatką przyznanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP Nagrody im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2021/2022 w teatrach dramatycznych, została Julia Szczepańska kreująca, na scenie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, postać Barbary Niechcic w przedstawieniu „Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią”, inspirowanym powieścią Marii Dąbrowskiej,
więcej
24 listopada w DAW w Skolimowie odbył się piękny koncert kameralny w wykonaniu Artystów Polskiej Opery Królewskiej. Wystąpili : Justyna Stępień – sopran, Mateusz Zajdel – tenor, Dagmara Dudzińska- fortepian. Zachwytom mieszkańców DAW nie było końca na czele z Zdzisławem Zaczykiem, niegdyś solistą Operetki Warszawskiej.
więcej
W imieniu Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku serdecznie zapraszamy na wieczór poetycki, który odbędzie się 25 listopada 2022 r. o godz. 18.00 w Muzeum Broniewskiego w Warszawie (ul. Jarosława Dąbrowskiego 51).
więcej
Pożegnaliśmy Jerzego Połomskiego – piosenkarza, wspaniałego Człowieka, naszego Przyjaciela… Żegnaj Jurku, będzie nam Cię bardzo brakowało…
więcej