Aktualności

Jubileuszu 25 lat Teatru Kropka Theatre Jolanty Juszkiewicz

W Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie odbył się benefis wieńczący program wydarzeń jubileuszu 25 lat Teatru Kropka Theatre Jolanty Juszkiewicz.

Przy okazji podziękowań kierowanych wszystkim wspierającym rozwój i egzystencję tego tak odrębnego teatru rozgrywającego się w rozmaitych językach na wielu kontynentach, chciałabym skierować parę zdań do tych, którzy nie znają mojej pracy.

Zadaniem Teatru Kropka Theatre nie jest rozwiazywanie problemów, ale uświadamianie ich sobie, uwrażliwianie na nowe kierunki myślenia i otwarcie oczu na nieustające piękno natury.

Jeżeli konieczna jest nowoczesność, to powiem, że jestem dumna z tego, iż udało mi się wprowadzić w sztuce teatru szczególny rodzaj procesu twórczego – prowadzenia świata postaci asocjacją impulsów z partnerską współgrą kostiumu, przedmiotów i muzyki.

Narzędzia jakimi się posługuję i warunki, w których odbywa się proces są podobnie prymitywne tym od stuleci, a efekt swoją osobliwą formą odwołuje się do natury ludzkiej w postaci ciała i ducha.

Nie przekonuję do swojej drogi, lecz nawołuję do wspólnie uznawanej i wypatrywanej różnorodności w sztuce, w której płynie mój archaiczny proceder głoszący światu słowa poszukiwania prawdy o sobie.

Z uszanowaniem

Jolanta Juszkiewicz

 

Program jubileuszu dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

fot. Hanna Tarasiewicz

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

18 września 2023 roku odbyło się, zwołane przez Zarząd Główny ZASP Uchwałą Nr 327/2023 z dnia 31 lipca 2023, Plenarne Zebranie Nierepartycyjnej Sekcji Estrady.
więcej
We wtorek, 12 września 2023 roku, dokładnie w 50 rocznicę założenia Polskiego Teatru Tańca, w jego nowej siedzibie przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu.
więcej
Projekt warsztatów castingowych w Poznaniu jest praktyczną nauką samodzielnego tworzenia artystycznych materiałów audiowizualnych służących do prezentacji warsztatu aktorskiego uczestników dla reżyserów filmów fabularnych, seriali, teatrów telewizji oraz spektakli teatralnych.
więcej
Stowarzyszenie Ośrodek Praktyk Choreograficznych oraz Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze zapraszają na Festiwal Tańca Współczesnego “move festival Zielona Góra 2023”.
więcej
Już 10 września o godz. 16.00 na Zamku w Ostromecku odbędzie się koncert „Na skrzydłach miłości” czyli najbardziej znane arie operowe i operetkowe w wykonaniu artystek związanych z Operą Nova w Bydgoszczy: Dariną Gapicz – śpiewaczką operową oraz Marianną Sybiriakovą-Khikhlovską – pianistką.
więcej
Nowy cykl programu kulturalnego “Taniec nie zna granic” Małgorzaty Matuszewskiej poświęcony sztuce tańca hiszpańskiego. Tym razem tematem cyklu są polscy artyści tańca, którzy pokochali taniec hiszpański i prezentowali go na scenach z wielkim powodzeniem, a ich taniec odzwierciedlał ówczesna trendy w sztuce tańca hiszpańskiego.
więcej