Search
Generic filters
Aktualności

”La serva padrona” Krakowskiej Opery Kameralnej dofinansowana ze środków SKE Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenie

W tym roku mija 290 rocznica pierwszego wystawienia w Neapolu w roku 1733, opery buffa ”La serva padrona”, najsłynniejszego dzieła G. P. Pergolesiego. Jest to zabawna historia pana terroryzowanego przez pokojówkę, który, mając dosyć kaprysów służącej, postanawia ożenić się, w nadziei, że żona zapanuje nad służbą i przywróci porządek w domu.

Sprytna służąca sprawia, że jej pan żeni się właśnie z nią. Stylowe kostiumy i choreografia! Interesująco zarysowane charaktery bohaterów! Bogata muzyczna tkanka, dająca doskonałą możliwość dla wokalnych popisów solistów!

„Spektakl w reżyserii i inscenizacji Wacława Jankowskiego to kwintesencja stylu i smaku twórców Krakowskiej Opery Kameralnej. Wykorzystano model multiplikacji obsady. Każdy z dwójki protagonistów uosobiony jest zatem: przez śpiewaka, dwójkę aktorów i lalkę Dzięki temu  z arcyzabawnej historyjki o sprytnej pokojówce terroryzującej swego pana, w finale – już męża, powstał teatr o precyzji i finezji na miarę gustów Madame de Pompadour oraz naturalności i lekkości postulowanej przez Roussea”.( Monika Partyk, Ruch Muzyczny

Inscenizacja, reżyseria – Wacław Jankowski
Kierownictwo muzyczne – Paweł Szczepański
Scenografia, kostiumy, projekt lalki – Grażyna Żubrowska
Choreografia, plastyka ruchu scenicznego – Jadwiga Leśniak-Jankowska
Serpina
Sylwia Frączek (sopran)
Anna Bugajska
Martyna Malcharek
Uberto
Adrian Janus (bas) – laureat XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu ( nagroda Krakowskiej Opery Kameralnej w postaci zaproszenia do udziału w przedstawieniu operowym)
Kamil Joński
Maciej Rutkowski
Vespone (personaggio muto)
Zespół Kameralny Krakowskiej Opery Kameralnej🎭🎭🎭
Skrzypce I – Barbara Szpakiewicz
Skrzypce II – Maria Boroń
Altówka – Kinga Szczepanik
Wiolonczela – Agnieszka Filimowska
Kontrabas – Lesław Wydrzyński
Klawesyn – Paulina Tkaczyk – Cichoń
wykonanie lalki – Rafał Budnik
wykonanie masek – Ryszard Hodur
Niedziela, 10 grudnia 2023 r., godz. 19.00, Krakowska Opera Kameralna
Projekt dofinansowany ze środków SKE Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenie.
fot. Leszek Żebrowski

Zobacz również