Search
Generic filters
Aktualności

Poparcie społeczeństwa dla wprowadzenia tantiem z internetu, reemitowania i audiobooków

83%!!! Bardzo duże poparcie społeczeństwa dla wprowadzenia tantiem dla aktorów – z internetu, reemitowania i audiobooków

Oto wyniki badania zrealizowanego 14 – 17 czerwca 2024, w ramach którego przeprowadzono 1153 ankiet z reprezentatywną grupą Polek i Polaków.

 Respondenci odpowiadali na pytanie: 

„Tantiemy to wynagrodzenie należne twórcom za wykorzystanie ich utworów, czyli wynagrodzenie za ich pracę. W związku z rozwojem nowych technologii aktorzy domagają się tantiem także od m.in. globalnych platform typu Netflix, Disney Plus czy HBO Max (obecnie Max), płatnej telewizji i sieci kablowych. Do tej pory globalne firmy za darmo wykorzystywały utwory polskich twórców, czerpiąc zyski z ich pracy. Należne wynagrodzenie aktorów nie pochodziłoby z budżetu państwa i pieniędzy podatników. Płatnikiem byłyby korporacje audiowizualne. 

Czy popierasz takie rozwiązanie?”

 

Dziękujemy, że jesteście z nami w tym przełomowym dla polskiej kultury i sztuki momencie. Przed nami II i III czytanie projektu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w Sejmie. Czuwamy nad tym, aby zapisy o tantiemach z internetu, reemitowania i audiobooków stały się rzeczywistością w Polsce!

 

Badanie przeprowadzone zostało przez Panel Badawczy Ariadna 👌

Zobacz również