Aktualności

Zakończył się X Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich w Białymstoku LALKANIELALKA

Intensywny czas wypełniony sztuką, mniej lub bardziej interesującymi, czy odkrywczymi propozycjami studentów ośmiu uczelni z Czech, Słowacji, Ukrainy, Niemiec i Polski oraz warsztatami i seminariami a także spektaklami pokazanymi w Białostockim Teatrze Lalek w nurcie profesjonalnym.

Wydarzenie, odbywające się co dwa lata, gromadzi pasjonatów sztuki lalkarskiej, którzy w swoim studenckim środowisku mają możliwość przedstawić swoją wizję teatru zwanego (czasem tylko umownie) lalkowym.

Festiwal nie przewiduje nagród. Jest to przede wszystkim forum teatralnych spotkań. Ale Dyplom Honorowy jest dopuszczalny, a taki przewidział Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP. Powołane Jury Sekcji (Lucyna Kozień, Renata Chudecka, Maria Wilma-Hinz) było jednomyślne i zgodnie przyznało to wyróżnienie zespołowi studentów z Akademii Sztuk Scenicznych, Wydziału Teatralnego, Katedry Lalkarstwa z Bratysławy (Słowacja) przede wszystkim za niezwykły, oryginalny i poruszający spektakl „Sen o pralesie” w reżyserii Joanny Marii Gierdal. Na ten sukces zapracowali: Ondrej Gajdoš, Mário Houdek, Ivana Lechmanová, Dávid Selecký. Serce jury skradł pierwszy spektakl tego zespołu „Wspaniała pielgrzymka włosów i brody” (tu zagrała jeszcze Frederika Kašiarová), ale po obejrzeniu „Snu…” nie było wątpliwości, że podium jest dla tego przedstawienia. Podobnego zdania, jak się okazało, była POLUNIMA, w imieniu której wyróżnienie wręczyła Bernarda Bielenia.

Zarząd ZASP i Sekcji Teatrów Lalkowych reprezentował i przekazał Dyplom, Konrad Szczebiot, pomysłodawca pierwszej edycji międzynarodowych warsztatów krytyki teatralnej, zdarzenia towarzyszącego Festiwalowi, podczas którego odbyła się też promocja najnowszej książki autorstwa Marzenny Wiśniewskiej „Archipelag indywidualności”. Rzecz traktująca o czwórce polskich solistów lalkarzy, wśród których postać, będącego w Zarządzie Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP, Grzegorza Kwiecińskiego, twórcy niezapomnianego Teatru Ognia i Papieru.

Dyrektorem Artystycznym Festiwalu była prof. dr hab. Marta Rau, prorektor ds. Filii w Białymstoku, Akademii Teatralnej w Warszawie, kontynuująca po latach dobre tradycje tej szkoły, którą tworzył tandem Jan Wilkowski – dziekan i prodziekan – Krzysztof Rau.

fot. Maria Wilma-Hinz

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Podczas IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju w dn. 26 listopada 2022 r. naszemu Koledze TADEUSZOWI PSZONCE zostało wręczone Wyróżnienie Specjalne „Za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalno – aktorskiej na scenach teatrów muzycznych, za całokształt pracy artystycznej,
więcej
3 grudnia 2022 o godz. 19.00 w Krakowskiej Operze Kameralnej odbędzie się premiera widowiska muzycznego „Świtezianki – ballady śpiewu gminnego” w reż. Jadwigi Leśniak-Jankowskiej.
więcej
Laureatką przyznanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP Nagrody im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2021/2022 w teatrach dramatycznych, została Julia Szczepańska kreująca, na scenie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, postać Barbary Niechcic w przedstawieniu „Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią”, inspirowanym powieścią Marii Dąbrowskiej,
więcej
24 listopada w DAW w Skolimowie odbył się piękny koncert kameralny w wykonaniu Artystów Polskiej Opery Królewskiej. Wystąpili : Justyna Stępień – sopran, Mateusz Zajdel – tenor, Dagmara Dudzińska- fortepian. Zachwytom mieszkańców DAW nie było końca na czele z Zdzisławem Zaczykiem, niegdyś solistą Operetki Warszawskiej.
więcej
W imieniu Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku serdecznie zapraszamy na wieczór poetycki, który odbędzie się 25 listopada 2022 r. o godz. 18.00 w Muzeum Broniewskiego w Warszawie (ul. Jarosława Dąbrowskiego 51).
więcej
Pożegnaliśmy Jerzego Połomskiego – piosenkarza, wspaniałego Człowieka, naszego Przyjaciela… Żegnaj Jurku, będzie nam Cię bardzo brakowało…
więcej